Jak trening wpływa na nasze zdrowie?
Czy każdy może trenować?. Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni trening dostarcza nam endorfin, które wpływają w pozytywny sposób na nasze samopoczucie. Wiele osób się nawet od sportu uzależnia, tłumacząc, że jest im on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Otóż, rzeczywiście, po dużym wysiłku fizycznym w naszym ciele zostają wyprodukowane tak zwane hormony szczęścia.
To sprawia, że czujemy się jakąś godzinkę czy dwie po zrobieniu treningu dużo lepiej. Nasz humor się zdecydowanie poprawia. Sport na pewno jest też korzystny dla osób, które dużo pracują. Po całym dniu siedzenia w biurze aż się palimy do tego, aby wyżyć się na siłowni.
Trening
Nie dość, że nasze mięśnie dostają kopa, to jeszcze nasz mózg otrzymuje endorfiny, i nie musi się zbytnio wysilać.
Na siłowni nasz mózg po prostu odpoczywa po ciężkim dniu. Jest to więc bardzo pomocne zarówno dla naszego ducha, jak i ciała.
Sport
Aktywność fizyczna jest oczywiście bardzo ważna dla każdego, zarówno młodych osób, jak i starszych. Warto jednak pamiętać, że uprawianie aktywności fizycznej nie tylko wpływa pozytywnie na ładną sylwetkę i odpowiednią wydolność organizmu, ale także zapobiega wielu chorobom na przykład układu krążenia. Niestety choroby układu krążenia stały się chorobami cywilizacyjnymi, coraz więcej osób na nie cierpi. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać na miarę swoich możliwości. Wiele jest bardzo korzystnych zmian, które zachodzą w wyniku systematycznego trenowania, są one widoczne gołym okiem. Jest to zwykle: prosta, szczupła sylwetka mimo lepszego umięśnienia, mocniejsze mięśnie brzucha, które podtrzymują kręgosłup i szereg innych zalet.
Sport jest więc istotnym elementem naszego życia, bez względu na to czy jest on naprawdę silnie zakorzeniony w naszych codziennych obowiązkach czy też paramy się nim od czasu do czasu. Jednak systematyczność jest ważna, jeśli chcemy wyrobić sobie mięśnie, które będą podtrzymywać nasze ciało, dzięki czemu nasza sylwetka będzie bardziej atrakcyjna możemy uprawiać różnego rodzaju sporty, jak bieganie, fitness, pływanie, a nawet pilates czy joga.
Jaki sport wybrać?
Okazuje się, że te właśnie spokojniejsze sporty są lepsze dla naszego ciała. Rozciągnięcie mięśni wpływa pozytywnie na wykonywanie codziennych zadań. Natomiast dla naszych mięśni lepiej jest gdy są one trenowane na spokojnie, powoli. Niektórzy jednak nie lubią powolnych ćwiczeń i żeby coś poczuć muszą sobie przysłowiowo dać w kość. Dzięki temu poczują szybki napływ endorfin do mózgu i poczują się po prostu dużo lepiej. Jednorazowa aktywność fizyczna niestety nie wywiera wpływu na metabolizm tkanki kostnej, dlatego po wykonaniu jednego treningu się nie schudnie.
Natomiast długotrwały trening, nawet o małej intensywności, jak właśnie pilates czy joga albo wręcz amatorskie uprawianie ćwiczeń rozciągających czy nordic walking stanowi jeden z istotniejszych czynników, które zapobiegają rozwojowi osteoporozy. Osteoporoza to choroba kości, w której dochodzi do zmniejszenia ich gęstości kości, czyli stopnia mineralizacji, oraz zmian w architekturze tkanki kostnej, co niestety wiąże się z dużym ryzykiem złamań. Ponadto, ta choroba częściej występuje o kobiet, dlatego płeć piękna powinna zdecydowanie bardziej postarać się o prawidłową suplementację.
trening to same zdrowie