Walka z nadwagą – od czego zacząć?

Otyłość można określić mianem choroby cywilizacyjnej. Choć często jest bagatelizowana to jej konsekwencje mogą być tragiczne. Nadprogramowe kilogramy nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale również powodują problemy z sercem, zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ale również przyczyniają się do powstania cukrzycy. Zatem w takiej sytuacji należy czym prędzej udać się na wizytę u dietetyka.

Ustal cel – dieta to podstawa

Jeżeli zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, to powinieneś pomyśleć o diecie. Bowiem nadwaga to nie tylko fałdki na brzuchu, ale również negatywne konsekwencje dla zdrowia. Zatem nie można dodatkowych kilogramów bagatelizować, a wręcz należy uświadomić sobie, że są one problemem. Na samym początku należy zastanowić się nad swoim jadłospisem i przeanalizować swój sposób odżywiania.

Zatem ilość spożywanego cukru, powinna być zmniejszona do minimum, jednak należy tutaj pamiętać, że cukier daje też energię. Oczywiście jedzenie śmieciowe, czy też tłuste mięsa należy bezwzględnie wyeliminować z jadłospisu.

Nie należy również pić gazowanych i kolorowych napojów, gdyż są niezdrowe, a w swoim składzie mają dużą ilość cukru, ale i konserwantów. Oczywiście dieta nie oznacza głodówki, gdyż w ten sposób może tylko ucierpieć zdrowie, a dodatkowe kilogramy wrócą jak bumerang wraz z efektem jojo.

Warto zatem udać się do dietetyka, który zaproponuje zaproponuje odpowiednią dietę i dokładnie ją rozpisze. Zatem dieta musi być racjonalna, a spożywane produkty powinny być nie tylko małokaloryczne, ale również bogate w witaminy i inne substancje odżywcze.

Ruch to zdrowie

Wiele osób prowadzi mało aktywne życie. Szczególnie, kiedy wykonuje się prace biurowe aktywność fizyczna nie jest duża, a po pracy mało kto ma czas, czy też chęci, aby wybrać się na siłownie, czy też pobiegać. A to duży błąd. Zatem trzeba uprawiać sport. Może to być jazda na rowerze, czy jogging. Warto również zrezygnować z jeżdżenia wszędzie samochodem i wybrać np. spacery.

Dzięki temu nie tylko zyskamy więcej energii, ale również pozbędziemy się dodatkowych kilogramów. Oczywiście nie należy się zniechęcać, gdyż osoby, które wcześniej nie ćwiczyły mogą mieć słabą kondycję. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup krokomierza, albo też smart watcha, dzięki temu łatwo można monitorować ilość spalonych kalorii, przebyte odległości, ale również reakcje organizmu na aktywność fizyczną.

Warto także zapisać się na siłownię, gdzie trener personalny ustali dla nas odpowiedni program treningowy i jednocześnie doradzi najlepsze ćwiczenia. Zatem chcąc się odchudzić warto skorzystać z usług nie tylko dietetyka, ale również trenera personalnego.

Wykonaj badania i sprawdź swój stan zdrowia

Oczywiście należy regularnie się badać, jednak bądźmy szczerzy niewiele osób to robi. W przypadku nadwagi, czy też otyłości należy wykonać badania hormonalne, czy też badanie tarczycy, gdyż wiele chorób może powodować zatrzymywanie wody w organizmie i jednocześnie prowadzić do nadprogramowych kilogramów.

W takiej sytuacji nie tylko dieta przepisana przez dobrego dietetyka jest ważna, ale również leczenie farmakologiczne. Zatem najlepiej wykonać całkowitą morfologię, a także wskaźniki czynności nerek, stężenie glukozy, czy też spirometrię.   

Oczywiście warto wybrać się również do dietetyka, który przeprowadzi wywiad, ale również wykona pomiar tkanki tłuszczowe. Dzięki temu będzie można łatwo dobrać odpowiednią dietę.

Nie popełniaj tych błędów

Należy pamiętać, że głodówka to nie racjonalna dieta. Również odchudzanie z dietami „cud” przynosi więcej problemów niż korzyści, zatem absolutnie nie można ich stosować. Oczywiście szkodliwe są różne spalacze, czy suplementy diety, które reklamowane są jako środki na odchudzanie. Tak naprawdę przyspieszają one tylko metabolizm, co może skutkować biegunką, ale również odwodnieniem organizmu. Zatem najlepiej udać się do dietetyka, który przepisze racjonalną dietę. Posiłki będą smaczne, ale i sycące. 

Zatem warto pamiętać o tym, aby odpowiednio się odżywiać, a jednocześnie ćwiczyć. Kluczowe jest też znalezienie dobrego dietetyka. Należy tutaj pamiętać, że jeżeli ktoś udzieli nam rady, żeby zamiast cukru stosować słodziki, to nie należy takiej rady słuchać. Można tutaj przytoczyć popularny jeszcze do niedawna aspartam, który jest rakotwórczy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij