5 pomysłów na walkę z zakwasami

5 pomysłów na walkę z zakwasami

Zakwasy pojawiające się po treningu potrafią szybko zniechęcić początkujących w sportach i ćwiczeniach. Na szczęście można im zapobiegać i zmniejszać je – co pozwala uniknąć długich, kilkudniowych przerw pomiędzy zajęciami i wizytami na siłowni. Zadbaj o przygotowanie do ćwiczeń, elektrolity, a także poznaj kilka sposobów na zredukowanie dolegliwości – dzięki nim problem zakwasów nie będzie spędzał ci snu z powiek za każdym razem, gdy szykujesz się do treningu.

Ciepła kąpiel na obolałe mięśnie

Znakomitym sposobem na zakwasy jest ciepła kąpiel. Rozluźnia ona mięśnie, przyspiesza krążenie, pomaga łagodzić napięcia i bóle. Każdy wie, że po treningu, zwłaszcza na siłowni, warto wziąć prysznic i założyć czyste ubrania. Dobrze jednak oprócz higieny zadbać także o relaks. Gdy wracasz z zajęć lub z ćwiczeń plenerze, przygotuj więc wannę gorącej wody z płynem lub olejkiem. Ciepła kąpiel złagodzi ból, a także przyspieszy usuwanie z organizmu produktów przemiany materii – w tym odpowiedzialnego za zakwasy kwasu mlekowego w mięśniach.

Napój izotoniczny dla odzyskania równowagi

Nie wystarczy picie samej wody, aby uzupełnić tę utraconą z potem. Dobry napój izotoniczny daje znacznie więcej niż uzupełnienie płynów. Sprawia on, że woda pozostaje w organizmie i dociera do wszystkich tkanek, a także dostarcza pierwiastków, jonów i innych składników, które ułatwiają dostarczanie energii do mięśni, regenerację komórek i prawidłową pracę nerwów. Możesz wybrać gotowy napój w butelce – wybieraj te z bogatym składem i jak najmniejszą ilością składników, których nie potrzebujesz, jak sztuczne barwniki. Domowym napojem izotonicznym może być sok z pomidorów z odrobiną soli, woda z cytryną, miodem i szczyptą soli albo sok z buraków.

Rozciąganie i rozgrzewka, by zapobiec przetrenowaniu mięśni

Ważnym elementem uprawiania sportów i fitnessu jest rozciąganie. Dzięki niemu mięśnie stają się mniej podatne na mikrourazy, skurcze i zastoje. Warto rozciągać partie ciała pomiędzy intensywnymi ćwiczeniami, a także – koniecznie – na zakończenie każdego treningu. Takie postępowanie pozwoli w dużym stopniu zapobiec powstawaniu zakwasów. Ważna jest również rozgrzewka na sam początek. Zmniejsza ryzyko naciągnięcia mięśni, pozwala równomiernie dostarczyć wraz z krwią energię i elektrolity. Rozgrzewka, rozciąganie i napój izotoniczny w trakcie i po treningu – to sposób na to, aby wrócić do formy i ćwiczyć znów kolejnego dnia.

Odpowiednia intensywność ćwiczeń

Powodem zakwasów jest to, że nasze mięśnie pracują znacznie intensywniej i dłużej, niż są przyzwyczajone. W efekcie otrzymują za mało tlenu i pojawiają się zakwasy po treningu. Najlepszym sposobem ich uniknięcia jest nieprzetrenowywanie się. Unikaj więc wysiłku ponad swoje możliwości – zaczynaj zawsze od ćwiczeń łagodnych, nie eksploatuj mięśni przesadnie, wyczuwaj swoje granice możliwości. Chęć osiągnięcia zbyt szybkich efektów może prowadzić do zakwasów, a także poważnych urazów, co wyłącza nas z treningów na dłuższy czas. Lepiej więc zaczynać od 15-minutowych sesji ćwiczeń, niewielkiego obciążenia i tempa. Kiedy wysiłek będziemy zwiększać stopniowo, zakwasy nie będą się pojawiały za każdym razem.

Masaże, maści i żele

Czasami warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Stosujemy rozgrzewkę, rozciągamy się, pijemy napój izotoniczny, ale przesadzimy co jakiś czas? To się zdarza. Im bardziej doświadczony sportowiec, tym więcej wie o tym, jak uporać się z zakwasami. Jednakże i profesjonalni zawodnicy korzystają ze specjalistycznej pomocy. Można więc doraźnie zastosować maści i żele, które rozgrzeją i rozluźnią nasze mięśnie i stawy.

Kiedy ból jest naprawdę dokuczliwy, a do tego pojawiają się skurcze i mięśnie pozostają nieprzyjemnie napięte – warto skorzystać z masażu. Możemy poprosić o to kogoś bliskiego, kto ma odrobinę wprawy. Można również skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub masażysty. Kiedy pozna nasze problemy, styl życia i stopień sprawności, podpowie także, na co powinniśmy uważać i w jaki sposób możemy rozmasować np. bolące łydki sami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij