Olej roślinny kontra zwierzęcy – który wybrać?

Olej roślinny kontra zwierzęcy – który wybrać?

Tłuszcze postrzegane są przez większość osób jako główni winowajcy niepożądanych złogów tkanki tłuszczowej, objawiających się w formie obwisłych „wałeczków” lub „oponki” na brzuchu. Często słyszy się o konieczności jak najskuteczniejszej eliminacji tych substancji z codziennej diety. Z drugiej strony sklepy online oraz apteki stacjonarne i internetowe oferują całą gamę produktów, w których składzie występują tłuszcze określane jako zdrowe oleje. Jak zatem jest naprawdę? Jakich tłuszczów powinniśmy unikać, a jakie warto włączyć do naszej codziennej diety?

Roślinne i zwierzęce – różne oblicza elementów tej samej grupy substancji odżywczych

Oleje roślinne nie są rzecz jasna jedynym źródłem tłuszczów. Substancje te są bardzo szeroko rozpowszechnione w świecie natury. Tak jak i my, zwierzęta także odkładają je w formie zapasu energetycznego, który następnie spalają w okresach głodu lub snu zimowego. Współczesny tryb życia niestety często utrudnia naszemu organizmowi spalanie tłuszczów w prawidłowych ilościach. Z tego powodu warto spożywać zdrowe oleje, które poza dużą porcją energii metabolicznej dostarczą nam także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Poza olejami rybnymi, które są bogate w cenne kwasy omega-3 oraz omega-6, tłuszcze zwierzęce na ogół nie powinny być często używane podczas przyrządzania posiłków. Dostarczają one inne związki z grupy lipidów, które są niekorzystne dla naszego zdrowia – sterole zwierzęce, a w tym duże ilości złego cholesterolu LDL.

Najcenniejsze gatunki olejów roślinnych oraz korzyści płynące z ich spożywania

Spośród wielu roślin, które nadają się do wytłaczania z nich oleju, można wyróżnić kilka najważniejszych źródeł wartościowych tłuszczów. Jednym z najczęściej wspominanych w literaturze dietetycznej i medycznej są owoce wiecznie zielonego drzewa rosnącego w słonecznych krainach otaczających Morze Śródziemne. Oliwka wydaje owoce, których smak znany jest zapewne każdemu z nas. Są spożywane na surowo lub konserwowane z pomocą soli. Wraz z wieloma dodatkami stanowią przysmak wyjątkowo doceniany w kuchni greckiej od ponad dwóch tysięcy lat. Najcenniejszym ich przetworem jest jednak ekologiczna oliwa, której właściwości zostały wnikliwie zbadane przez naukowców i ekspertów z dziedziny dietetyki. W jej składzie znajduje się aż ponad 70% kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym. Kwasy tłuszczowe nienasycone to najważniejszy składnik, który charakteryzuje zdrowe oleje. Spośród wszystkich tłuszczów powinny występować w nich w przeważającej ilości, wykazują bowiem liczne własciwości lecznicze. Chronią organizm przed chorobą nadciśnieniową i korzystnie wpływają na cały układ krwionośny. Ekologiczna oliwa zawiera także najważniejsze witaminy antyoksydacyjne – witaminę A oraz E.

Zdrowe oleje to nie tylko oliwa z oliwek

Olej kokosowy (zwany też masłem kokosowym) składa się z unikalnej mieszanki kwasów tłuszczowych średnio- i krótkołańcuchowych. Z tego powodu od zamierzchłych czasów stosowany jest we wspomaganiu odchudzania oraz poprawie procesów metabolicznych. Połowę składu masła kokosowego stanowi olej laurynowy, który jest szczególnie cenny dla układu odpornościowego. Pozyskiwany głównie z miąższu orzecha kokosowego olej kokosowy jest cenny przede wszystkim ze względu na wspomniane już kwasy średniołańcuchowe. Są one metabolizowany w absolutnie inny sposób niż kwasy długołańcuchowe, które w głównej mierze kierowane są do komórek tłuszczowych i odkładane. Ich proces metabolizmu jest ponadto prostszy i z układu pokarmowego bezpośrednio są przekazywane do krwiobiegu, skąd mogą natychmiastowo zasilać nasz organizm.

Jak szybko, zdrowo i skutecznie spalić zalegające w naszym ciele niezdrowe tłuszcze?

Najlepszą metodą odchudzania jest przyspieszenie metabolizmu, jednak powinno przebiegać bezpiecznie i niegwałtownie. Reklamowane w internecie błyskawiczne spalacze tłuszczu mogą zagrozić naszemu zdrowiu i spowodować liczne komplikacje od strony układu krwionośnego, a w szczególności serca. Najcenniejszy spalacz tłuszczu w arsenale naturalnych remediów to zdrowy ocet jabłkowy. Składniki pochodzące z jabłek oraz kwas octowy pochodzenia organicznego działają synergicznie, przyspieszając uwalnianie lipidów z tkanki tłuszczowej oraz ich rozpad. Pozytywnym efektem ubocznym tego procesu jest też duży wzrost energii witalnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij