Budowa i narządy wewnętrzne czyli Anatomia człowieka

Budowa i narządy wewnętrzne czyli Anatomia człowieka

Organizm ludzki działa według ściśle określonych zasad. Taki porządek sprawia, że narządy wewnętrzne rozwijają się i pracują tak, jak należy. Właśnie na tym poleca cała antropotomia, czyli bardziej znana „anatomia człowieka”. Określa nam pracę i działanie narządów oraz układu ciała. Ta nauka, anatomia, jest również związana z fizjologią, która dotyczy dokładnego funkcjonowania organizmu człowieka.

W pewnym stopniu ma styczność jeszcze z nauką o komórkach, czyli cytologią. Anatomię człowieka jesteśmy w stanie podzielić na wiele różnych dziedzin. Dzięki temu udaje się wyróżnić pewne narządy i układy, które odgrywają u nas tak ogromne znaczenie. Pewne przykłady to anatomia kończyn górnych, anatomia układu oddechowego i anatomia układu kostnego.

Narządy wewnętrzne tworzą odpowiedni system:

Anatomia człowieka i budowa narządów - odpowiedni system

  • układ endokrynnego – obejmuje narządy odpowiedzialne za wydzielanie się hormonu wzrostu, układu płciowego czy metabolizmu. Pojawiają się tutaj ważne gruczoły dokrewne, jak trzustka, tarczyca, przysadka, jajniki, nadnercza, jądra i inne.
  • układ limfatyczny – uwzględnia przewody i naczynia, w których to pojawia się limfa, tkanki i narządy limfatyczne. System ten ma więc dość ważny wpływ na działanie układu krążenia w całym ciele. Broni przed zakażeniami i gwarantuje właściwy przebieg limfy w całym ciele.
  • układ immunologiczny – jego zadanie dotyczy zachowanie właściwej odporności organizmu. Obejmuje ten system szpik kostny, śledzionę, grasicę, węzły chłonne czyli odpowiednie narządy limfoidalne. Dodatkowo pojawiają się tutaj jeszcze cytokiny, naczynia chłonne i przeciwciała.
  • układ ruchu – złożony jest z mięśni gładkich i całego układu mięśniowo-szkieletowego. Najważniejszym z nich jest mięsień sercowy.

Budowa i narządy wewnętrzne - układ krwionośny

  • układ krążenia czyli krwionośny – Obejmuje tętnice, żyły, krew i serce. Pozwala na właściwy transport krwi po organizmie wraz z tlenem, składnikami odżywczymi, hormonami i dwutlenkiem węgla.
  • układ pokarmowy – odpowiedzialny jest za poprawne trawienie spożywanego pokarmu. Uwzględnia takie organy, jak gardło, jamę ustną, przełyk, jelito cienkie i grube, żołądek oraz gruczoły trzustki i wątroby.

Anatomia człowieka – pozostałe układy w organizmie

Budowa i narządy wewnętrzne - pozostałe układy w organizmie

Poznaliśmy już kilka rodzajów układów, które tworzą jeden system działania w naszym ciele. Gdy każdy z tych układów pracuje prawidłowo, to czujemy się naprawdę dobrze. Inaczej jednak, jeśli przynajmniej jeden z nich nie działa tak, jak należy. Wtedy również inne układy mogą od razu bądź po pewnym czasie działać już inaczej. Poznajmy więc pozostałe układy w naszym ciele i oceńmy, za co dokładnie odpowiadają. Dzięki temu będziemy lepiej rozumieli ich znaczenie w naszym organizmie.

  1. Układ moczowy – odpowiedzialny jest za wydalanie spożywanej wody, więc o jego pracy szczególnie decyduje: pęcherz moczowy, nerki, moczowód i cewka moczowa. Poza moczem i wodą, pozbywamy się również wszelkich toksyn i pewnych zanieczyszczeń z naszego ciała. Kiedy nasz układ moczowy działa dobrze, to nie mamy problemy z chorobami i infekcjami. Wszystkie są skutecznie wydalane z organizmu, w odpowiednim czasie. Należy jednak pielęgnować działanie układu moczowego, na przykład poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, jak 3 litry. I dodatkowo spożywając produkty, który pozytywnie wpływają na układ moczowy, na przykład żurawinę.
  2. Układ nerwowy – odpowiednia kontrola ruchu mięśni, systemu oddychania, zależna jest od mózgu i rdzenia kręgowego. Cały układ nerwowy decyduje również o naszych reakcjach na różne bodźce. Można podejmować pewne działania, aby ten układ pracował na wysokim poziomie. Dbając już o zastosowanie diety w postaci orzechów i cennych warzyw, które pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i układu nerwowego. Pewne zioła i owoce mogą działać na nas stabilizująco, pozytywnie. Dzięki temu radzimy sobie z odrzucaniem negatywnych myśli i uczuciem depresji.
  3. Układ płciowy – poprawne działanie tego układu pozwala człowiekowi na tak zwaną „reprodukcję”. Układy płciowe różnią się u kobiet i mężczyzn. Na przykład kobieta posiada odpowiednią ilość gamet i do czasu przekwitania jest płodna, natomiast mężczyzna przez cały czas ma produkowane komórki płciowe.

Dbajmy o układy w organizmie

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie te układy poprawnie działają w naszym organizmie, to dobrze. Natomiast nie zapominajmy o regularnych badaniach, które będą mogły to potwierdzić. Zadbajmy o to, a życie okaże się dla nas o wiele zdrowsze i szczęśliwsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij