Alergia skórna – w jaki sposób ją zdiagnozować?
Alergia jest przykrą dolegliwością, którą diagnozujemy w zasadzie dopiero wtedy, gdy zaczniemy zauważać u siebie różne przykre objawy. Nie ma możliwości zabezpieczenia się przed alergią, ponieważ ujawnia się ona dopiero przy fizycznym kontakcie z alergenem. Innymi słowy – musimy jej doświadczyć “na własnej skórze”, by zrozumieć, że mamy do czynienia z alergią. A to dopiero wierzchołek góry lodowej…
Skąd się bierze alergia?
Nasz układ immunologiczny, jeśli jest sprawny, zazwyczaj prawidłowo rozpoznaje wszelkie substancje obce, z którymi ma do czynienia. W rezultacie po kontakcie z takim czynnikiem wyzwala on wszelkie moce obronne, które mają za zadanie zneutralizować szkodliwy dla nas czynnik i poradzić sobie z kontaktem z nim.
Bywa jednak tak, że nasz układ immunologiczny jest osłabiony pewnymi czynnikami, w związku z czym nieprawidłowo rozpoznaje substancje, z którymi do tej pory sobie radził. Zazwyczaj alergie skórne pojawiają się przy kontakcie fizycznym z czynnikami uczulającymi nawet w wieku dorosłym – po prostu organizm przestał sobie z nimi odpowiednio radzić lub ich ilość była dla niego przeciążająca.
Co jest bezpośrednią przyczyną alergii?
Alergie skórne dotyczą tych czynników, z którymi mamy kontakt bezpośrednio do skóry i też właśnie w tym miejscu pojawiają się objawy takie jak swędząca wysypka, zaczerwienienia, a nawet bąble. Nie uczulają nas naturalne składniki – wszelkie zioła dodawane do kosmetyków czy ekstrakty większości roślin.
Uczulają natomiast składniki chemiczne, których zwykle są pełne kosmetyki do makijażu i pielęgnacji, proszki do prania, składniki tkanin, z których robi się ubrania, a także biżuteria, a nawet klamry od pasków do spodni wykonane z użyciem niklu.
Czy alergie skórne szkodzą zdrowiu?
Jeśli przytrafią nam się objawy alergii skórnej nie musimy się obawiać – nasze zdrowie nie powinno na tym ucierpieć. Jednak może ucierpieć nasza uroda – po kontakcie z alergenem skóra jest zaczerwieniona, mamy wysypkę i swędzi nas skóra, przez co rozdrapujemy ją i nie wygląda to zbyt estetycznie.
Po ustaniu kontaktu z czynnikiem skóra powinna się samoistnie zagoić. Trzeba jednak przedtem wiedzieć, z jakim czynnikiem powinniśmy unikać kontaktu.
Jak diagnozuje się alergie?
Zazwyczaj alergicy dopiero po kilkukrotnym wystąpieniu u siebie objawów takich jak wysypka i świąd udają się na wizytę do alergologa. Ciężko jest samodzielnie stwierdzić, który dokładnie czynnik nas uczula, ponieważ zarówno proszki do prania czy kosmetyki mają tak różny skład, że nawet gdy uda nam się stwierdzić, że od konkretnego kosmetyku pojawia się wysypka, to nie mamy pewności na jaki składnik kosmetyku zareagował organizm.
W przypadku dzieci jest nieco prościej, bo zwykle uczulać mogą proszki do prania, płyny do kąpieli albo kosmetyki dziecięce, których nie stosujemy w dużych ilościach.
Alergolog do zdiagnozowania, na jaki czynnik jesteśmy uczuleni, najpierw przeprowadzi test punktowy. Na skórę ręki nakładane są w niewielkich stężeniach odczynniki zawierające alergen, a następnie obserwuje się skórę, by stwierdzić w którym miejscu występuje reakcja alergiczna.
Jest to bardzo skuteczne badanie pod warunkiem jednak, że jesteśmy uczuleni na jedne z najpopularniejszych substancji występujących w tym teście. Gdy test zawiedzie – wówczas alergolog będzie poszukiwał alternatywnych metod diagnozy, jednak najważniejsza jest nasza własna obserwacja – po czym występuje reakcja alergiczna najczęściej i jak zachowuje się skóra po odcięciu kontaktu z tym przedmiotem lub kosmetykiem.