Podeszły wiek nie zawsze jest przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli chorujemy i czujemy się o wiele gorzej niż 10 czy 20 lat temu. Oczywiście w tym wieku najważniejsza jest aktywność ruchowa, nie wspominając o higienie zdrowotnej. Na pewno odpowiednie podejście, daje szansę na długie życie. Życie po pięćdziesiątce z pewnością wygląda inaczej i senior musi się przyzwyczaić, ponieważ wiele narządów przestaje w tym czasie działać prawidłowo, co jest konsekwencją starzenia się ciała.

Oczywiście najważniejsze zawsze są badania, ponieważ tylko w ten sposób osoba w podeszłym wieku jest w stanie zdiagnozować u siebie wiele groźnych przypadłości i chorób. Badania medyczne niezależnie od okoliczności, zawsze są potrzebne i nie należy tego w żaden sposób bagatelizować. Tak naprawdę lista szczegółowych badań, nie jest tak długa, jakby się z początku wydawało.

Pamiętajmy jednak, że większość badań jest na tyle istotna, że nie można ich pominąć, a zwłaszcza gdy osoba ma już ponad pięćdziesiąt lat. Warto zauważyć, że takie badania medyczne są w stanie wykryć potencjalnie groźne choroby, które mogłyby stać się zagrożeniem, ponieważ nie wywołują one często u pacjenta żadnych negatywnych objawów. Wiele z takich chorób okazuje się śmiertelna dla seniora, dlatego odpowiednia diagnoza, to szansa na zadbanie o własne zdrowie. Odpowiednie rozpoznanie choroby to większa szansa na wyleczenie.

Jakie badania?

W przypadku zalecanych badań lekarze bardzo często wymieniają urządzenie, który pozwala na sprawdzenie poziomu cholesterolu.

W wielu przypadkach podwyższony cholesterol może być sygnałem, że mamy do czynienia z większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby wieńcowej. Jeśli ludzie poddający się badaniu chorują już na tego typu dolegliwość, to muszą badać o wiele częściej poziom cholesterolu. W tradycyjnych przypadkach, badanie można wykonać raz na pięć lat. Podwyższony cholesterol można najczęściej zaobserwować u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, a także u osób palących papierosy. Jeśli osoba badana ma stwierdzone problemy ze stężeniem cholesterolu, to powinna badać się przynajmniej raz w roku i kontrolować swój stan zdrowia. W ten sposób można między innymi określić ryzyko wystąpienia miażdżycy, co jest bardzo ważne, dla wielu ludzi.

Glukoza

Badanie związane z glukozą to także jedno z podstawowych badań, po jakie należy sięgnąć w przypadku gdy istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Prawidłowo pomiar stężenia glukozy wykonuje się raz na 3 lata, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości w poprzednich latach. W przypadku złych wyników musimy badać się przynajmniej raz na rok, aby regularnie sprawdzać poziomu glukozy we krwi.

Jeśli w rodzinie istnieje osoba mająca problemy z cukrzycą lub pacjent posiada widoczną nadwagę, wówczas zagrożenie wystąpienia cukrzycy jest większe i osoba, powinna wykonywać badanie raz do roku, ponieważ tylko w taki sposób, można kontrolować sytuację i wykryć stan przedcukrzycowy. Wszystkie tego typu badania wykonuje się na czczo, ponieważ tylko wtedy wynik jest prawidłowy.

Inne badania diagnostyczne

Tak naprawdę w większości przypadków, warto zdecydować się na inne badania, pomagające nam skontrolować poziom wapnia, witaminy D czy fosforu. Badanie poziomu witaminy D ma związek z naszymi kośćmi, które muszą funkcjonować prawidłowo. Oczywiście w tym wieku najważniejszy jest ruch na świeżym powietrzu oraz właściwa suplementacja.

Słońce również pozwala nam na uzupełnienie witaminy D, która jest bardzo potrzebna w naszym życiu. Wiele osób cierpiących na różne dolegliwości, wybiera własny indywidualny zakres badań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij