luszczyca-skory-glowy

Łuszczyca skóry głowy – jak sobie z nią radzić?

Pojawienie się swędzenia oraz złuszczających się miejsc na skórze głowy to objawy, mogące świadczyć o początkach rozwijania się łuszczycy w tym obszarze. Jest to dolegliwość nie tylko uciążliwa ze względu na nieprzyjemne objawy fizyczne, ale także silnie wpływająca na samopoczucie psychiczne. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego – zostań z nami. W artykule zawrzemy wszelkie informacje o tym, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia łuszczycy.

Czym  charakteryzuje się łuszczyca?

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm zaczyna atakować własne tkanki, które uznaje za bodziec zagrażający. W tym przypadku obiektem takim staje się skóra. Objawy łuszczycy są dość charakterystyczne, chociaż zdarza się, że jej początkowe stadium mylone jest z innymi schorzeniami. W zaatakowanych miejscach na skórze, pojawia się stan zapalny, który wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Obszar ten jest czerwony, swędzi i piecze, a dodatkowo skóra wokół jest ściągnięta i łuszcząca się.

Co odpowiada za pojawienie się zmian łuszczycowych?

Łuszczyca nie jest chorobą, którą można się zarazić, a za jej obecność odpowiadają różnego rodzaju czynniki. Są to np.:

  • Genetyka
  • Leki  (np. na problemy sercowe, a nawet psychiatryczne)
  • Stres
  • Zmiany hormonalne
  • Ciężkie infekcje

Powszechność łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, aczkolwiek ostatnio coraz częściej diagnozowanym. Warto pamiętać, że łuszczyca owłosionej skóry głowy może być izolowanym objawem, ale może też współwystępować z objawami na innych obszarach. Najczęściej jej efekty spotkać można jednak w tzw. miejscach predysponowanych do wykazywania zmian łuszczycowych, a są to m.in.:

  • Przedramiona
  • Okolica lędźwiowo-krzyżowa
  • Kolana, łokcie
  • Płytki paznokcia

Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie łuszczycy odbywać się może wieloma różnymi metodami. Wyróżnia się trzy główne, które najczęściej wykorzystywane są przez pacjentów zmagających się z tym problemem.

  1. Preparaty domowe, na bazie naturalnych składników
  2. Kosmetyki i farmaceutyki
  3. Zabiegi laserowe

Najczęściej wybierane są jednak produkty kosmetyczno-farmaceutyczne, m.in. ze względu na ich ogólnodostępność i ekonomiczność. Oczywiście należy pamiętać, że to jakie metody wybieramy, powinno zależeć od zaleceń lekarza, który po dokładnych oględzinach skóry stwierdzi, co wpłynie na jej kondycję korzystnie. Nie można ocenić jaka jest uniwersalna, najlepsza maść na łuszczycę, ponieważ każdy przypadek jest inny, więc i leczenie powinno być dobierane indywidualnie.

Produkty wspomagające w walce z łuszczycą

Do dyspozycji osób zmagających się z tego typu dolegliwościami skórnymi przeznaczono m.in. produkty takie jak:

  • Maść mocznikowa – jej zadaniem jest łagodzenie i silne nawilżanie.
  • Szampon na łuszczycę skóry głowy – jego cel to oczyszczenie skóry głowy nie tylko z zanieczyszczeń dnia codziennego, ale także z opadającego naskórka, a przy tym nawilżenie spierzchniętych obszarów.
  • Emulsje do skóry łuszczycowej – produkty w formie płynnej, nakładane bezpośrednio na skórę. Mają być nawilżające, natłuszczające i odbudowujące barierę hydrolipidową.
  • Maść konopna na łuszczycę skóry –  jej zadaniem jest nie tylko nawilżać, ale też łagodzić i minimalizować stany zapalne na skórze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij