Jak wybrać odpowiednią prostownicę do włosów?
Jednym z ważniejszych kwestii dotyczących pielęgnacji włosów w przypadku każdej kobiety jest pytanie jak wybrać odpowiednią prostownicę do włosów?. Od wyboru odpowiedniej prostownicy do włosów zależy bowiem nie tylko ich wygląd, ale także zdrowie: wybór niewłaściwego narzędzie może poskutkować poważnym uszkodzeniem wewnętrznej struktury włosów, co jest schorzeniem, którego leczenie bardzo często trwa długie miesiące.
Wybór w zakresie prostownicy do włosów musi każdorazowo być uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami użytkowniczki. Cena oczywiście nie jest pozbawiona znaczenia, jednak w żadnym razie nie powinna ona stanowić głównego kryterium.
Jak wybrać odpowiednią prostownicę do włosów?
Pierwszą zasadą, o której już zresztą wspominaliśmy, jest to, że pod żadnym pozorem nie należy starać się za wszelką cenę oszczędzać na prostownicy. Tani sprzęt przeważnie cechuje się niską jakością: nawet jeżeli z początku wydaje się funkcjonować poprawnie, z czasem jego działanie może stać się po prostu szkodliwe dla zdrowia naszych włosów.
Nie wspominając już o tym, że w przypadku tanich modeli prostownic do włosów często zdarzają się tzw. awarie krytyczne, czyli prostownica po prostu przestaje działać w konsekwencji czego musimy kupić nowy sprzęt. Oczywiście, oprócz tego tani sprzęt przede wszystkim nie jest w stanie zapewnić uzyskania oczekiwanego efektu estetycznego.
Kolejną istotną kwestię dotyczącą pytania “jak wybrać odpowiednią prostownicę do włosów?”, stanowi dopasowanie typu prostownicy do naszych potrzeb a także typu naszych włosów. Jeżeli mamy kręcone włosy, prostownica będzie musiała “wykonać” znacznie trudniejszą pracę, niż w przypadku właścicielek włosów prostych, potrzebujących prostownicy jedynie do ich wygładzania.
Jeżeli więc należymy do tej grupy kobiet, które natura obdarzyła kręconymi włosami, prostownica z jakiej będziemy korzystać musi być w stanie zapewnić naszym włosom nie tylko odpowiedni efekt stylizacyjny, ale przede wszystkim efektywną ochronę.
Podstawowe typy prostownic
Dostępne modele prostownic do włosów można podzielić według kilku różnych rodzajów kryteriów. Jednym z istotniejszych kryteriów jest gatunek płytek, które zostały użyte przez producenta prostownicy. To właśnie płytki(a dokładniej mówiąc ich powłoka), mają bezpośredni kontakt z naszymi włosami. Płytki w prostownicy do włosów mogą być teflonowe, ceramiczne, tytanowe, diamentowe a także wykonane z turmalin.
Dla właścicielek włosów kręconych, grubych lub szorstkich najlepszym rozwiązaniem będą prostownice wyposażone w płytki tytanowe, diamentowe lub wykonane z turmalin. Tytan to najtańsza z tych trzech opcji: jest trwały, odporny i równomiernie się nagrzewa, dzięki czemu stosunkowo dobrze sprawdza się w przypadku włosów kręconych. Jeżeli jednak nasze włosy oprócz tego są również szorstkie i mają tendencje do przesuszania się, lepszym rozwiązaniem będzie prostownica wyposażona w płytki diamentowe a zwłaszcza w płytki wykonane z turmalin.
Te ostatnie nie tylko doskonale prostują i wygładzają włosy: dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych turmaliny zamykają łuskę włosa, dzięki czemu proces prostowania jest znacznie bezpieczniejszy i bardziej efektywny. Dzięki mechanizmowi jonizacji, prostowanie włosów przy użyciu sprzętu wyposażonego w płytki termalinowe jest całkowicie bezpieczne i nie inwazyjne dla ich struktury.
Dla włosów prostych wystarczy prostownica mniej zaawansowana technologicznie. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą być modele wyposażone w płytki lustrzane: są one bardzo gładkie, dzięki czemu nie tylko dobrze prostują włosy ale również dodają im efektownego połysku.
Na co jeszcze zwracać uwagę kupując prostownicę?
Oprócz wpływu na włosy, znaczenie w przypadku wyboru prostownicy mają oczywiście również takie parametry, jak trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne a także szybkość nagrzewania. Dobrą opcją jest także wybór modelu wyposażonego w mechanizm automatycznego wyłączania: dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zostawiamy włączoną prostownicę na kilka godzin w domu, co bardzo często kończy się poważną awarią sprzętu. Warto także, aby prostownica była lekka, poręczna i cechowała się możliwie niewielkimi rozmiarami.