Zatrucie jadem kiełbasianym

W dzisiejszych czasach człowiek nie zwraca uwagi, na to, co spożywa, przez co istnieje bardzo poważne zagrożenie zatrucia pokarmowego, który jest wynikiem spożywania produktów, po ich oficjalnym terminie ważności. Oczywiście zakażenie laseczką jadu kiełbasianego, to bardzo poważne zatrucie żołądka, jak i całego układu pokarmowego. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w momencie, gdy osoba spożyje pokarm, w którym znajdują się laseczki jadu kiełbasianego, przez co tworzy się toksyna.

W ten sposób silna trucizna atakuje układ nerwowy, prowadząc do jego uszkodzenia. Jeśli człowiek odczuwa objawy neurologiczne takie jak zaburzenie wzroku, światłowstręt, osłabienie mięśni czy problemy z przewodem pokarmowym, to może to świadczyć o poważnym zatruciu, gdzie niezbędne jest podanie osobie zatrutej jadem antytoksyny. Tylko w taki sposób można spróbować nie dopuścić do dalszego rozchodzenia się toksyny, po całym organizmie.

Śmierć szybka i bolesna

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach zatrucie jadem kiełbasianym kończy się śmiercią człowieka, dlatego nie wolno lekceważyć tego zagrożenia. Lekarze przestrzegają, że jest to jedna z najsilniejszych trucizn atakujących cały przewód pokarmowy. Źródłem zatrucia są beztlenowe bakterie, dzięki czemu jest ona w stanie bardzo szybko zatruć cały układ pokarmowy, prowadząc do problemów z krążeniem czy też niszcząc najważniejsze wewnętrzne organy, niezbędne do życia.

Jad kiełbasiany bardzo często spotyka się w starych konserwach, gdzie termin przydatności do spożycia już dawno minął. W takich wypadkach należy ograniczyć spożywanie wspomnianych konserw, nawet jeśli znajdują się one w szczelnych metalowych puszkach, nie warto ryzykować zatrucia. Jad kiełbasiany możemy znaleźć również w produktach naturalnych takich jak miód. W takich wypadkach nie należy podawać małemu dziecku nawet łyżkę miodu, ponieważ to nie trucizna a drobnoustroje mogą wywołać u dziecka zagrożenie życia.

Objawy charakterystyczne przy zatruciu

Oczywiście toksyna nie rozchodzi się w ciągu kilku minut, tak naprawdę proces zatrucia organizmu może trwać nawet do kilkunastu godzin. Osoba zatruta jadem kiełbasianym odczuwa osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, są to jedne z najczęściej występujących objawów, które mogą świadczyć o zatruciu układu pokarmowego. W przypadku silnego zatrucia wymaga się interwencji lekarza oraz spędzenia najbliższych kilku dni w szpitalu, ponieważ tylko w ten sposób można uratować życie pacjenta.

Jeśli zareagujemy w miarę szybko, zaraz po spożyciu skażonego posiłku to jest duża szansa, na skuteczne leczenie i wypłukanie trucizny z ciała. W takim działaniu najważniejsza jest lewatywa poprzez płukania żołądka, przez co można wywołać wymioty. W trakcie takiego działania lekarz musi, podać surowicę antytoksyczną, dzięki czemu można zneutralizować toksynę znajdującą się we krwi. Nawet po wypłukaniu toksyny leczenie trwa, a dochodzenie do zdrowia nie jest wcale takie szybkie. W przypadku gdy pojawia się osłabienie mięśni czy zaburzenia wzroku.

Lepiej przeciwdziałać niż leczyć

Dzisiaj trzeba mieć świadomość, że zagrożenie może pojawić się w każdej chwili. Dlatego profilaktycznie należy unikać zepsutego jedzenia, a tym bardziej konserw, które są szczególnie narażone na występowanie jadu kiełbasianego.

Tylko osoby posiadające odpowiednią wiedzę o zatruciach pokarmowych, są w stanie skutecznie poradzić sobie z tak ważnym problemem. Zdrowie jest najważniejsze i dlatego nauczmy się unikać podobnych zagrożeń, tylko w ten sposób możemy pozostać zdrowi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij