Pylica- kłopot z płucami

Praca w określonym zawodzie, wiąże się z wieloma zagrożeniami, które mogą wpłynąć na pogorszenie się zdrowia danego pracownika.

Nikt nie lubi podczas pracy przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wokół unosi się kurz oraz inne pyły. Najgorzej jest w porach letnich, ponieważ wtedy cały pył bardzo długo utrzymuje się w powietrzu. Jeśli stężenie pyłu przekracza określoną normę, to bardzo ciężko oddycha się w takim środowisku i musimy od razu zaczerpnąć świeżego powietrza. Warto pamiętać, że pomimo wyjścia z pomieszczenia drobinki pyłów i kurzu znajdującego się w naszym otoczeniu przenikają w głąb naszego organizmu. Mijają lata, a nasz organizm jest coraz bardziej zanieczyszczony, przez co zdrowie takiej osoby zaczyna podupadać. Praca w niektórych zawodach wydaje się skrajnie niebezpieczna, zwłaszcza jeśli warunki pracy są więcej niż tylko uciążliwe. Przebywając i wykonując takie prace, świadomie narażamy nasz organizm na choroby zawodowe, których czasem nie sposób uniknąć. Na pewno przebywając w hucie, stolarni czy też innych podobnych miejscach, narażamy się na oddziaływanie pylicy. Sama choroba atakuje płuca, przez co zaliczamy ją do chorób związanych z układem oddechowym.

Długotrwałe skutki

Sama pylica nie powstaje od razu, choroba jest skutkiem długotrwałego wdychania pyłu, przez wiele lat zawodowej pracy. Na pylicę można zachorować nawet wiele lat po zakończeniu kariery zawodowej, dlatego wszyscy pracujący, jak i emerytowani pracownicy są w grupie podwyższonego ryzyka.

Pylica to choroba spowodowana różnymi pyłami a sam organizm nie jest w stanie usunąć tych zanieczyszczeń. Tkanka włóknista zaczyna się rozrastać, przez co z czasem zmniejsza się wydolność płuc i zaczynają występować problemy z oddychaniem. Pylica od wielu lat klasyfikowana jest w grupie chorób zawodowych. Na samym początku ciężko zaobserwować zmiany w organizmie, dlatego sama choroba w pierwszym stadium jest praktycznie niewykrywalna. W momencie, gdy stan choroby zmienia się w bardziej zaawansowany, choroba coraz bardziej daje o sobie znać.

Ciężka choroba

Pylicę bardzo ciężko się leczy, dlatego można jedynie minimalizować skutki samej choroby. Osoba chora na pylicę nie może palić papierosów, ponieważ spowoduje to pogorszenie stanu zdrowia chorego.

Z uwagi na warunki pracy, to właśnie mężczyźni są najbardziej zagrożeni wystąpieniem pylicy, panie w większości nie pracują w tak skrajnych warunkach, aby mieć, chociaż minimalną szansę na zachorowanie. Jest to więc w pełni męska przypadłość, osoby chorujące na pylicę, muszą się nauczyć żyć zupełnie na nowo, ponieważ choroba wpływa mocno na dalsze życie. Osoby chorujące w ciągu kilku lat mogą przestać być aktywne fizyczne, ponieważ zmniejszająca się powierzchnia płuc sprawi, że jakiekolwiek uprawianie sportu stanie się niemożliwe. Pylica jest skrajnie niebezpieczna, ale mimo wszystko możemy brać leki pozwalające na rozszerzenie oskrzeli, dzięki czemu ułatwi to przede wszystkim oddychanie.

Ochrona przed pylicą

Pylica to choroba nieuleczalna, można jedynie podleczyć zdrowie, ale nigdy nie wyleczyć. Jeśli kiedykolwiek chcemy uniknąć pylicy, to musimy unikać pracy w tartaku oraz innych miejscach, gdzie w powietrzu unoszą się pyły i kurze.

To jedyna profilaktyka, jaką można zastosować w tym przypadku, jeśli już musimy pracować w pyle, to warto się zaopatrzyć w odpowiednie maseczki, które chronią nasz układ oddechowy, właśnie przed pylicą. Nie jest to co prawda stuprocentowa ochrona, ale mimo wszystko warto mieć takie zabezpieczenie przy sobie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij