Badamy się
Podeszły wiek nie zawsze jest przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli chorujemy i czujemy się o wiele gorzej niż 10 czy 20 lat temu. Oczywiście w tym wieku najważniejsza jest aktywność ruchowa, nie wspominając o higienie zdrowotnej. Na pewno odpowiednie podejście, daje szansę na długie życie. Życie po pięćdziesiątce z pewnością wygląda inaczej i senior musi się przyzwyczaić, ponieważ wiele narządów przestaje w tym czasie działać prawidłowo, co jest konsekwencją starzenia się ciała.
Oczywiście najważniejsze zawsze są badania, ponieważ tylko w ten sposób osoba w podeszłym wieku jest w stanie zdiagnozować u siebie wiele groźnych przypadłości i chorób. Badania medyczne niezależnie od okoliczności, zawsze są potrzebne i nie należy tego w żaden sposób bagatelizować. Tak naprawdę lista szczegółowych badań, nie jest tak długa, jakby się z początku wydawało.
Pamiętajmy jednak, że większość badań jest na tyle istotna, że nie można ich pominąć, a zwłaszcza gdy osoba ma już ponad pięćdziesiąt lat. Warto zauważyć, że takie badania medyczne są w stanie wykryć potencjalnie groźne choroby, które mogłyby stać się zagrożeniem, ponieważ nie wywołują one często u pacjenta żadnych negatywnych objawów. Wiele z takich chorób okazuje się śmiertelna dla seniora, dlatego odpowiednia diagnoza, to szansa na zadbanie o własne zdrowie. Odpowiednie rozpoznanie choroby to większa szansa na wyleczenie.
Jakie badania?
W przypadku zalecanych badań lekarze bardzo często wymieniają urządzenie, który pozwala na sprawdzenie poziomu cholesterolu.
W wielu przypadkach podwyższony cholesterol może być sygnałem, że mamy do czynienia z większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby wieńcowej. Jeśli ludzie poddający się badaniu chorują już na tego typu dolegliwość, to muszą badać o wiele częściej poziom cholesterolu. W tradycyjnych przypadkach, badanie można wykonać raz na pięć lat. Podwyższony cholesterol można najczęściej zaobserwować u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, a także u osób palących papierosy. Jeśli osoba badana ma stwierdzone problemy ze stężeniem cholesterolu, to powinna badać się przynajmniej raz w roku i kontrolować swój stan zdrowia. W ten sposób można między innymi określić ryzyko wystąpienia miażdżycy, co jest bardzo ważne, dla wielu ludzi.
Glukoza
Badanie związane z glukozą to także jedno z podstawowych badań, po jakie należy sięgnąć w przypadku gdy istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Prawidłowo pomiar stężenia glukozy wykonuje się raz na 3 lata, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości w poprzednich latach. W przypadku złych wyników musimy badać się przynajmniej raz na rok, aby regularnie sprawdzać poziomu glukozy we krwi.
Jeśli w rodzinie istnieje osoba mająca problemy z cukrzycą lub pacjent posiada widoczną nadwagę, wówczas zagrożenie wystąpienia cukrzycy jest większe i osoba, powinna wykonywać badanie raz do roku, ponieważ tylko w taki sposób, można kontrolować sytuację i wykryć stan przedcukrzycowy. Wszystkie tego typu badania wykonuje się na czczo, ponieważ tylko wtedy wynik jest prawidłowy.
Inne badania diagnostyczne
Tak naprawdę w większości przypadków, warto zdecydować się na inne badania, pomagające nam skontrolować poziom wapnia, witaminy D czy fosforu. Badanie poziomu witaminy D ma związek z naszymi kośćmi, które muszą funkcjonować prawidłowo. Oczywiście w tym wieku najważniejszy jest ruch na świeżym powietrzu oraz właściwa suplementacja.
Słońce również pozwala nam na uzupełnienie witaminy D, która jest bardzo potrzebna w naszym życiu. Wiele osób cierpiących na różne dolegliwości, wybiera własny indywidualny zakres badań.