
Cera trÄ…dzikowa – wymagajÄ…ca pielÄ™gnacja
Trądzik to jedna z najczęstszych dermatoz, dotykająca osób w różnym wieku. Kiedyś kojarzona wyłącznie z okresem dojrzewania, obecnie dotyka nawet dojrzałe osoby. Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga zastosowania specjalistycznych kosmetyków oraz preparatów leczniczych, których rodzaj zależy bezpośrednio od rodzaju trądziku.
TrÄ…dzik pospolity wymaga stosowania przede wszystkim Å›rodków antybakteryjnych, trÄ…dzik różowaty – Å‚agodzÄ…cych nadwrażliwość skóry, zaÅ› trÄ…dzik hormonalny – preparatów regulujÄ…cych wydzielanie sebum i rogowacenie naskórka.
TrÄ…dzik pospolity – utrapienie nie tylko mÅ‚odych
Trądzik pospolity to bardzo częsta postać trądziku, która najczęściej atakuje młodzież w okresie pokwitania. Nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do zatykania ujścia gruczołów łojowych. W ich ujściach tworzą się idealne warunki do rozwoju bakterii kolonizujących skórę.
Dochodzi wtedy do powstania ropnego stanu zapalnego. Na skórze pojawiają się obrzęknięte i zaczerwienione zmiany skórne, niekiedy bolesne i mogące pozostawiać blizny. Podstawą pielęgnacji cery dotkniętej takim problemem jest ograniczenie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych oraz zahamowanie rozwoju bakterii.
Najskuteczniejszymi środkami do pielęgnacji okazują się być dermokosmetyki o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym, zaś stosowane miejscowo antybiotyki skutecznie leczą zmiany trądzikowe.
Troska o zdrowie i medycyna od wieków bazujÄ… na mocy natury, a zwÅ‚aszcza ziół. Nie inaczej jest w terapii trÄ…dziku – zarówno zioÅ‚a stosowane w formie naparu, jak i zewnÄ™trznie, skutecznie Å‚agodzÄ… stany zapalne i dziaÅ‚ajÄ… antybakteryjnie. Regularne oczyszczanie cery oraz nie dopuszczanie do jej nadmiernego przesuszenia to klucz to walki z trÄ…dzikiem pospolitym.
TrÄ…dzik różowaty – pielÄ™gnacja wrażliwej cery
Trądzik różowaty najczęściej wynika z nadwrażliwości skóry, która reaguje zaczerwienieniem oraz nadmiernym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Stopniowo do tych objawów dołączają grudki i nacieki oraz rozszerzone pory.
Podstawą pielęgnacji takiej cery trądzikowej jest łagodzenie nadwrażliwości skóry, doskonale sprawdzą się zatem emolienty i kosmetyki hipoalergiczne, bez dodatku konserwantów, barwników czy aromatów. Należy unikać częstej zmiany kosmetyków i stosować je z umiarem.
Niewskazane są jakiekolwiek zabiegi złuszczające. Podstawą leczenia zmian o charakterze trądziku różowatego są retinoidy ograniczające rogowacenie naskórka i metronidazol działający przeciwzapalnie. Także w tej postaci trądziku nie obejdzie się bez antybiotyku.
OdkÄ…d zostaÅ‚y wynalezione, antybiotyki zmodyfikowaÅ‚y sposób dbania o zdrowie i medycyna po dziÅ› dzieÅ„ korzysta z takiej formy terapii. W przypadku trÄ…dziku różowatego antybiotyki mogÄ… być stosowane miejscowo, a dla cięższych postaci choroby – także doustnie.
TrÄ…dzik hormonalny – androgeny w natarciu
Trądzik hormonalny to zaburzenie funkcji skóry wynikające z nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Problem ten dotyka obu płci i wyrażany jest w postaci zapalnych, ropnych zmian zlokalizowanych na twarzy i szyi. Androgeny powodują nadmierne rogowacenie skóry, co zatyka ujścia gruczołów łojowych i generuje powstanie zmian ropnych o podłożu bakteryjnym.
Pielęgnacja cery dotkniętej trądzikiem androgenowym polega zatem przede wszystkim na unikaniu kosmetyków z alkoholem czy olejami mineralnymi na rzecz delikatnych preparatów. Najważniejsze czynności pielęgnacyjne to oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. W leczeniu stosuje się doustne i miejscowe retinoidy, antybiotyki oraz leki hormonalne.