Każda kobieta wie, że w ciąży należy odwiedzać regularnie gabinet ginekologa. Ba, wie to właściwie każdy. Dla osób, które nie myślały dotąd o ewentualnym rodzicielstwie, zaskoczeniem może być, że karta ciąży do dokument, który kobieta powinna nosić przy sobie.

Artykuł powstał we współpracy z Polikliniką Ginekologiczno-Położniczą Arciszewscy

Jak wygląda karta ciąży – sprawdzamy w poradni ginekologicznej w Białymstoku

Wyniki zwykłych badań, jeśli są one zlecone podczas wizyty w ramach NFZ, przesyłane są obecnie z laboratorium prosto do przychodni. Pacjent nie musi ich odbierać, ale i jeśli chce zobaczyć dokument, musi udać się do rejestracji. Także by otrzymać własną dokumentację medyczną, musi poprosić o kserokopię lub odpis. Dokumenty dotyczące zdrowia ciężarnej to jednak zupełnie inna sprawa.

Kartę ciąży każda kobieta powinna dostać na pierwszej „ciążowej” wizycie u ginekologa. Od tej pory będzie ona wypełniana za każdym razem równolegle z kartą pacjenta przechowywaną w poradni. Kartę ciąży kobieta powinna mieć zawsze przy sobie, a już koniecznie podczas wizyt lekarskich.

Dokument ten zawiera wszystkie kluczowe informacje, poczynając od podstawowych danych przyszłej mamy, ewentualnych wcześniejszych ciąż i porodów, ostatniej miesiączki i szacowanej daty porodu, przez wpisywaną regularnie wagę, itp., po wyniki specjalistycznych badań, uwagi lekarza i jego szczególne zalecenia.

Ma najczęściej postać tabeli, która uzupełniana jest za każdym razem podczas kontrolnych badań, jak i nieplanowanych wizyt i pojawiających się problemów.

Każda poradnia ginekologiczna w Białymstoku, taka jak choćby ta: http://www.arciszewski.pl/uslugi/ginekologia, musi wydać ciężarnej taki dokument na pierwszej wizycie. Jeśli go nie dostaniemy albo lekarz nie poprosi o kartę do wypełnienia – warto o tym przypomnieć. Informacje w niej zawarte mogą okazać się bardzo istotne.

Dlaczego karta ciąży jest tak ważna? Przychodnia ginekologiczna Białystok udziela odpowiedzi

Karta ciąży, potwierdzająca szczególny stan pacjentki i jego bieżący przebieg, należy do nielicznych dokumentów, które w przychodni dostaniemy do ręki na stałe, nie tylko do wglądu. To bardzo ważne.

Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego i ciężarna będzie potrzebować pomocy, nie będzie to czas na wyciąganie danych z archiwów – muszą być dostępne od razu, nawet z dala od lekarza prowadzącego i miejsca zamieszkania.

Warto więc nosić kartę nie tylko na każde badanie, ale także i na co dzień. Zdarzyć się przecież może zasłabnięcie czy niespodziewany wypadek – wtedy lekarze i ratownicy będą od razu wiedzieć o stanie pacjentki, rozwijającego się dziecka i o wszystkim, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę w tym konkretnym przypadku.

Karta ciąży potwierdza także ten stan, pozwoli więc rozwiać wątpliwości, kiedy kobieta chce skorzystać z przysługujących jej praw lub udogodnień, a ciąża nie jest jednoznacznie widoczna.

Jak często wykonywać badania w ciąży? Kontrole, USG i poród

Dla bezpiecznego przebiegu ciąży potrzebne są kontrolne badania. Na samym początku, kiedy tylko pojawia się podejrzenie odmiennego stanu, kobieta powinna potwierdzić to u ginekologa. Lekarz wykona lub zleci pierwsze USG, które wykluczy ciążę pozamaciczną.

Ponadto przeprowadzić trzeba podstawowe badania krwi, moczu, poznać ogólny stan zdrowia i czynniki ryzyka przyszłej mamy. Badania moczu i krwi oraz podstawowe badania ginekologiczne i wywiad z pacjentką powinny być wykonywane co miesiąc.

Kolejne obowiązkowe USG – między 21 a najpóźniej 26 tygodniem ciąży (wtedy widać dość dobrze, czy płód rozwija się prawidłowo), w ostatnim miesiącu przed planowanym porodem, a także po nim w wypadku ciąży przenoszonej. Wszystkie informacje muszą zostać zapisane w karcie. Lekarz prowadzący może zlecić dodatkowe badania albo konsultacje u innych specjalistów.

Dobrze jest wybrać zaufanego ginekologa-położnika i dobrego specjalistę od tzw. USG połówkowego, aby mieć pewność, że wszystko będzie dokładnie monitorowane. Wpisując „przychodnia ginekologiczna Białystok” znajdziesz również prywatne gabinety i kliniki – często dają one więcej niż publiczne, np. dostęp przez internet, konsultacje telefoniczne, łatwiejszą rejestrację.

W ciąży odpowiedzialna jesteś nie tylko za siebie, warto więc być nawet przesadnie ostrożną. Kiedy masz – rzeczywiste albo wynikające choćby z tego, że to Twoja pierwsza ciąża – powody do większego niepokoju i obawy jeśli chodzi o poród – Białystok ma swoim obszarze szpital uniwersytecki, jak i prywatną klinikę. Warto o tym pamiętać i starannie dokonać wyboru zawczasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ