Czym jest choroba bostońska Zobacz

Czym jest choroba bostońska? Zobacz

Choroba bostońska to infekcja wirusowa, która atakuje najczęściej latem oraz wczesną jesienią. Dotyka przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym. Z uwagi na swoje uciążliwe objawy nie powinna być bagatelizowana. Warto zatem poznać jej charakterystyczne symptomy, które wymagają konsultacji lekarskiej.

Chociaż chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMS) przyjęło się określać mianem choroby bostońskiej (tzw. bostonki), jest to określenie niepoprawne. Uważa się, że przyczyną błędnej nomenklatury jest inne schorzenie wywoływane przez enterowirusy – choroba bornholmska. To właśnie – z uwagi na analogię – dało początek błędnemu nazewnictwu.

Choroba bostońska – główne przyczyny

Bostonka to choroba, za powstawanie której odpowiadają enterowirusy – głównie Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1, i B3. Niekiedy za zakażenie odpowiada enterowirus 71 (EV 71).

Choroba przenosi się drogą bezpośredniego kontaktu z wydzielinami lub wydalinami. Szybko rozprzestrzenia się między dziećmi, dlatego na schorzenie szczególnie narażone są maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – poniżej 10 lat.

Typowe objawy HFMS

Okres wylęgania trwa od 3 do 5 dni. Początkowe symptomy nie są charakterystyczne. Często dziecko skarży się na złe samopoczucie, ból gardła. Niekiedy pojawia się brak apetytu, gorączka. W rzadkich przypadkach może dojść do wymiotów czy biegunki.

Typowe dla bostonki objawy pojawiają się zwykle w drugim dniu choroby. Często pierwsze pęcherzyki zlokalizowane są w jamie ustnej. Z czasem wysypka pokrywa dłonie, podeszwy stóp, pośladki czy nawet okolice narządów płciowych.

Surowicze pęcherzyki osiągają wielkość 3-7 mm średnicy. Niekiedy może dochodzić do ich powiększania i powstawania owrzodzeń. Dlatego ważne jest zachowanie w tym okresie szczególnej higieny – po to, aby uniknąć wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Rozpoznanie i leczenie

W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów, należy udać się do lekarza. Specjalista – na podstawie objawów klinicznych i po wykluczeniu np. ospy wietrznej – będzie w stanie potwierdzić chorobę bostońską.

Leczenie bostonki polega wyłącznie na łagodzeniu objawów. Zwykle koniecznością jest podawanie leków przeciwgorączkowych (najlepiej zawierających paracetamol). W celu zminimalizowania uciążliwości wysypki zlokalizowanej w jamie ustnej, zaleca się podawanie schłodzonej wodzy do picia.

W przypadku choroby bostońskiej nie jest zasadne podawanie antybiotyków. Leki tego rodzaju działają na bakterie, zaś HFMS jest infekcją wirusową.

Twoje dziecko ma bostonkę? O tym pamiętaj

Choroba bostońska przenosi się bardzo łatwo. Zakaźność utrzymuje się do czasu zaniku wysypki, aczkolwiek wirusy w kale mogą bytować jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu zmian skórnych. Dlatego zaleca się, by dzieci w okresie objawowym oraz gorączkowym nie uczęszczały do żłobków, przedszkoli czy szkół.

Warto przy tym pamiętać, że przebycie bostonki nie zapewnia trwałej odporności. Z racji tego, że choroba wywoływana jest wieloma różnymi wirusami, istnieje prawdopodobieństwo ponownego zakażenia. Należy zatem stale przestrzegać podstawowych zasad higieny – dzięki temu ryzyko choroby HFMS zostanie ograniczone do minimum.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij