Energy drinki – fakty i mity

Artykuł powstał we współpracy z firmą Freshdrink

Energy drinki aktualnie są bardzo popularnymi napojami, które spożywa coraz to więcej osób. Nie każdy jednak do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak one działają na organizm człowieka. Dlatego też krążą o nich nie tylko fakty, ale również mity. Ważne jest to, aby rozróżniać takie informacje.

Napoje energetyczne dodają energii

Prawdą jest to, że energy drinki dodają energii i zapobiegają uczuciu zmęczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zawierają w sobie kofeinę i taurynę. Kofeina pobudza organizm a tauryna wspomaga proces regeneracji mięśni. Napoje te są więc doskonałym rozwiązaniem przy wysiłku fizycznym. Warto jednak wiedzieć o tym, że efekt taki jest krótkotrwały.

Po jakimś czasie uczucie zmęczenia wraca i to w podwojonej sile. Można więc spożywać takie napoje w czasie treningów, jednak jeśli nie trwają one zbyt długo. Mylne jest również twierdzenie, że energy drinki są napojami izotonicznymi. W przypadku wysiłku fizycznego znacznie lepszym rozwiązaniem są te drugie. Uzupełniają najważniejsze minerały, które są wypłukiwane z organizmu podczas wysiłku fizycznego.

Energy drinki poprawiają koncentrację

Napoje energetyzujące wspomagają funkcjonowanie umysłu. Prawdą jest więc, że poprawiają koncentrację i zdolność uczenia się. Warto więc pić je w czasie intensywnej nauki. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zawierają w sobie kofeinę, która poprawia funkcjonowanie mózgu. Każdy jednak wie, że działanie kofeiny jest krótkotrwałe i bardzo szybko koncentracja, jak również zdolność zapamiętywania wraca do stanu przed wypiciem napoju.

Napoje energetyczne są dla każdego

Oglądając reklamy producentów takich napojów, jak również słuchając opinii niektórych osób, można wywnioskować, że napoje energetyczne może spożywać każdy. Nie jest to jednak prawdą. Napoje energetyczne nie są wskazane przede wszystkim dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem.

Związki w nich zawarte dodatkowo wpływają na podwyższenie ciśnienia. Oprócz tego podwyższają znacznie cukier w organizmie, dlatego też nie są wskazane dla osób, które chorują na cukrzyce.  Zbyt częste spożywanie takich napojów obniża poziom magnezu w organizmie. Związki zawarte w nich zwyczajnie go wypłukują. Nie są więc polecane dla osób cierpiących na niedobór tego składnika.

Napoje energetyczne uzależniają

Prawdą jest również to, że napoje energetyczne uzależniają. Dzieje się tak za sprawą kofeiny, która regularnie przyjmowana zwyczajnie uzależnia. Działa to w podobny sposób jak kawa. Po jakimś czasie regularnego spożywania energy drinków, bez ich wypicia odczuwamy ogromne zmęczenie.

Oprócz tego mogą wystąpić takie objawy jak: podrażnienie, nerwowość, trzęsienie się rąk. Wszystko jest dla ludzi, jednak w odpowiednich ilościach. Spożywanie zbyt dużych ilości takich napojów może wpływać niekorzystnie organizm.

Energy drinki są szkodliwe

Wiele osób twierdzi, że napoje energetyczne są bardzo szkodliwe. Można powiedzieć, że jest to prawdą, jednak tylko w momencie kiedy są zażywane w bardzo dużych ilościach. Jeżeli kupuje się je raz na jakiś czas aby pozbyć się zmęczenia, to nie wpływają źle na organizm, a nawet mogą pomóc w funkcjonowaniu.

Problem pojawia się w momencie spożywania dużych ilości. Tak spożywane mogą się okazać niebezpieczne dla organizmu i przyczynić się do wielu chorób. Warto więc znać granicę spożywania takiego typu napojów. W małych ilościach nie są w stanie zaszkodzić. Ostatecznie zauważalne jest to, że o napojach energetycznych krążą przeróżne opinie i informacje. Nie można jednak stwierdzić, że każde z nich są prawdziwe.

Nie można powiedzieć, że spożywanie takich napojów jest w pełni bezpieczne i rozsądne, ale również nie jest prawdą, że są one zdecydowanie szkodliwe. Wszystko zależy od osoby, która decyduje się na zakup takich produktów, jak również od ilości w jakiej są one spożywane. Nie warto wiec wierzyć w nieprawdziwe informacje, które krążą po świecie. Warto zagłębić się w tym temacie i samemu ocenić, czy spożywanie energy drinków może okazać się korzystne.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij