W jaki sposób wykorzystuje się ultradźwięki w stomatologii

W jaki sposób wykorzystuje się ultradźwięki w stomatologii?

Ultradźwięki to inaczej fale ultradźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby być słyszalną przez człowieka. Dzięki małej długości fali, pozwalają uzyskać dokładny obraz różnych przedmiotów. Szeroko stosowane w medycynie, przede wszystkim do badania USG, chętnie wykorzystywane są zwłaszcza w stomatologii. Dzięki nim wyczyścimy zęby z kamienia, pozbędziemy się bakterii i utrzymamy higienę jamy ustnej.

W stomatologii ultradźwięki wykorzystywane są zarówno w profilaktyce, jak i w trakcie ścisłego leczenia. Sprawdź, jak szerokie zastosowanie mają w tej dziedzinie medycyny.

Profilaktyka

Dzięki scalerowi ultradźwiękowemu, rozbijanie kamienia nad i podziąsłowego jest niezwykle dokładne, precyzyjne, bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.  Taką usługę oferuje między innymi Klinika Stomatologiczna Medidens.

Ultradźwięki stosowane są także w domowych urządzeniach dentystycznych, takich jak elektryczne szczoteczki soniczne.

Leczenie

Ultradźwięki w stomatologii stosuje się w leczeniu kanałowym, do usunięcia trudnych do rozbicia pozostałości, zalegających w kanałach korzeniowych zębów, a także do udrażniania tych kanałów. W protetyce z kolei posłużą do usunięcia wkładów koronowo korzeniowych, a także opracowania zębów pod korony.

Urządzeniami stomatologicznymi, wykorzystującymi fale ultradźwiękowe są:

  • piezosurgery
  • Vectory

Działanie urządzeń ultradźwiękowych

Vector jest technologicznie zaawansowanym urządzeniem, służącym do leczenia paradontozy oraz oczyszczania patologicznych kieszeni. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i dzięki wykorzystywanej metodzie, nie powoduje uszkodzeń dziąseł, kieszonek zębowych, szkliwa lub cementu korzeniowego. Szkodliwa płytka bakteryjna zostaje całkowicie usunięta, co pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego dziąsła.

Wskazaniami do zastosowania urządzenia Vector będzie zapalanie przyzębia w każdym stadium, podtrzymanie pozytywnych efektów leczenia, a także profilaktyka i leczenie stanów zapalnych wokół implantów oraz koron i mostów porcelanowych.

Piezosurgery to z kolei urządzenia wykorzystywane podczas zabiegów z zakresu chirurgii jamy ustnej, ortodontycznej, implantologii i periodontologii.

Dzięki zastosowanej technice, możliwe jest cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się precyzją oraz bezpieczeństwem. Możliwe staje się niewielkie cięcie wybranej powierzchni, a pole zabiegowe jest wolne od krwi. Rany, powstałe na przykład po ekstrakcji zęba, goją się szybciej, pacjent odczuwa większy komfort w trakcie zabiegu, a także mniejszy ból pozabiegowy.

Warto mieć na uwadze, iż wykorzystywanie systemów, działających w oparciu o ultradźwięki, związane jest także z mniejszym ryzykiem. Jest to szczególnie ważne podczas zabiegów, przeprowadzanych w okolicy nerwów czuciowych. Uchronią one bowiem przed utratą czucia, parestezją, czy przerwaniem błony śluzowej, wyścielającej zatokę szczękową.        

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij