Przed botoksem. Jak przygotować się do zabiegu?

Przed botoksem. Jak przygotować się do zabiegu?

Botox pozwala na pozbycie się zmarszczek mimicznych. Czy zabieg ten wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta?

Na próżno szukać kosmetyków, które likwidują zmarszczki mimiczne. Przyczyną ich powstawania jest aktywność mięśni twarzy, dlatego nawet najdroższe maseczki czy kremy nie mogą ich wygładzić. Jest jednak skuteczny sposób, aby się ich pozbyć – to botox, czyli toksyna botulinowa wstrzykiwana bezpośrednio w zmarszczkę. Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju zabiegu i w jaki sposób się do niego przygotować?

 

Toksyna botulinowa – pogromca zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne są efektem ruchu mięśni twarzy, na przykład podczas marszczenia brwi czy uśmiechu. Mogą pojawić się już po dwudziestce i pogłębiają się wraz z wiekiem. Dotychczas osoby o bogatej mimice nie miały do dyspozycji skutecznych sposobów na pozbycie się zmarszczek mimicznych – teraz jednak to możliwe. Rozwiązaniem jest toksyna botulinowa typu A, czyli botox.

Toksyna botulinowa typu A jest białkową neurotoksyną, która wytwarzana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. Naturalnie występuje w glebie, rozwija się w starych konserwach i wędlinach. Na potrzeby medycyny produkowana jest w sterylnych warunkach.

Botoks znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, także w medycynie estetycznej, która skoncentrowana jest na poprawie wyglądu i samopoczucia pacjentów. Prowadzi do zablokowania przewodnictwa między nerwem a mięśniem, a tym samym do zablokowania ruchu mięśnia. W efekcie dochodzi do wygładzenia zmarszczki wywołanej przez ruch mięśnia.

W niewielkich dawkach toksyna botulinowa jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje groźnych skutków ubocznych.

 

Botox sprawdza się najlepiej na zmarszczki takie jak:

  • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • lwie bruzdy – zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki palacza – zmarszczki nad górną wargą
  • ukośne zmarszczki przy górnej części nosa
  • bruzdy szyi i dekoltu

 

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest szybki i nie wywołuje dużego bólu. Pacjent nie wymaga również rekonwalescencji. Pierwsze zmiany w wyglądzie zmarszczki można zauważyć po 3-4 dniach od wstrzyknięcia botoksu. Na pełny efekt trzeba zaczekać najczęściej 1-2 tygodnie.

Wygładzenie zmarszczki utrzymuje się przez okres około 3-6 miesięcy. Po tym czasie dochodzi do odbudowania połączenia pomiędzy nerwem a mięśniem oraz do ponownego pojawienia się zmarszczki mimicznej. Wtedy zabieg można powtórzyć.

 

Botox – przed zabiegiem

Zasadniczo, botox nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Należy tylko zastosować się do wskazówek dawanych przez lekarza medycyny estetycznej, u którego odbywa się konsultacja.

Przed zabiegiem nie ma konieczności prowadzenia żadnych badań – wystarczy wywiad z lekarzem. Pacjent musi jednak pamiętać o tym, aby w określonym czasie przed zabiegiem zrezygnować ze stosowania wybranych leków lub kosmetyków.

Na 2-3 dni przed zabiegiem nie powinno się stosować leków rozrzedzających krew, na przykład aspiryny. Nie powinno się także stosować zioła dziurawca. W dniu zabiegu nie powinno się opalać na słońcu lub korzystać z solarium. Należy też zrezygnować z basenu oraz ćwiczeń fizycznych.

Botoks jest bezpiecznym środkiem, ale ma również określone przeciwwskazania, o których należy poinformować lekarza. W przeciwnym przypadku podczas zabiegu można narazić się na niebezpieczeństwo.

 

Główne przeciwwskazania do botoksu to:

  • ciąża i karmienie piersią
  • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
  • uczulenie na albuminę i na białko jaja kurzego (stosowane w preparatach z botoksem)
  • infekcje w miejscu aplikacji preparatu, na przykład opryszczka
  • nadmiar, wiotkość skóry na powiekach i czole
  • choroby takie jak zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, Miastenia Gravis, zespół Lamberta-Eatona, ALS (stwardnienie zanikowe boczne)
  • zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków rozrzedzających krew
  • stosowanie antybiotyków jak antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna), tetracykliny, inkomycyna
  • czynne procesy nowotworowe
  • niektóre choroby autoimmunologiczne

 

Skutki uboczne i powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko. U niektórych osób toksyna botulinowa może spowodować bóle głowy czy gorączkę, które znikają po kilku godzinach. W razie wystąpienia poważniejszych objawów należy od razu skontaktować się z lekarzem.

Do skorzystania z botoksu zaprasza Klinika Bona Dea z Krakowa

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij