Czy można przestać być alkoholikiem

Czy można przestać być alkoholikiem?

Towarzyskie picie alkoholu to już zdecydowanie za mało dla bliskiej Ci osoby? Zaczynasz zauważać u członka swojej rodziny niepokojąco silną potrzebę coraz częstszego sięgania po wysokoprocentowe trunki, bez których nie potrafi już funkcjonować? W takim razie prawdopodobnie przechodzi on właśnie pierwszy stopień uzależnienia i zdecydowanie czas najwyższy, aby coś z tym zrobić. Chcesz wiedzieć, czy da się zaprzestać picia? Zapraszamy w takim razie do dalszej lektury.

Alkoholizm to problem mogący dotknąć dosłownie każdego

Płeć, wiek, status majątkowy, wykształcenie, wykonywany zawód…żaden z tych elementów nie ma wpływu na ewentualną zwiększoną podatność uzależniania się od alkoholu. Problem ten dotyka zarówno ludzi biednych, jak i bardzo bogatych. Nawet lekarze, prawnicy czy wysoko postawieni politycy miewają z tym kłopot i, nierzadko pozornie normalnie funkcjonują w społeczeństwie.

Uzależnienie w wielu przypadkach ma bardzo błahy początek. Częste imprezowanie, życiowe niepowodzenie, nadmierny i długotrwały stres. Ilu ludzi jest na naszej planecie, tyle może być powodów stopniowego wpadania w alkoholizm. Co ważne, wielu osobom wydaje się, że zapadnięcie na chorobę alkoholową jest procesem wyjątkowo szybkim. To jednak nie do końca prawda, gdyż pod tym kątem również nie ma reguły. Czasem proces ten postępuje przez długie lata, usypiając tym samym czujność zarówno uzależniającego się, jak i osób z jego bliskiego otoczenia.

Czy można przestać być alkoholikiem

Uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą, którą wyleczy się jedynie eliminując przyczynę

Z punktu widzenia medycyny każdą chorobę (o ile jest to w ogóle możliwe) leczy się przede wszystkim poprzez eliminację przyczyny, dodatkowo starając się łagodzić aktualne objawy. Alkoholizm to jednak zupełnie inny problem. Jeśli uzależnienie już istnieje, to usunięcie jego podłoża zazwyczaj niczego nie rozwiązuje. Może to pomóc tylko na bardzo wczesnym etapie, gdy alkohol faktycznie ma na celu jedynie maskowanie problemu, jaki dopadł człowieka.

Choroba ta ma swoje korzenie nie tylko w psychice, ale także w funkcjonowaniu organizmu jako takiego. Ciało po prostu coraz bardziej domaga się kolejnych dawek wysokoprocentowego trunku, a psychika tylko temu wtóruje, uniemożliwiając uzależnionemu normalne funkcjonowanie.

Co gorsza, bardzo często nie da się tak naprawdę ustalić jednego, konkretnego powodu zbyt częstego zaglądania do kieliszka. Geneza bywa skomplikowana, bardzo zawiła i dlatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest po prostu zabranie takiej osoby do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień.

Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy uzależnienie ma już zaawansowany charakter. Doświadczeni lekarze dokładnie diagnozują problem, a następnie zalecają specjalistyczną metodę leczenia. W dużej mierze ma ono charakter terapii psychologicznej. Często jednak niezbędna jest również detoksykacja organizmu wyniszczonego przez alkohol. W bardzo trudnych przypadkach pacjent zostaje na jakiś czas bezpośrednio w ośrodku, będąc dzięki temu pod stałą kontrolą specjalistów.

Czy można przestać być alkoholikiem

Spróbuj zachęcić do zmian w stylu życia

Zawsze w takich przypadkach bardzo ważna staje się motywacja uzależnionego, podejmowanie przez niego prób rezygnacji z sięgania po kolejne kieliszki. Jeśli więc chcesz pomóc bliskiej Ci osobie, spróbuj zachęcić ją do pewnych zmian w stylu życia. Może to być na przykład:

  • znalezienie atrakcyjnego hobby, najlepiej takiego pochłaniającego człowieka każdego dnia na długie godziny,
  • podjęcie próby uprawiania jakiegoś sportu, dzięki któremu łatwiej wyładować negatywne emocje (uzależniony zadba przy okazji o swoje zdrowie),
  • choć może to być trudne, warto próbować zmienić otoczenie na osoby niepijące (dobrzy znajomi na pewno zrozumieją, dlaczego na jakiś czas trzeba ograniczyć z nimi kontakt).

Czy można przestać być alkoholikiem

Konsekwencja w działaniu i profesjonalna pomoc specjalistów

Jak widzisz, choroba alkoholowa nie musi być wyrokiem skazującym. Należy wybrać się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak Agnus oraz podjąć próby auto motywacji do zerwania z nałogiem. Konsekwentne działanie, pomoc doświadczonej kliniki i Twoje indywidualne wsparcie na pewno sprawią, że alkohol przestanie być jedynym środkiem rozwiązywania przez bliską Ci osobę problemów.

Marek Sokołowski

Marek Sokołowski

Fizjoterapeuta z doświadczeniem w rehabilitacji sportowej. Pomaga pacjentom wracać do pełnej sprawności po urazach, stosując nowoczesne techniki terapeutyczne. Prywatnie biegacz maratoński i entuzjasta górskich wędrówek.

Artykuły: 109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *