Tak naprawdę baseny czy też inne pływalnie kojarzą nam się raczej z miejscami, gdzie pojawiają się dorośli lub dzieci w wieku szkolnym. W Polsce mało kto wie, że na świecie zwłaszcza w Niemczech pływanie niemowlaka w basenie nie jest czymś, co widuje się raz na jakiś czas, jest to wręcz norma, która w naszym kraju nie ma jeszcze takiej racji bytu.

Oczywiście pewne standardy popularyzują się i w przypadku pływania, na pewno standard ten również odgrywa znaczącą rolę. Należy zwrócić uwagę, że to rodzice starają się pływać razem z kilkumiesięcznym dzieckiem, przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Nie ma w tym nic złego czy niebezpiecznego, jeśli faktycznie rodzice są bezpieczni i uważają na podopiecznych. Należy zwrócić uwagę, że woda jest bardzo ważnym i naturalnym środowiskiem dla dziecka.

Maluch nie boi się wody

Co więcej, małe niemowlęta nie boją się wody, ponieważ posiadają one przez jakiś czas naturalny odruch, co faktycznie w praktyce zanika, gdy dziecko staje się nieco większe. To głównie rodzice nie są tego świadomi, że dzieci w początkowym etapie życia, są w stanie poradzić sobie z pływaniem. Oczywiście pływanie dla niemowlaka, jest faktycznie bardzo ważnym elementem, bez którego tak naprawdę dziecko nie jest w stanie rozwijać się fizycznie od pierwszych lat swojego życia. Woda wpływa również pozytywnie na wiele funkcji życiowych i właśnie dlatego taki wybór, wydaje się bardzo istotny, zwłaszcza jeśli jako rodzice dbamy o dziecko. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można leczyć poważne wady kręgosłupa lub im zapobiegać, co jednak jest pełnym działaniem profilaktycznym sprawdzającym się w praktyce. Należy wspomnieć, że mimo wszystko jest to również okazja do rozwoju relacji dziecko rodzic, co jest przecież najważniejszym punktem, ponieważ w ten sposób taki maluch czuje się o wiele bezpieczniej. Należy wspomnieć, że woda to doskonała okazja do wzmocnienia odporności dziecka na choroby. Wiele świadomych rodziców decyduje się więc na pływanie z niemowlęciem, ponieważ to naprawdę daje wiele potrzebnych zalet, o których warto pamiętać.

Przygotowanie dziecka

Przed pierwszą wizytą na takim basenie, rodzice muszą się skonsultować z pediatrą. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka osoba jest w stanie w pełni stwierdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania uniemożliwiające małemu dziecku pobyt na basenie. Trzeba też pamiętać, że małego niemowlaka nie zanurza się od razu w wodzie, tylko robi to stopniowo. Dziecko powinno być również spokojne, ponieważ pobyt w wodzie z rodzicami daje większą gwarancję bezpieczeństwa, dla tak małego dziecka. Jeśli się wybieramy z dzieckiem na basen, to nie zapomnijmy o wzięciu ulubionej zabawki brzdąca czy też innej rzeczy, którą lubi nasze dziecko. Znajome przedmioty z pewnością dają większe poczucie bezpieczeństwa w wodzie, co z pewnością ma ogromne znaczenie.

Kontrola czystości basenu

Woda w basenie musi być również czysta i kontrolowana, ponieważ małe dzieci są o wiele bardziej podatne na infekcje i różne inne wirusy. Pamiętajmy, że dla niemowlaka taki wirus, może okazać się śmiertelny. Rodzice zawsze muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia, to nie są żarty. Woda musi być dokładnie skontrolowana względem czystości, jak i temperatury, jaka w niej panuje. Przepisy są naprawdę bardzo rygorystyczne i jeśli pływalnia w trakcie kontroli nie spełnia wymogów, to może nawet być zamknięta do odwołania, tak więc miejsca użyteczności publicznej, muszą w pełni dostosować się do przepisów. Oczywiście dla rodziców jest to jasny sygnał, że dba się o bezpieczeństwo dziecka, co jest bardzo ważne dla wszystkich zainteresowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ