dietetyk dziecięcy Kielce

Leczenie otyłości – czy tabletki na odchudzanie są skuteczne? Tylko fakty i zero mitów

Otyłość jest chorobą. To nie tylko kilka nadprogramowych kilogramów, zatem tak ważne jest właściwe leczenie. Niestety otyłość nie dotyczy tylko osób dorosłych, ale i dzieci. Z roku na rok liczba osób zmagających się nie tylko z nadwagą, ale i otyłością rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. W dzisiejszym wpisie rozprawimy się z mitami na temat leczenia otyłości. Dowiecie się także czy tabletki na odchudzanie są skuteczne.

Czy tabletki na odchudzanie są skuteczne?

Odpowiedź na to pytanie, jak się okazuje, nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy czy tabletki są suplementem diety, czy też lekarstwem. Przede wszystkim musicie wiedzieć, że każdy lek musi być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i nigdy nie należy zażywać go bez konsultacji. Same suplementy diety można kupić bez recepty i można o nich powiedzieć jedno: są szkodliwe. Przede wszystkim ich działanie opiera się na przyspieszeniu metabolizmu bądź też usunięciu z jelit wody. Skutkuje to niczym innym jak rozwolnieniem, a przy tym odwodnieniem organizmu, a jak wiadomo jest to niebezpieczne. Dostępne są też leki na odchudzanie, ale i one powodują szereg efektów ubocznych, niekiedy bardzo ciężkich. Tutaj lekarz musi przeanalizować czy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Leki mogą działań na układ nagrody w mózgu. Sprawiają, że jedzenie przestaje być przyjemnością. Dodatkowo osłabiają uczucie głodu, a przyspieszają odczucie sytości. Ale mogą także zaburzać rozbijanie tłuszczów, co oznacza, że organizm nie przyswaja ich w takiej samej ilości i aż 30% bezpośrednio wydalanych jest z organizmu. Zarówno jeden, jak i drugi lek może powodować naprawdę ciężkie efekty uboczne, począwszy od myśli samobójczych, przez ataki padaczkowe, aż na biegunkach tłuszczowych kończąc.

Jak leczyć otyłość u dzieci?

Stosowanie przez dzieci jakichkolwiek leków na odchudzanie czy suplementów diety jest zabronione i szczególnie niebezpieczne. W tym przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka dziecięcego. W Kielcach możemy Wam polecić gabinet dietetyczny Perfekcyjna Linia. Oczywiście czasami może być konieczna wizyta u lekarza, w celu przeprowadzenia badań. Leczenie dzieci opiera się na zmianie nawyków żywieniowych. Nie oznacza to diety stricte rozumianej jako głodówka, lecz wprowadzenie już na stałe zdrowej diety opartej na lekkostrawnych i niskokalorycznych posiłkach. Do tego równie ważny jest ruch. Warto także znaleźć genezę problemu, bo podobnie jak dorośli, dzieci także „zajadają” stres. Pamiętajcie, że jeżeli Wasze dziecko zmaga się z otyłością, to nie możecie mu dokuczać czy się naśmiewać. Nie tylko jego dieta musi zostać zmieniona, ale i Wy powinniście spożywać to, co Wasza pociecha, aby nie czuła się wyalienowana.

Leczenie otyłości u dorosłych?

Leczenie otyłości u dorosłych jest wieloetapowe. Nie można zastosować lekarstw czy operacji zmniejszania żołądka od razu, bo są one ostatecznością. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku dzieci, konieczne jest wprowadzenie właściwej diety oraz ćwiczeń. Stosowanie głodówek nie tylko się nie sprawdza, ale i powoduje efekt jojo, dlatego są one zabronione. Należy jeść nawet pięć posiłków dziennie, ale muszą one być małe i lekkie. Wszystkie powinni być oparte na dużej ilości warzyw i naturalnego błonnika. Jedzenie fast foodów, picie napojów kolorowych czy alkoholu jest zabronione. Do tego ruch. Na początku można postawić na lekkie ćwiczenia, ale po kilku dniach poziom trudności powinien się zwiększyć. Nie zapomnijcie o rozgrzewce, dzięki temu możecie uniknąć kontuzji. Warto wybrać się do dietetyka, który rozpisze Wam dietę, a jeżeli nie wiecie jak ćwiczyć, to bardzo pomocny będzie trener personalny, który pokaże Wam, jak wykonywać ćwiczenia i rozpisze cały plan treningowy.

Drobne zmiany dają duże efekty

dietetyk dziecięcy Kielce

Warto pomyśleć jeszcze nad zmianą stylu życia. Czasami drobne zmiany dają duże efekty. Zamiast oglądać seriale, idźcie pobiegać. Wystarczy tylko 30 minut i już zauważycie efekty. Polecamy także chodzenie po schodach, zamiast korzystania z windy. Ale to nie wszystko. Zmieńcie też samochód na rower i właśnie na jednośladzie dojeżdżajcie do pracy. Dzięki temu nie tylko schudniecie, ale i zaoszczędzicie, a przy tym zrobicie coś dobrego dla środowiska. Jeżeli Wasza kondycja jest słaba, to polecamy Wam rower elektryczny.

Czasami drobne zmiany przynoszą duże efekty. Zatem czas najwyższy wziąć się za siebie i zawalczyć o prawidłową wagę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij