W dzisiejszych czasach, jesteśmy ogromnie narażeni na wiele chorób. Schorzenia, które kilka lat temu dotyczyły jedynie ludzi w wieku starczym, dziś dotykają także młodych ludzi. Zanieczyszczone powietrze, przetworzona i chemiczna żywność, brak aktywności fizycznej, stresujący tryb pracy – to wszystko sprawia, że chorujemy częściej na nowotwory, które stały się dziś chorobami cywilizacyjnymi. Najbardziej przerażająca powinna być dla nas nieświadomość obecnej w naszej organizmie choroby. Wiele typów raka nie daje objawów. Gdy sygnały się już pojawiają, często okazuję się, że jest już za późno na leczenie. Niestety, w dużej mierze to nasza wina, ponieważ nie dbamy o profilaktykę.

W przypadku nowotworów, to kobiety objęte są większym ryzykiem niż mężczyźni. Z powodu braku regularnych wizyt ginekologicznych i badań, co roku tysiące kobiet umiera na raka szyjki macicy czy raka piersi.

Najczęstsze choroby szyjki macicy

Schorzenia szyjki macicy wcale nie muszą wywoływać w nas lęku, pod warunkiem regularnych wizyt ginekologicznych. Najniebezpieczniejszą chorobą jest oczywiście rak szyjki macicy, który wystąpić może w dwóch fazach – przedinwazyjnej oraz inwazyjnej. Podstawowym badaniem jest cytologia oraz USG. Oprócz nowotworu, choroby szyjki macicy to także nadżerki, torbiele czy stany zapalne wywołane zakażeniami, bakteriami i innymi wirusami. Tylko właściwa diagnostyka oraz zabiegi ginekologiczne przyczynią się do wyeliminowania ryzyka zachorowania lub w przypadku wykrycia zmiany, szybkiego włączenia właściwego leczenia pod okiem lekarza.

Czym jest profilaktyka?

Dla niektórych pojęcie profilaktyka nie jest do końca czytelne. Profilaktyczne badania w przypadku kobiet, nie mogą ograniczać się jedynie do regularnych wizyt lekarskich. Ważna jest kompleksowa kontrola naszego zdrowia. Nawet jeśli na ten moment czujemy się zdrowi i silni, to powinniśmy wykonywać podstawowe badania kontrolne, na przykład z krwi i moczu. Kwestia diagnostyki dotyczy osób także w młodym wieku. Częstym usprawiedliwieniem zaniedbywania regularnych badań jest brak polisy zdrowotnej.  Jeżeli już ją mamy, to niestety często ubezpieczenie, które oferuje nam pracodawca nie obejmuje kompleksowych świadczeń lekarskich. Z tego względu, warto ubezpieczyć się na własną rękę, wybierając dobrą i zaufaną firmę ubezpieczeniową na przykład ubezpieczenie zdrowotne w SIGNAL IDUNA. Dlaczego warto wykupić polisę zdrowotną?

  • Możemy korzystać z konsultacji lekarskich,
  • nie stoimy w długich kolejkach,
  • nie oczekujemy miesiącami na wizytę lekarską,
  • zyskujemy dostęp do najważniejszych zabiegów ambulatoryjnych.

Ponadto, możemy skorzystać z diagnostyki obrazowej, domowych wizyt lekarskich, zabiegów szpitalnych czy szczepień. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia, ponieważ możemy wykupić ten podstawowy lub bardziej rozszerzony.

Oprócz regularnych badań, pamiętajmy także o tym, aby dbać o zbilansowaną i zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Jednak najważniejsze dla naszego zdrowia będą profilaktyczne badania, na które nigdy nie jest za wcześnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ