Bunt małego dziecka

Dzieci, to z pewnością duży powód do dumy. Należy pamiętać, że każdy widzi naszego małego brzdąca i myśli, że to aniołek. W rzeczywistości przychodzi taki okres w życiu, gdy to małe dziecko zmienia się i zaczyna się buntować. Widać to w szczególności podczas zakupów, gdy nie chcemy mu czegoś kupić, wtedy najczęściej rodzice nie wiedzą, jak sobie z tym wszystkim radzić.

Należy zapamiętać, że taki bunt to naturalny okres w rozwoju dziecka. Jeśli będziemy właściwie reagować, to nim się obejrzymy, zachowanie dziecka wróci do normy. Rodzice muszą po prostu odpowiednio podchodzić do tego typu zadania, ponieważ poskromienie dziecka i nauczenie go pewnych zasad wydaje się ważne, zwłaszcza jeśli przekłada się to potem na jego dalsze życie. Taki stan u dziecka pojawia się najczęściej w ciągu drugiego lub trzeciego roku życia, to właśnie wtedy zaczynają zachodzić zmiany, które sprawiają, że dziecko chce robić wiele rzeczy bez pomocy rodziców. Niestety tak małe dziecko częściej doznaje porażek, a swój upust złości wyraża krzykiem oraz grymasami na twarzy, które mają pokazać jakie jest niezadowolone.

Rodzice nie mogą dać się ponieść emocjom

Oczywiście w tym czasie rodzice muszą być szczególnie cierpliwi, ponieważ pociecha bywa naprawdę nieznośna. Najważniejszym zadaniem rodzica w takiej chwili, jest nauczenie dziecka jak odróżniać dobro od zła. Jeśli rodzic nie zrobi nic w tym kierunku, to bardzo poważnie wpłynie to na dziecko powodując zaburzenie, które potem ciężko będzie skorygować.

Dziecko musi mieć świadomość swoich czynów. Rodzice muszą więc reagować w przypadku gdy dziecko robi źle i zwracać mu uwagę, analogicznie, gdy zachowanie dziecka jest prawidłowe, także trzeba pochwalić brzdąca. To ma duży wpływ na świadomość dziecka, bo właśnie w najmłodszych latach utrwalają się pewne cechy, które będą przekładać się na późniejsze życie takiego malucha. Należy podkreślić, że to rodzice ustalają zasady, a nie dziecko. Oczywiście trzeba pamiętać, że zasady powinny być jasne i niekrzywdzące dla dziecka. Rodzic musi sprawiedliwie reagować, na poczynania dziecka.

System właściwego wychowania

Złe zachowanie powinno mieć swoje konsekwencje, ale nie chodzi tu o znęcanie się nad dzieckiem, a wytłumaczenie mu, że robi źle. Zasady są proste i dziecku nie należy ulegać, tylko wtedy maluch uzna wyższość rodzica i będzie znał swoje miejsce.

Mało kto potrafi dzisiaj być konsekwentnym rodzicem i bardzo często ulegamy emocjom, które nie są dobre, ponieważ dziecko nas w ten sposób szantażuje, a jeśli mu się udaje, to wykorzystuje to w późniejszych latach życia. To nie jest dobre wychowanie, rodzic nie może być uległy, trzeba stanowczo trzymać się zasad, pamiętając o dobru dziecka. Dobre wychowanie na pewno przełoży się na późniejsze życie malca i właśnie tego należy być w pełni świadomym, że wszystkie zasady mają czemuś służyć.

Nie przekupujmy dziecka

Malucha pod żadnym pozorem nie wolno przekupywać, ponieważ jest to zwyczajnie błąd w wychowaniu, a popełniający tak rażące błędy rodzic musi mieć świadomość, że dziecko zacznie to wykorzystywać.

Surowe zakazy, stosowanie poważniejszych kar też nie są dobre dla dziecka, ponieważ działa to w odwrotną stronę, dziecko jeszcze bardziej się buntuje lub staje się wycofane, co może wpływać na jego rozwój psychiczny. Pamiętajmy, że dziecko należy wychowywać w rodzinnej atmosferze, tylko wtedy będzie się czuło pewnie i bezpiecznie, przez co więzi z rodzicem będą zdecydowanie większe, co wpłynie później na zaufanie do mamy czy taty. Dziecko musi uznawać rodziców za autorytet, tylko wtedy będzie rozwijać się prawidłowo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij