Co warto wiedzieć kiedy zaczynasz ćwiczyć jogę?
Joga to ostatnimi laty bardzo popularna forma aktywności fizycznej, do której przekonało się wielu ludzi. Jej największą zaletą jest fakt, iż duża rozciągłość pozycji pozwala na to, że może ją uprawiać praktycznie każdy. Co jednak powinno się wiedzieć o jodze, zanim zacznie się ją ćwiczyć?
Czym jest joga?
Warto zacząć od podstaw, czyli od tego, czym właściwie jest joga. Najprościej da się ją określić, jako jedną z najstarszych form samodoskonalenia, oparta na starożytnej filozofii indyjskiej. Naucza ona, że aby człowiek mógł żyć w harmonii, konieczne jest prawidłowe panowanie zarówno nad ciałem, jak i duchem. Współcześnie, zwłaszcza w świecie zachodu, joga nie jest traktowana w kategorii religii, a jako forma sportu. Od standardowych aktywności różni się jednak tym, że poprzez nią każdy ćwiczący uczy się swojego ciała, w tym rozpoznawania jego potrzeb, możliwości i ograniczeń. Chcąc wiedzieć więcej na ten temat, poradnik jogi znajdziesz na joga.info.pl. Można poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o samej historii tego sportu, ale i tego, jak ćwiczyć czy jak się do tego przygotować.
Jogę najlepiej zacząć od podstaw
Joga sama w sobie jest bardzo rozbudowanym zestawem ćwiczeń, czy też raczej pozycji, które różnić się będą od siebie poziomem trudności. Zazwyczaj więc osoby początkujące zaczynają od samych podstaw, aby w ten sposób dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo i jak się do tego w ogóle zabrać. Im bardziej jest się zaawansowanym, tym trudniejsze i bardziej wymagające pozycje się wybiera. Zaczynanie od najtrudniejszych ćwiczeń, może niestety skończyć się kontuzją, albo zniechęceniem. Odpowiednia kolejność pozwoli na wypracowanie swojego rytmu.
Systematyczność ćwiczeń jogi
Wiele mówi się o walorach prozdrowotnych jogi, jednak warto pamiętać tutaj o dwóch kwestiach. Po pierwsze należy dostosować ćwiczenia do swoich potrzeb i możliwości, a po drugie, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, konieczna jest systematyczność. Mówi się o tym, że ćwiczyć należy minimum 2 razy w tygodniu, a z czasem warto tę częstotliwość zwiększać, aż do 6 razy w tygodniu. Bywa, że nie ma czasu na to, by praktykować jogę tak często, ale w rzeczywistości wystarczy dosłownie kilka minut rano lub wieczorem. Dodatkowo, dla większego komfortu, warto skupić się na pozycjach (asanach), które się dobrze zna i czuje się z nimi dobrze.
Wybierz odpowiednie akcesoria do ćwiczenia jogi
Chodzi tutaj przede wszystkim o dobrą matę do ćwiczeń jogi. Na rynku można ich znaleźć kilka typów, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Może się to wydawać bez znaczenia, ale tak naprawdę będzie miało to niemały wpływ na jakość naszych ćwiczeń. Mata powinna się dobrze wykonana, trwała, a także z odpowiednią przyczepnością. Równie ważny będzie tutaj strój. Nie ma wymogu kupowania specjalnych ubrań do jogi, istotne jest jednak, by ubierać się wygodnie. Ubranie nie powinno nas krępować, a także sprawiać zagrożenia. Co istotne – jogę zawsze ćwiczy się boso i bez skarpetek.
Dostosuj ćwiczenia do swoich potrzeb
Jak zostało wspomniane, joga ma wiele działań prozdrowotnych, jednak to od nas i naszego organizmu będzie zależało jakie pozycje będziemy przybierać. Niektórych ćwiczeń nie powinno się wykonywać, na przykład mając problemy z kręgosłupem, będąc po przebytych urazach czy w ciąży. Warto o tym pomyśleć i zastanowić się, co nie będzie dla nas zbytnim obciążeniem. To oczywiście nie oznacza, że mając problemy zdrowotne czy oczekując dziecka, nie można trenować jogi w ogóle, bo można, należy jednak wówczas skupić się na innych pozycjach.
Zacznij praktykować pod okiem trenera
Szkół jogi w Polsce jest coraz więcej. Jeżeli jesteśmy początkujący, warto pomyśleć o tym, by swoją praktykę rozpocząć od profesjonalnego szkolenia. Pozwoli nam to poznać tajniki jogi od podstaw, a w ten sposób nabrać większej wprawy w wykonywaniu ćwiczeń. I to w sposób prawidłowy. Oczywiście ćwiczyć można także w domu, jednak najczęściej zaleca się to w momencie, gdy nasza wiedza na ten temat jest już większa. W ten sposób ćwicząc jogę, będziemy mogli korzystać z jej walorów w pełni, bez popełniania błędów, które mogłyby nam zaszkodzić.