EKG, czyli elektrokardiografia, to badanie, które pozwala m.in. ujawnić niedokrwienie mięśnia serca, cechy zawału lub pozostałe po nim blizny. Ale nie tylko. Dlatego tak ważny jest właściwy aparat EKG w gabinecie lekarskim.

Elektrokardiografia jest badaniem, które pozwala wykryć zaburzenia przewodzenia prądu w sercu, czyli tzw. bloki. Dzięki EKG można nieraz podjąć decyzję o wszczepieniu stymulatora bez dodatkowej diagnostyki.

Ponadto, tzw. krzywa EKG rejestruje pracę serca i pozwala określić budowę tego mięśnia. Określa czy dana komora serca jest przerośnięta i przeciążona i z jakiego powodu; pomaga także wstępnie rozpoznać wady zastawek serca, zapalne choroby mięśnia sercowego i wady wrodzone lub te spowodowane toksynami.

Wynik badania pokazuje również zaburzenia ukrwienia w chwili ich wystąpienia, ale także wcześniejsze, które pozostawiły po sobie ślad. EKG pozwala również określić właściwości ścian serca, jego ewentualne niedokrwienie, a nawet martwicę.

Sprzęt EKG. Jakie funkcje oferują producenci?

Jeśli chodzi o sprzęt EKG producenci oferują aparaty zróżnicowane pod względem m.in. wyglądu, parametrów i ceny. Niektórzy z nich, np. Philips, oferują nie tylko kardiografy, ale także systemy zarządzania uzyskanymi danymi, adaptery, kable, przewody i holtery.

Kardiografy, monitory, algorytmy i systemy zarządzania danymi przyspieszają obieg informacji kardiologicznych w placówce, służą poprawie i usprawnieniu pracy, zwiększeniu wydajności i podniesieniu jakości opieki kardiologicznej.

Najnowsze urządzenia służące do wykonywania badania EKG są projektowane tak, by jak najbardziej uprościć diagnostykę EKG i usprawnić pracę specjalistom. Urządzenia marki Philips posiadają m.in. wskazówki wizualne ułatwiające wykonywanie badania EKG – każdy przycisk jest kolejno podświetlany.

Automatyczne przesyłanie opisów EKG pozwala zaoszczędzić czas. Opisy wartości krytycznych przyspieszają decyzje o terapii a specjalny algorytm – Philips DXL – rozszerza możliwości diagnostyczne EKG. Urządzenia często są także wyposażone w duży ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości. Ponadto, w ofercie producentów nierzadko dostępny jest bezprzewodowy monitor EKG. Listę aparatów EKG znajdziesz na stronie producenta Philips Healthcare www.philips.pl/healthcare/solutions/diagnostic-ecg/diagnostic-ecg

Elektrokardiografia to popularne badanie, które wykonuje się nie tylko osobom chorym, ale także zdrowym – w ramach profilaktyki. EKG pozwala wykryć zaburzenia rytmu, przewodzenia, a także niedokrwienie serca i stwierdzić czy występują dolegliwości związane z częstoskurczem lub migotaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ