Czym jest stulejka i jak sobie z nią poradzić?

Stulejka, mimo że dla wielu mężczyzn stanowi powód do wstydu, to jest problemem dość powszechnym. Ma ona dwie postacie – może być wrodzona i nabyta. Oba te rodzaje można całkowicie wyleczyć, dlatego też warto podjąć działanie w tym kierunku, szczególnie że stulejka utrudnia normalne funkcjonowanie nie tylko na podłożu seksualnym, ale i codziennym. Jak sobie z nią poradzić? Tego dowiesz się w naszym artykule!

Stulejka – co to jest?

Stulejka jest nabytą bądź pierwotną patologią penisa, która charakteryzuje się zwężeniem otworu napletka, co z kolei uniemożliwia odprowadzenie go z żołędzi prącia. Mimo że nie jest to w żadnym stopniu stan zagrażający bezpośrednio życiu, to stanowi przyczynę silnego dyskomfortu i dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas aktów seksualnych. Co więcej, nieprawidłowość ta może również powodować problemy ze wzwodem, przyczyniając się do pogorszenia życia erotycznego, a co za tym idzie – także zdrowia psychicznego. Na szczęście rozwój medycyny pozwolił na opracowanie skutecznych metod, dzięki którym stulejkę da się całkowicie wyleczyć.

Stulejka – jakie objawy jej towarzyszą?

Objawy, które manifestują się przy tej patologii, są dość charakterystyczne i należą do nich, m.in.:

  • ból podczas próby odciągania napletka,
  • rozciąganie i wypełnianie się napletka podczas oddawania moczu,
  • wąski strumień moczu,
  • problemy z erekcją,
  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • ból podczas stosunków seksualnych.

Ponadto symptomy tej przypadłości obejmują też strefę psychologiczną. Dla wielu mężczyzn członek jest prawdziwą oznaką męskości, dlatego każda jego nieprawidłowość może u nich powodować pogorszenie samopoczucia, depresję, stany lękowe oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy schorzenie uniemożliwia im sprawienie cielesnej przyjemności nie tylko sobie, ale i swojej partnerce bądź partnerowi – a właśnie do tego bardzo często doprowadza nieleczona stulejka.

Stulejka – przyczyny

Etiologia tej choroby jest bardzo złożona. Wpierw omówmy przyczyny stulejki wrodzonej. Po urodzeniu u chłopców objawia się ona naturalnie i z tego powodu nazywana jest stulejką fizjologiczną. Jest ona konsekwencją zlepienia wewnętrznej blaszki napletka i żołędzi prącia, co jest zjawiskiem normalnym. Jednakże wraz z upływem czasu i wzrostem prącia stan ten powinien się normalizować, a jeżeli tak się nie dzieje, to konieczna jest konsultacja urologiczna w celu rozpoznania i podjęcia wczesnego leczenia. W przypadku, gdy nie doszło do żadnego postępowania medycznego, stulejka fizjologiczna przechodzi w stan przetrwały i zwiastuje się w życiu dorosłym. Wówczas mówimy już o formie nabytej.

Niemniej jednak nie jest to jedyna przyczyna stulejki nabytej. Może ona pojawić się na skutek powstawania włóknień, które są efektem nawracających stanów zapalnych napletka i żołędzi prącia, lub urazów tej okolicy. Oprócz tego ten rodzaj schorzenia nierzadko jest wynikiem braku odpowiedniej higieny, zbyt częstego masturbowania się czy też nieuregulowanej cukrzycy.

Stulejka – leczenie

Stulejka powinna być leczona za pomocą metod chirurgicznych, gdyż są one najbardziej skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Pierwszą z nich jest obrzezanie, które polega na całkowitym lub częściowym usunięciu zwężonego napletka. Druga zaś opiera się na plastyce napletka, czyli chirurgicznym nacięciu, które umożliwia poszerzenie jego ujścia. Obydwa te sposoby przynoszą obiecujące rezultaty i zapewniają wiele korzyści nie tylko zdrowotnych, ale i estetycznych. Żołądź bowiem po procedurze pozostaje cały czas odkryty, zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu.

Co więcej, leczenie operacyjne znacząco poprawia komfort psychiczny pacjentów, ponieważ w końcu są oni w stanie cieszyć się z aktywności seksualnych, nie martwiąc się o dolegliwości bólowe czy uczucie wstydu, które wcześniej towarzyszyło im przez większość czasu. Pewność siebie i dobre samopoczucie to następstwa wynikające z usunięcia stulejki, a przecież są to czynniki, które rzutują na satysfakcję w relacjach interpersonalnych oraz zadowolenie z innych płaszczyzn naszego życia.

Stulejka – jak wygląda leczenie domowymi sposobami?

W przypadku stulejki fizjologicznej u małych chłopców istnieje możliwość postępowania w warunkach domowych, lecz u dorosłych mężczyzn w zaawansowanym stadium choroby takie leczenie prawdopodobnie nie przyniesie żadnych efektów. W takiej sytuacji naciąganie napletka na siłę może wręcz przynieść więcej szkód niż korzyści i doprowadzić do urazów mechanicznych czy stanów zapalnych. Jeśli natomiast stulejka nie powoduje poważniejszych dolegliwości, a objawy nie mają tak silnego charakteru, to wtedy pod okiem urologa można spróbować metod nieoperacyjnych.

Jedną z form takich terapii jest stosowanie maści zawierających glikokortykosteroidy wraz z samodzielną próbą rozciągania napletka. Urolog Christophe Ghyzel przeprowadził badanie w 2009 roku mające na celu rozważenie skuteczności tego rozwiązania i po 6 tygodniach kuracji poprawa była widoczna u 86% pacjentów. Warto jednak pamiętać, aby wpierw udać się na wizytę, na której lekarz specjalista pod kątem indywidualnym oceni, czy ta metoda będzie efektywna.

Brak postępowania przy stulejce – konsekwencje

Nieleczona stulejka ciągnie za sobą wiele przykrych konsekwencji, które obejmują zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną. Najpoważniejszym następstwem jest rak prącia. Przypadłość ta bowiem powoduje zaleganie mastki pod napletkiem, czyli wydzieliny produkowanej przez gruczoły apokrynowe. To z kolei prowadzi do nawracających infekcji i stanów zapalanych członka, co w niektórych przypadkach sprzyja rozwojowi raka tego narządu.

Ponadto zakażenia te mogą przyczyniać się także do niepłodności i to nie tylko u mężczyzny, ale i u kobiety, szczególnie jeżeli współżyją oni bez zabezpieczenia mechanicznego, gdyż wówczas patogeny przenoszą się drogą płciową do jej narządów rodnych. Poczęcie potomka może być zatem znacznie utrudnione, a to już jest zazwyczaj problem niełatwy do diagnostyki i leczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij