Wzrost wagi, trądzik, senność i inne niepokojące objawy

Wzrost wagi, trądzik, senność i inne niepokojące objawy

Objawy zaburzeń hormonalnych mogą manifestować się na wiele różnych sposobów. Bardzo często bagatelizujemy pozornie błahe objawy lub próbujemy we własnym zakresie się z nimi uporać. Niestety w głównej mierze działamy tylko objawowo, nie szukając przyczyn, które mogą leżeć w rozregulowanym układzie endokrynnym. Układ hormonalny jest ściśle uporządkowanym i precyzyjnym tworem. Nawet niewielkie zachwianie delikatnej równowagi hormonalnej jest w stanie doprowadzić do powstawania szeregu pogarszających komfort życia objawów. Utrzymywanie prawidłowych stężeń hormonów we krwi powinno być pod kontrolą odpowiedniego specjalisty – lekarza endokrynologa.

Hormony i nieuzasadnione przybieranie na wadze

Czynnikiem ryzyka dla ogromnej rzeszy schorzeń, takich jak np. cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy nawet niektóre nowotwory, jest nieprawidłowa masa ciała. Bardzo często pacjenci, mimo racjonalnego odżywiania się, borykają się z problemem otyłości. Źródło tego stanu rzeczy może mieć miejsce w naszym układzie hormonalnym. Przykładem choroby, która może prowadzić do „opornego” przybierania na wadze, jest przewlekłe zapalenie tarczycy o charakterze autoimmunologicznym, czyli choroba Hashimoto. Jest to najczęściej występujące zaburzenie dotyczące tarczycy, na które według statystyk cierpi około 5% kobiet i około 1% mężczyzn. Jednymi ze sztandarowych objawów klinicznych choroby Hashimoto są: uczucie przewlekłego zmęczenia, nieadekwatne do temperatury otoczenia uczucie zimna, wzrost masy ciała oraz zaburzenia depresyjne. Mimo tego, że przypadłość ta rozwija się powoli, to nieleczona prowadzi do nasilenia wyżej wymienionych objawów. Jeżeli pacjent podejrzewa, że istnieje niepokojąco dużo podobieństw pomiędzy obrazem klinicznym a objawami własnymi, powinien jak najszybciej udać się do endokrynologa w celu diagnostyki.

Trądzik i układ endokrynny

Trądzik dotyka osoby z różnych przedziałów wiekowych. O ile młodzieńczą formę trądziku możemy wyjaśnić fizjologicznymi zmianami w układzie hormonalnym, o tyle trądzik u osób dorosłych może świadczyć o patologii w tymże układzie. Zaburzenie balansu stężeń hormonów płciowych może przyczynić się do powstawania zmian trądzikowych. Nieprawidłowe stężenia testosteronu, progesteronu czy estradiolu mogą prowadzić do powstawania trądziku. Klasyczne leczenie retinoidami czy antybiotykoterapia lekami z grupy tetracyklin jest w stanie pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów, ale nie zwalczy przyczyny schorzenia. Jeżeli zmiany tego typu generowane są przez zaburzenie gospodarki hormonalnej istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do nawrotu choroby. Współpraca dermatologa z lekarzem endokrynologiem zwiększa szanse na pozbycie się nieestetycznych zmian trądzikowych. Odpowiednio wczesna wizyta u endokrynologa pozwoli na uniknięcie trwałych przebarwień oraz blizn, które powstają podczas nieprawidłowo prowadzonej terapii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij