Zasady leczenia, diagnozowania w czasie epidemii, co powinien wiedzieć pacjen

Zasady leczenia, diagnozowania w czasie epidemii, co powinien wiedzieć pacjent?

Epidemia wpływa na życie w każdej sferze. Szczególne trudności napotykają osoby przewlekle chore, które muszą podwójnie na siebie uważać, a przecież powinny zachować ciągłość leczenia. W niektórych przypadkach dostanie się do specjalisty, graniczy teraz z cudem, jedynym ratunkiem pozostają telewizyty, ale nie zawsze są one wystarczające. Jak więc leczyć się podczas epidemii?

Telemedycyna podczas epidemii

Podczas epidemii w Polsce rozwinęła się telemedycyna. Wyjątkowa sytuacja wymusiła na ośrodkach zdrowia zagwarantowanie pacjentom wizyt przez telefon, jeśli takie są wystarczające. Oczywiście nie każdy przypadek da się w ten sposób zdiagnozować, wtedy pojawia się problem. Jak konsultować się z lekarzem podczas epidemii dowiesz się na ekonsultacje.pl, telewizyty sprawdzają się u osób, które kontynuują leczenie. Wówczas nie ma problemu z tym, żeby wystawić receptę. Pacjent nie musi osobiście się po nią zgłaszać, wystarczy, że lekarz poda mu kod, a ten w aptece wystarczy do zrealizowania e-recepty.

Wizyty lekarskie online

Wizyty u lekarza mogą być przeprowadzane nie tylko przez telefon. Niektórzy specjaliści świadczą je przez internet w formie rozmowy wideo. Wtedy łatwiej zdiagnozować niektóre problemy niż jedynie przez telefon. Dodatkowo można załączyć wyniki badań, by lekarz mógł wnikliwie ocenić stan pacjenta. Co ciekawe, takie konsultacje realizowane są przez wielu specjalistów. Można więc skonsultować swój problem z laryngologiem, kardiologiem, internistą, ginekologiem, a nawet z chirurgiem. Najczęściej takie wizyty są prywatne, a ich koszt zależy od renomy centrum medycznego oraz od lokalizacji. W niektórych przypadkach konsultacja przez internet może kosztować nawet 120 – 200 zł. 

Wizyty lekarskie osobiście

Coraz więcej przychodni otwiera się już na pacjentów. Realizowane są nie tylko wizyty przez telefon, ale i te w formie tradycyjnej. Należy jednak liczyć się z większym reżimem sanitarnym podczas takich konsultacji. Zarówno lekarz, jak i pacjent, powinni mieć na twarzy maseczki lub przyłbice zasłaniające nos i usta. Trzeba też być świadomym tego, że poza lekarzem rodzinnym, na wizyty ze specjalistami okres oczekiwania może być dłuższy. Inaczej jest oczywiście z prywatną opieką medyczną. Konsultację lekarską ze specjalistą można umówić w niektórych przypadkach nawet tego samego dnia. 

Badania lekarskie podczas epidemii

Badania lekarskie wykonywane są już standardowo. W przychodniach na NFZ zleca je lekarz, bez skierowania można większość takich badań krwi wykonać odpłatnie. To samo dotyczy innych badań diagnostycznych, np. USG. Diagnostyka nie stanęła w miejscu, choć dostęp do niej był i w niektórych miejscach jest jeszcze utrudniony. Wykonując takie badania, trzeba jednak zachować ostrożność. Obowiązkowe są maseczki i dezynfekcja. Reżim sanitarny muszą zachować również lekarze i pielęgniarki. W niektórych przypadkach pacjent ma obowiązek wypełnić formularz, który ma na celu ustalenie, czy nie kontaktował się ostatnio z osobami, mogącymi mieć wirusa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij