Depresja – jak walczyć z nią skutecznie

Depresja to najczęściej diagnozowana choroba psychiczna na świecie, dotykająca kilkunastu procent dorosłych ludzi. Niemal dwa razy częściej dotyczy kobiet. Zarówno osoby cierpiące na pełnoobjawową depresję, jak i te dotknięte pojedynczymi symptomami depresji, wymagają postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii. Jak rozpoznać chorobę?

Czy to depresja?

Co jest najważniejszym etapem pomocy osobie cierpiącej na depresję? Jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Jest to istotne z wielu względów, z których najważniejszym jest zwiększona skłonność osób z nieleczoną depresją do samobójstw.

Co zatem powinno zaniepokoić? Całkowita utrata radości i sensu życia, bezsenność, stany lękowe, płaczliwość i impulsywność. Inne niepokojące symptomy to ograniczenie do minimum codziennej aktywności, przewlekłe zmęczenie oraz zaburzenia apetytu czy spadek libido. Gdy wymienione objawy towarzyszą nieprzerwanie przez kilka tygodni, należy skonsultować swój stan z lekarzem.

Walka z depresją – na wielu frontach

Podstawa leczenia depresji jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Od dziesiątek lat zdrowie i medycyna idą w parze, bazując na stosowaniu leków dedykowanych określonym problemom zdrowotnym.

Wielu chorych na depresję obawia się jednak stosowania leków, co podyktowane jest błędnym wyobrażeniem dotyczącym skutków ubocznych działania leków. Jednak współczesne leki cechują się niskim odsetkiem działań niepożądanych.

Ponadto farmakoterapia depresji wymaga niekiedy zmiany leków w celu optymalnego dopasowania ich do indywidualnego pacjenta. Ponadto leki przeciwdepresyjne nie uzależniają.

Zatem zupełnie nieuzasadniona wydaje się być świadoma rezygnacja pacjenta z takiej formy leczenia. Najczęściej stosowane leki to trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy inhibitory wychwytu serotoniny.

Kolejnym istotnym elementem walki z depresją jest psychoterapia behawioralno – poznawcza. O ile leki wydają się być bardziej doraźną i objawową formą terapii, o tyle spotkania z terapeutą pozwalają na długofalowe zmiany sposobu myślenia oraz radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Oczywiście decyzję o włączeniu każdego z tych elementów terapii – leków oraz sesji psychoterapeutycznych, podejmuje lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Przerwać zaklęty krąg depresji

Jedną z przyczyn depresji może być chroniczny stres i przemęczenie. Uzasadnione jest zatem wykluczenie tych czynników sprawczych, co stanowić ma jedną ze strategii walki z depresją.

Troska o zdrowie i medycyna wielu schorzeń zmierzają w ostatnich latach w kierunku naturalnych metod terapii; ponadto podkreślany jest kolosalny wpływ pozytywnego myślenia na proces zdrowienia.

W przypadku depresji, która jest chorobą duszy, taki pogląd nabiera szczególnego znaczenia. Nikt nie wymaga oczywiście od osoby cierpiącej na depresję, aby diametralnie zmieniła nastawienie do świata.

Istnieją jednak proste zasady, których stopniowe wdrożenie w życie może skutecznie odwrócić uwagę chorego od dołujących myśli. Oto najskuteczniejsze z nich:

– aktywność fizyczna w jakiejkolwiek postaci; regularny ruch, chociażby spacer to endorfiny, relaks, lepsze dotlenienie organizmu oraz pretekst do tego, aby wyjść z domu i uśmiechnąć się do kogoś
– poświęcenie się jakiemuś hobby, które zajmie czas i nakieruje myśli na pozytywne tory
– medytacja oraz technika uważności czy relaksacji
– joga
– techniki wizualizacji, np. miejsc czy sytuacji, które wzbudzają bardzo pozytywne emocje i wspomnienia

Zarówno te zmiany, jak i każde inne, wprowadzane powinny być metodą małych kroków. Stawianie sobie wygórowanych, nierealnych zamierzeń skończy się fiaskiem i jeszcze większym niepokojem. Natomiast udana realizacja nawet najmniejszej zmiany na lepsze to doskonała motywacja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij