Wysypka u dziecka – kiedy powinna zaniepokoić?

Wysypka u dziecka to stosunkowo częsta przypadłość. Niekiedy jest wyrazem uczulenia na lek czy podrażnienia skóry, innym razem może być objawem groźnej choroby zakaźnej. Matczyna troska o zdrowie i medycyna pediatryczna stoją wtedy wobec oblicza prawidłowego rozpoznania przyczyny wysypki. Ostateczne rozpoznanie powinien oczywiście postawić lekarz, warto jednak wiedzieć, jakie rodzaje wysypki są szczególnie niepokojące.

Wysypka spowodowana alergią

Wysypka alergiczna u dziecka pojawić się może w efekcie kontaktu z alergenem pokarmowym bądź środowiskowym (pyłki roślin, sierść zwierzęcia). Wyglądem przypomina poparzenie pokrzywą, ma zatem postać bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni.

Najczęściej wysypka zlokalizowana jest na twarzy, rączkach oraz brzuszku, choć może być obecna na całym ciele. Zawsze towarzyszy jej świąd skóry, możliwe jest także złe samopoczucie ogólne, katar i kaszel czy gorączka.

Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się na skórze mającej styczność z pieluszką i wynika z drażniącego działania kału i moczu. Manifestuje się pod postacią zaczerwienienia skóry lub krostek i jest łatwa do zdiagnozowania ze względy na charakterystyczną lokalizację. Gdy stan zapalny prowadzi do powstania nadżerek i sączących się ran, wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Atopowe zapalenie skóry to wyraz nadwrażliwości skóry malucha i przewlekłego stanu alergicznego. Wysypka ma postać grudek na podłożu rumieniowym, z towarzyszącym świądem i suchością skóry.

W przypadku wysypek na podłożu alergii czy podrażnienia skóry najczęściej wystarcza odpowiednia pielęgnacja emolientami, czyli hipoalergicznymi produktami natłuszczającymi oraz stosowanie maści łagodzących świąd.

Wysypka w przebiegu chorób zakaźnych

Choroby zakaźne wieku dziecięcego bardzo często przebiegają z towarzyszącą wysypką, której wygląd może nasuwać diagnozę. W przebiegu różyczki wysypka ma charakter drobnych, bladoróżowych plamek o umiarkowanym zagęszczeniu. Początkowo pojawia się za uszami, po czym rozprzestrzenia się na tułów. Z kolei szkarlatynie towarzyszy wysypka pod postacią drobnych czerwonych krostek, które najliczniej występują na tułowiu oraz zgięciach łokci.

Bardzo charakterystyczna jest wysypka w przebiegu ospy wietrznej – najpierw są to grudki, a następnie wypełnione pęcherzykiem płyny. Stopniowo pęcherzyki pokrywają się strupkami, które z czasem odpadają. Z racji kilku rzutów wysypki, na ciele obecne mogą być zarówno sączące się pęcherzyki, jak i zasychające strupki.

Odra charakteryzuje się występowaniem plamek o intensywnej czerwonej barwie, które mają tendencję do zlewania się w większe skupiska. Początek choroby może przebiegać z pojawieniem się białych plamek na błonach śluzowych jamy ustnej.

Gorączka trzydniowa, czyli tzw. trzydniówka objawia się plamistą czerwoną wysypką zlokalizowaną na tułowiu oraz kończynach. Charakterystyczne jest pojawienie się jej dopiero wtedy, gdy gorączka zaczyna spadać. Wymienione typy zmian skórnych ustępują wraz z postępem terapii choroby i nie wymagają żadnego specjalnego postępowania, poza zabezpieczeniem ich przed rozdrapywaniem przez dziecko.

Najgroźniejsza postać wysypki

Najpoważniejszą wysypką u dziecka wydaje się być ta w przebiegu zakażenia meningokokowego. Oczywiście to nie sama wysypka jest groźna, a jedynie choroba, którą ta wysypka zwiastuje. W przebiegu infekcji meningokokowej wysypka ma charakter wybroczynowy, a jej cechą charakterystyczną jest brak blednięcia pod wpływem nacisku.

Sepsie meningokokowej towarzyszy ponadto wysoka gorączka, biegunka, sztywność karku, drgawki oraz wymioty. Zaobserwowanie takich objawów powinno skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij