Ile mleka modyfikowanego podawać noworodkowi

Ile mleka modyfikowanego podawać noworodkowi?

Jeśli z jakichś powodów młoda mama nie może karmić swojego dziecka piersią, powinna wprowadzić do jego jadłospisu mleko modyfikowane. Tuż po narodzinach stosuje się mleko początkowe, a później mleko następne. Na dalszych etapach rozwoju dietę uzupełnia się produktami przeznaczonymi dla niemowląt i małych dzieci. Jak wygląda schemat sztucznego karmienia? Oto schemat sztucznego karmienia niemowląt.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to produkt, który swoim składem ma być jak najbardziej zbliżony do pokarmu kobiecego. Do tego celu wykorzystuje się mleko innych ssaków (zwykle krowie) i zmienia jego recepturę. Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym powinno być zgodne ze schematem sztucznego żywienia niemowląt. Dieta zgodna z tym schematem dostarczy maluchowi wszystkich składników odżywczych, dzięki którym będzie się prawidłowo rozwijał.

Karmienie mlekiem modyfikowanym <>

Do 6 miesiąca życia niemowlak powinien zjadać 90 kalorii na każdy kilogram masy ciała. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym potrzebują około 2,1-2,6 gramów białka na każdy kilogram masy ciała. Do 6 miesiąca życia należy podawać dziecku mleko początkowe (jest bogate w taurynę, karnitynę oraz białka serwatkowe). W kolejnych miesiącach można stosować już mleko następne (samo lub z dodatkiem kleiku bezglutenowego). W 6 miesiącu życia maluch może zjadać już niewielkie ilości glutenu, warzywa, owoce oraz mięso (1).

Ile mleka modyfikowanego podawać noworodkowi?

W teorii wszystko wygląda łatwo, ale w praktyce bywa różnie. Młode mamy często nie są pewne, czy nie przekarmiają malucha lub nie dają mu zbyt mało jedzenia. Ile modyfikowanego pokarmu potrzebuje niemowlę? Schemat karmienia niemowląt wskazuje średnią liczbę posiłków dziennie i ich wielkość. Pamiętajmy jednak, że są to wartości jedynie orientacyjne. Jeśli nasz maluch chce jeść częściej i prawidłowo przybiera na wadze, nie ma w tym nic niepokojącego. Podobnie w przypadku, gdy niemowlę je mniej, ale nadal prawidłowo się rozwija.

Karmienie dziecka w pierwszych miesiącach życia odbywa się średnio 7 razy na dobę. Noworodek podczas każdego karmienia zjada od 90 do 110 ml mleka początkowego. W drugim, trzecim i czwartym miesiącu ilość posiłków zwykle spada do 6. Dziecko wypija około 130 ml mleka początkowego, a w czwartym miesiącu nawet 150 ml (1). W kolejnych miesiącach niemowlę zjada zwykle 5 posiłków. W piątym i szóstym miesiącu dziecko potrzebuje około 180 ml mleka początkowego. W kolejnych miesiącach 180 ml (od 5 do 8 miesiąca), 200 ml (w 9 miesiącu) oraz 220 ml mleka następnego (w 10, 11 i 12 miesiącu) (1).

 

  1. Dyląg H. Weker H. Żywienie niemowląt niekarmionych piersią https://pediatria.mp.pl/zywienie/83464,zywienie-niemowlat-niekarmionych-piersia Data dostępu: 21.02.2018

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij