Czym jest post przerywany i kiedy warto go stosować

Czym jest post przerywany i kiedy warto go stosować?

Czy wiesz, że wiele osób nieświadomie stosuje post przerywany? Dieta Intermittent Fasting, bo i pod taką nazwą można go spotkać w literaturze lub internecie, to nic innego, jak wyznaczenie konkretnych okienek czasowych, w których albo jesz, albo pościsz. Co warto o nim wiedzieć i kiedy okaże się dobrym wyborem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Podstawowe zasady postu przerywanego

Post przerywany nie jest skomplikowany. Najważniejszą zasadą jest wyznaczenie wcześniej wspomnianych okienek czasowych i trzymanie się ich każdego dnia. Czy to oznacza, że możesz jeść wszystko? Oczywiście, że nie! Najlepiej podzielić posiłki na kilka mniejszych, które należy spożywać w miarę równych odstępach. Nie zapomnij również o zadbaniu o odpowiednie zbilansowanie każdego dania. Upewnij się, że dostarczasz swojemu ciału właściwą ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz minerałów. W przeciwnym razie narażasz się na powstawanie niedoborów i problemy ze zdrowiem.

Różne warianty postu przerywanego

Rozpoczynając post przerywany, musisz zdecydować, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy. Do najpopularniejszych zaliczamy następujące metody:

  • 20:4
  • 18:6
  • 16:8

Co to oznacza? Przykładowo w wariancie 20:4 należy pościć przez 20 godzin i jeść tylko przez 4. Który z nich będzie odpowiedni? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od Twojego organizmu i potrzeb.

Kiedy warto stosować post przerywany?

Post przerywany może okazać się skutecznym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów u osób z nadwagą lub otyłością, w szczególności, jeśli zawiodły tradycyjne metody odchudzania. Z jego zalet mogą skorzystać także osoby z problemami ze strony układu pokarmowego. Dzięki ograniczeniu czasu, w którym można jeść do kilku godzin, żołądek i jelita mogą po prostu odpocząć.

A kiedy w takim razie go nie stosować? Post przerywany nie może być przeprowadzany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci oraz osób starszych. Dodatkowo nie zaleca się wprowadzania go u pacjentów po przeszczepach, z cukrzycą, niedowagą oraz z problemami hormonalnymi. Jeśli masz na przykład niedoczynność tarczycy i chcesz spróbować postu przerywanego, to skonsultuj to wcześniej z lekarzem!

Czy post przerywany ma jakieś skutki uboczne?

Choć post przerywany stosowany przez osobę zdrową pod okiem specjalisty nie powinien powodować żadnych problemów ze zdrowiem, to u niektórych może prowadzić do wystąpienia niechcianych skutków ubocznych. Najczęściej są to bóle i zawroty głowy. W poważniejszych przypadkach pojawia się także biegunka, problemy z odpornością czy anemia. W takich sytuacjach należy od razu przerwać post.

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów zdrowo i skutecznie, postaw na zbilansowaną dietę o obniżonej kaloryczności. Tylko w ten sposób unikniesz przykrych dolegliwości, wywołanych utratą wagi w niewłaściwy sposób. Nie wiesz, jak samodzielnie przygotować posiłki? Zamów dietę pudełkową, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Takie menu znajdziesz chociażby w firmie WygodnaDieta.pl. Chudnij zdrowo i efektywnie!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij