Czy niemowlak powinien pływać w basenie

Tak naprawdę baseny czy też inne pływalnie kojarzą nam się raczej z miejscami, gdzie pojawiają się dorośli lub dzieci w wieku szkolnym. W Polsce mało kto wie, że na świecie zwłaszcza w Niemczech pływanie niemowlaka w basenie nie jest czymś, co widuje się raz na jakiś czas, jest to wręcz norma, która w naszym kraju nie ma jeszcze takiej racji bytu.

Oczywiście pewne standardy popularyzują się i w przypadku pływania, na pewno standard ten również odgrywa znaczącą rolę. Należy zwrócić uwagę, że to rodzice starają się pływać razem z kilkumiesięcznym dzieckiem, przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Nie ma w tym nic złego czy niebezpiecznego, jeśli faktycznie rodzice są bezpieczni i uważają na podopiecznych. Należy zwrócić uwagę, że woda jest bardzo ważnym i naturalnym środowiskiem dla dziecka.

Maluch nie boi się wody

Co więcej, małe niemowlęta nie boją się wody, ponieważ posiadają one przez jakiś czas naturalny odruch, co faktycznie w praktyce zanika, gdy dziecko staje się nieco większe. To głównie rodzice nie są tego świadomi, że dzieci w początkowym etapie życia, są w stanie poradzić sobie z pływaniem. Oczywiście pływanie dla niemowlaka, jest faktycznie bardzo ważnym elementem, bez którego tak naprawdę dziecko nie jest w stanie rozwijać się fizycznie od pierwszych lat swojego życia. Woda wpływa również pozytywnie na wiele funkcji życiowych i właśnie dlatego taki wybór, wydaje się bardzo istotny, zwłaszcza jeśli jako rodzice dbamy o dziecko.

To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można leczyć poważne wady kręgosłupa lub im zapobiegać, co jednak jest pełnym działaniem profilaktycznym sprawdzającym się w praktyce. Należy wspomnieć, że mimo wszystko jest to również okazja do rozwoju relacji dziecko rodzic, co jest przecież najważniejszym punktem, ponieważ w ten sposób taki maluch czuje się o wiele bezpieczniej. Należy wspomnieć, że woda to doskonała okazja do wzmocnienia odporności dziecka na choroby. Wiele świadomych rodziców decyduje się więc na pływanie z niemowlęciem, ponieważ to naprawdę daje wiele potrzebnych zalet, o których warto pamiętać.

Przygotowanie dziecka

Przed pierwszą wizytą na takim basenie, rodzice muszą się skonsultować z pediatrą. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka osoba jest w stanie w pełni stwierdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania uniemożliwiające małemu dziecku pobyt na basenie. Trzeba też pamiętać, że małego niemowlaka nie zanurza się od razu w wodzie, tylko robi to stopniowo.

Dziecko powinno być również spokojne, ponieważ pobyt w wodzie z rodzicami daje większą gwarancję bezpieczeństwa, dla tak małego dziecka. Jeśli się wybieramy z dzieckiem na basen, to nie zapomnijmy o wzięciu ulubionej zabawki brzdąca czy też innej rzeczy, którą lubi nasze dziecko. Znajome przedmioty z pewnością dają większe poczucie bezpieczeństwa w wodzie, co z pewnością ma ogromne znaczenie.

Kontrola czystości basenu

Woda w basenie musi być również czysta i kontrolowana, ponieważ małe dzieci są o wiele bardziej podatne na infekcje i różne inne wirusy. Pamiętajmy, że dla niemowlaka taki wirus, może okazać się śmiertelny. Rodzice zawsze muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia, to nie są żarty. Woda musi być dokładnie skontrolowana względem czystości, jak i temperatury, jaka w niej panuje.

Przepisy są naprawdę bardzo rygorystyczne i jeśli pływalnia w trakcie kontroli nie spełnia wymogów, to może nawet być zamknięta do odwołania, tak więc miejsca użyteczności publicznej, muszą w pełni dostosować się do przepisów. Oczywiście dla rodziców jest to jasny sygnał, że dba się o bezpieczeństwo dziecka, co jest bardzo ważne dla wszystkich zainteresowanych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij