https://medigo.pl/kategoria/dieta/

Czy i jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne?

Dieta nie zawsze służy jedynie zachowaniu prawidłowego stanu zdrowia czy atrakcyjnej sylwetki. Okazuje się, że może mieć wpływ również na psychikę. Niektóre produkty mogą pozytywnie oddziaływać na układ nerwowy, inne wprost przeciwnie. Jak więc dobrać odpowiednią dietę? Jakie składniki mają wpływ na zdrowie psychiczne?

Dieta a zdrowie psychiczne

Okazuje się, że spożywane produkty mogą mieć wpływ na to, jak się czujemy. Chodzi o zawartość konkretnych składników, które stymulują układ nerwowy, pomagają mu poradzić sobie ze stresem, obniżają ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jak zdrowo się odżywiać, jak wybrać dietę, radzi Medigo, warto wiedzieć, w jaki sposób można wpłynąć na swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Właściwie dobrane menu jest pomocne w walce z depresją lub innymi schorzeniami. Co więc warto jeść? Jaka dieta pomaga zachować zdrową psychikę?

Dieta śródziemnomorska a psychika

Za jedną z najzdrowszych uważa się dietę śródziemnomorską. Wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. W czym tkwi jej fenomen? W stosowaniu ogromnej ilości warzyw i owoców w codziennym menu. Do tego dochodzi jeszcze używanie w kuchni oliwy z oliwek, przygotowywanie dań rybnych, nabiał w codziennych posiłkach. Najmniej spożywa się w tej diecie mięsa i to może być klucz. Niektórzy twierdzą, że w sukcesie diety śródziemnomorskiej ma swój udział wypijanie niewielkich ilości wina do posiłków.

Produkty na zdrową psychikę

Wiele jest produktów, które warto włączyć do codziennej diety, by wzmocnić swoje zdrowie psychiczne. Chodzi głównie o takie, które mają dużą zawartość witaminy B6, B9, B12, D3, kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. W czym występują te składniki? Zaleca się, by do codziennej diety włączyć ryby, marchew, kapustę, kalafior, ziemniaki, orzechy włoskie, soczewicę, pomidory, jajka, buraki, cytrusy. Nie zaszkodzą też sery, tran oraz olej lniany. Oprócz samych produktów warto zadbać też o odpowiednie nawyki żywieniowe, one również mają znaczenie.

Nawyki żywieniowe a zdrowie psychiczne

Nawyki żywieniowe mają znaczenie w zachowaniu zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Warto wdrożyć je do codziennego życia, jeśli chcemy uniknąć wielu chorób, również tych, które występują na tle nerwowym. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków. To pozwala na zachowanie energii na takim samym poziomie przez cały dzień. Unikanie śniadań raczej nie pomoże nam w zachowaniu zdrowia. Istotna jest także różnorodność. Diety, które bazują na kilku składnikach, raczej nie przyczynią się do wzmocnienia psychiki. Warto postawić na produkty bogate w witaminy B i D, ograniczyć za to jedzenie mięsa. Ważne jest właściwe nawodnienie organizmu. Zaleca się, by dziennie pić około 2 litrów wody. Zadbanie o poziom nawodnienia przez cały dzień, pomoże uniknąć bólu głowy, nie będą pojawiały się też problemy z koncentracją. Na zdrowie psychiczne wpływ mają również używki, nie tylko te, które jak powszechnie wiadomo, zawierają szkodliwe substancje. Niektórym osobom niewskazana jest nawet kawa. Wypijana w nadmiarze może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Lepiej więc w jej przypadku zachować zdrowy umiar i pamiętać o nawodnieniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij