Alergia pokarmowa u najmłodszych

Zjawisko alergii to powszechny problem, który bardzo często utożsamiany jest z przypadłością cywilizacyjną. Na alergię cierpią nie tylko dorośli, ale i dzieci. Alergia pokarmowa to nic innego jak reakcja alergiczna, na konkretne produkty. Dziecko cierpiące na alergię pokarmową musi uważać, ponieważ wystarczy jeden niewłaściwy składnik, aby wystąpiła reakcja alergiczna. To bardzo złożony problem. To właśnie z tego powodu rodzice powinni pilnować swoje dziecko i patrzeć, co je. W przypadku alergii pokarmowych bardzo często trudno jest zdiagnozować przyczynę problemu. Alergie mają to do siebie, że ich leczenie jest dość skomplikowane, zwłaszcza jeśli lekarz nie jest w stanie ustalić, co dokładnie powoduje reakcję alergiczną.

Rodzic musi pilnować dziecko

W takich wypadkach to rodzic musi sprawdzić, na jaki pokarm dziecko reaguje najgorzej i w ten sposób można spróbować ocenić, co możemy podawać dziecku, a czego nie. Zawsze istnieje szansa, że dziecko uczulone jest na dość powszechny alergen, a wtedy o wiele łatwiej jest wykluczyć niebezpieczne produkty. Na liście alergenów pokarmowych możemy znaleźć mleko, jaja przetwory, owoce cytrusowe, skorupiaki, orzechy, soję, a nawet kukurydzę. Czasem alergeny występują w zanieczyszczonej żywności. Na taki rodzaj produktów trzeba zwracać uwagę. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie dziecka, to nie wolno mu podawać do jedzenia produktów z przekroczonym terminem ważności. Bardzo często źródłem problemu mogą być konserwanty często stosowane w pączkach, chipsach oraz innej przetworzonej żywności. Ciężko ich unikać, ponieważ zdrowa żywność pozbawiona konserwantów jest naprawdę droga i nie każdego stać na ich całkowitą eliminację z diety dziecka.

Ograniczamy jedzenie

Oczywiście możemy znacząco ograniczyć spożywanie. Substancje szkodliwe mogą powstać także w procesie rozkładu określonego pokarmu w zależności, co dziecko w danej chwili spożywa. Oczywiście, należy brać pod uwagę fakt, że niektóre składniki powstałe z takiego rozpadu mogą stać się alergenem. Tak naprawdę produkty nieznajdujące się w grupie ryzyka potrafią być czynnikiem wywołującym alergię. W takich przypadkach zdiagnozowanie problemu jest dość problematyczne. Problem z alergią może mieć podłoże genetyczne. Jeśli wcześniej w rodzinie ktoś chorował na alergię, to jest duże prawdopodobieństwo, że dzieci mogą mieć problemy. Więc w praktyce nigdy nie należy wykluczać, że ojciec dziecka nie przekaże jemu tego problemu, ponieważ wszystko zawarte jest w genach. Z alergią można żyć, pod warunkiem, że przestrzega się określonych zasad. Przede wszystkim należy przestać spożywać produkty wywołujące reakcję alergiczną.

Alergia nie tylko przez pokarm

W przypadku, gdy alergia jest spowodowana przez inne czynniki takie jak sierść, kurz to należy zastanowić się, co jest głównym źródłem występowania reakcji, a następnie usunąć czynnik. Oczywiście osoba cierpiąca na alergię powinna przyjmować odpowiednie leki, które pozwalają na lepsze zabezpieczenie całego organizmu. Alergii nie da rady wyleczyć do końca, jednak przestrzegając zasady dziecko jest w stanie żyć z tym problemem, bez narażania swojego życia na niebezpieczeństwo. Rodzice zajmujący się dzieckiem muszą zwracać uwagę na takie niebezpieczeństwo, ponieważ silne reakcje alergiczne mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, zwłaszcza jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym. Małe dzieci mają stosunkowo niską odporność, dlatego tego typu reakcje mogą doprowadzić do utraty oddechu. Dlatego warto zaznajomić się lepiej z tym tematem i dowiedzieć się, jak przeciwdziałać alergii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij