Jak zadbać o higienę ucha?
Dbamy o swoje ciało, organizm i to sprawia, że cieszymy się zdrowiem jeszcze dłużej. Nie jest to możliwe, gdy pewne nasze narządy zaniedbujemy. Wystarczy spojrzeć na uszy, które często nie są przez nas właściwie czyszczone.
Wiele osób decyduje się na zastosowanie patyczków do uszu i przez to dodatkowo przyczynia się do ich zanieczyszczenia, a nawet uszkodzenia. Można jednak temu skutecznie przeciwdziałać. Przekonajmy się więc, jak każdego dnia możemy zadbać o czystość narządu słuchu.
Higiena ucha każdego dnia to:
- woda i własne palce – do skutecznego czyszczenia uszu świetnie sprawdza się czysta woda i nasze palce, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać. Dzięki temu połączeniu usuwamy z uszu zbędną woskowiną.
- wyeliminowanie patyczków do uszu – na ten krok powinien zdecydować się każdy z nas. Badania pokazują, że to właśnie te patyczki są przyczyną powstawania zalegającej woskowiny w uszach. Jeśli więc nie chcemy ich zanieczyszczać pod tym względem, to lepiej, aby patyczki już nie zagościły w naszej łazience. Dodatkowo będziemy mogli na tym zaoszczędzić.
- preparaty do czyszczenia – aktualnie w aptece i innych miejscach znajdziemy specjalne preparaty do czyszczenia uszu. Są to pewne spraye, dzięki którym udaje się dokładnie rozpuścić zalegającą w uszach woskowinę. I dzięki temu stopniowo usuwamy ją z kanału słuchowego. Takie preparaty zostały poddane specjalnym badaniom, więc mamy całkowitą pewność, że ich zastosowanie jest bezpieczne.
- urządzenia do czyszczenia – służą czyszczeniu i osuszeniu uszów.
Aby nasze uszy zawsze znajdowały się w świetnym stanie, powinniśmy o nie dbać przez cały rok. Nie liczy się tylko ich higiena. Starajmy się również przyjrzeć głośności muzyki, którą słuchamy. Czy używamy do tego słuchawek usznych? A jeśli tak, to czy również dbamy o pielęgnację takich słuchawek czy innych rzeczy, które wkładamy do uszu. Nasze uszy potrzebują jeszcze cennej pielęgnacji w okresie zimowym, kiedy są narażone na działanie niskiej temperatury. Nie chcemy doprowadzić do ich odmrożenia i wysuszenia.
Po co wosk w uszach?
Zapewne wielu z nas zastanawiało się nad tym, jakie jest zadanie woskowiny w uszach? Możliwe, że zawsze myśleliśmy o niej negatywnie, jako niepotrzebne zanieczyszczenia. Okazuje się jednak, że ta woskowina pełni ważną rolę, ponieważ chroni ucho przed mikroorganizmami, przyczynia się do oczyszczania i nawilżania przewodu słuchowego.
Oczywiście należy dbać o to, aby w uszach pojawiała się odpowiednia ilość takiej woskowiny. Gdyby było jej zbyt wiele, to nie tylko negatywnie wpływa na wygląd ucha, ale odczuwamy jeszcze dyskomfort. Tym bardziej powinniśmy zadbać o ich codzienne czyszczenie.
Jak jeszcze zadbać o nasze uszy?
O czystość uszu dbamy już w naszym domu. Ale nie tylko. Poza tym staramy się nie słuchać zbyt głośnej muzyki, a nawet przenieść się na większe słuchawki, które już nie wkładamy do naszego aparatu słuchowego. Staje się to o wiele bezpieczniejsze pod wieloma względami. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wszystko z naszymi uszami jest w porządku, to zawsze możemy wybrać się do lekarza od uszu, który dokładnie to oceni. Posiada przecież specjalne urządzenia, dzięki którym pozna stan naszych uszu oraz ilość woskowiny, która się w nich znajduje. W razie potrzeby zdecyduje się na ich dokładne wyczyszczenie.
Warto jeszcze wybrać się na badanie swoich uszu. Wtedy ocenimy czy ich jakość jest naprawdę wysoka, czy znajdujemy się tutaj w odpowiedniej normie.
Podsumowanie: Uszy to jeden z najważniejszych narządów, który powinniśmy pielęgnować i czyścić przez cały rok, najlepiej każdego dnia. Starajmy zastosować się do powyższych zasad, a już po tygodniu odczujemy, że nasze uszy znajdują się w lepszym stanie. To na pewno okaże się dla nas dalej zachęcające. Na tym jednak nie poprzestańmy. W taki sam sposób możemy dokładnie ocenić pozostałe narządy, z których korzystamy każdego dnia, jak smak, węch, dotyk i inne. Oceńmy czy również o ich pielęgnację i stan zdrowia dbamy przez cały czas. Możliwe, że musimy tutaj wdrożyć pewne zmiany i dzięki temu cieszyć się lepszym życiem. Warto do tego zmierzać.