Jak działa piłka rehabilitacyjna do siedzenia

Jak działa piłka rehabilitacyjna do siedzenia?

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, na które uskarżają się pacjenci to bóle kręgosłupa. Mogą one wystąpić z wielu różnych przyczyn – przez siedzący tryb życia i pracy, nadmierne przeciążenia spowodowane dźwiganiem dużych ciężarów, a także ze względów na wrodzone wady. Aby jakoś sobie z tym radzić, coraz powszechniejsze jest stosowanie piłek rehabilitacyjnych do siedzenia. Jak one działają?

Czym jest piłka rehabilitacyjna?

Piłka rehabilitacyjna, która równie często określana jest mianem fitball, piłka wykonana z tworzywa przypominającego gumę i używana do ćwiczeń. Może występować w różnych wariantach i służyć do siedzenia, masażu (z kolcami), być wsparciem ortopedycznym czy służyć do rehabilitacji. Z tego też powodu zazwyczaj widuje się je właśnie w gabinetach rehabilitacyjnych. Używa się jej w celach medycznych i sportowych, choć coraz częściej jej funkcjonalność i właściwości prozdrowotne wykorzystywane są także w innych warunkach.

Gdzie używa się rehabilitacyjnych piłek do siedzenia?

Jak zostało już wspomniane, najczęściej piłki rehabilitacyjne, zarówno te do siedzenia, jak i inne, można znaleźć w gabinetach medycznych. Osoby leczące się na kręgosłup, a także mające inne problemy o charakterze ortopedycznym, wykorzystują je w celach leczniczych. Ich użytkowanie staje się jednak coraz popularniejsze także poza specjalistycznymi gabinetami. Dlatego piłka rehabilitacyjna to dobry pomysł do biura, ale także i do domu. Można w ten sposób ćwiczyć samodzielnie, dbając o jak najlepszy stan swojego kręgosłupa. Największą popularność, wśród tego typu gadżetów zyskały piłki do siedzenia, które często stanowią zastępstwo czasowe lub stałe dla standardowych krzeseł.

Jak działa piłka rehabilitacyjna do siedzenia?

Piłka rehabilitacyjna do siedzenia to ciekawy zamiennik dla krzeseł biurowych, pomimo faktu, że jest miękka, ugina się i nie posiada oparć. Mimo wszystko siedząc na niej, nasz kręgosłup w sposób automatyczny przybiera odpowiednią pozycję anatomiczną, dzięki czemu nie jest on obciążony. To rzecz jasna wpływa pozytywnie na uczucie rozluźnienia, ponieważ wszystkie mięśnie i stawy nie doświadczają napięcia, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Mało kto wie, ale stosowanie piłek rehabilitacyjnych, ma też dodatkowe zalety, w postaci ćwiczenia mięśni grzbietu i brzucha.

Czy opłaca się korzystać z piłki rehabilitacyjnej do siedzenia?

Pod wieloma względami oczywiście jest to bardzo opłacalne, zwłaszcza gdy na co dzień zmagamy się z bólem kręgosłupa, a także większość czasu spędzamy w niewygodnej i obciążającej pozycji siedzącej. Piłka rehabilitacyjna do siedzenia działa w sposób aktywny, pobudzając wiele mięśni do pracy, jednocześnie działając w sposób subtelny i nie obciążając nadmiernie tylko jednej partii ciała. Siedzenie statyczne tak nie działa, o czym chyba wie każdy, kto spędza w fotelu biurowym co najmniej kilka godzin dziennie. Wspomaga prawidłowy balans ciała, a także niesie ulgę w bólu kręgosłupa.

Jakie są wady piłek rehabilitacyjnych do siedzenia?

Oczywiście korzystanie z niej ma też swoje wady, które często wysuwane są przez ortopedów i specjalistów medycyny. Przede wszystkim, piłki rehabilitacyjne nie są zbyt stabilne i poniekąd wymuszają na nas ciągłą korektę pozycji. To może rzecz jasna grozić upadkiem i dodatkowymi kontuzjami. Inna kwestia to nadmierny skurcz mięśni, który może pojawić się w momencie, gdy korzystamy z takiego produktu zbyt długo. Okazyjne wykorzystywanie piłek rehabilitacyjnych jest więc dobrym rozwiązaniem, ale nie powinno się ich traktować jako konieczną i stałą zmianę, zwłaszcza przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij