Budowa i narządy wewnętrzne czyli Anatomia człowieka
Organizm ludzki działa według ściśle określonych zasad. Taki porządek sprawia, że narządy wewnętrzne rozwijają się i pracują tak, jak należy. Właśnie na tym poleca cała antropotomia, czyli bardziej znana „anatomia człowieka”. Określa nam pracę i działanie narządów oraz układu ciała. Ta nauka, anatomia, jest również związana z fizjologią, która dotyczy dokładnego funkcjonowania organizmu człowieka.
W pewnym stopniu ma styczność jeszcze z nauką o komórkach, czyli cytologią. Anatomię człowieka jesteśmy w stanie podzielić na wiele różnych dziedzin. Dzięki temu udaje się wyróżnić pewne narządy i układy, które odgrywają u nas tak ogromne znaczenie. Pewne przykłady to anatomia kończyn górnych, anatomia układu oddechowego i anatomia układu kostnego.
Narządy wewnętrzne tworzą odpowiedni system:
- układ endokrynnego – obejmuje narządy odpowiedzialne za wydzielanie się hormonu wzrostu, układu płciowego czy metabolizmu. Pojawiają się tutaj ważne gruczoły dokrewne, jak trzustka, tarczyca, przysadka, jajniki, nadnercza, jądra i inne.
- układ limfatyczny – uwzględnia przewody i naczynia, w których to pojawia się limfa, tkanki i narządy limfatyczne. System ten ma więc dość ważny wpływ na działanie układu krążenia w całym ciele. Broni przed zakażeniami i gwarantuje właściwy przebieg limfy w całym ciele.
- układ immunologiczny – jego zadanie dotyczy zachowanie właściwej odporności organizmu. Obejmuje ten system szpik kostny, śledzionę, grasicę, węzły chłonne czyli odpowiednie narządy limfoidalne. Dodatkowo pojawiają się tutaj jeszcze cytokiny, naczynia chłonne i przeciwciała.
- układ ruchu – złożony jest z mięśni gładkich i całego układu mięśniowo-szkieletowego. Najważniejszym z nich jest mięsień sercowy.
- układ krążenia czyli krwionośny – Obejmuje tętnice, żyły, krew i serce. Pozwala na właściwy transport krwi po organizmie wraz z tlenem, składnikami odżywczymi, hormonami i dwutlenkiem węgla.
- układ pokarmowy – odpowiedzialny jest za poprawne trawienie spożywanego pokarmu. Uwzględnia takie organy, jak gardło, jamę ustną, przełyk, jelito cienkie i grube, żołądek oraz gruczoły trzustki i wątroby.
Anatomia człowieka – pozostałe układy w organizmie
Poznaliśmy już kilka rodzajów układów, które tworzą jeden system działania w naszym ciele. Gdy każdy z tych układów pracuje prawidłowo, to czujemy się naprawdę dobrze. Inaczej jednak, jeśli przynajmniej jeden z nich nie działa tak, jak należy. Wtedy również inne układy mogą od razu bądź po pewnym czasie działać już inaczej. Poznajmy więc pozostałe układy w naszym ciele i oceńmy, za co dokładnie odpowiadają. Dzięki temu będziemy lepiej rozumieli ich znaczenie w naszym organizmie.
- Układ moczowy – odpowiedzialny jest za wydalanie spożywanej wody, więc o jego pracy szczególnie decyduje: pęcherz moczowy, nerki, moczowód i cewka moczowa. Poza moczem i wodą, pozbywamy się również wszelkich toksyn i pewnych zanieczyszczeń z naszego ciała. Kiedy nasz układ moczowy działa dobrze, to nie mamy problemy z chorobami i infekcjami. Wszystkie są skutecznie wydalane z organizmu, w odpowiednim czasie. Należy jednak pielęgnować działanie układu moczowego, na przykład poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, jak 3 litry. I dodatkowo spożywając produkty, który pozytywnie wpływają na układ moczowy, na przykład żurawinę.
- Układ nerwowy – odpowiednia kontrola ruchu mięśni, systemu oddychania, zależna jest od mózgu i rdzenia kręgowego. Cały układ nerwowy decyduje również o naszych reakcjach na różne bodźce. Można podejmować pewne działania, aby ten układ pracował na wysokim poziomie. Dbając już o zastosowanie diety w postaci orzechów i cennych warzyw, które pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i układu nerwowego. Pewne zioła i owoce mogą działać na nas stabilizująco, pozytywnie. Dzięki temu radzimy sobie z odrzucaniem negatywnych myśli i uczuciem depresji.
- Układ płciowy – poprawne działanie tego układu pozwala człowiekowi na tak zwaną „reprodukcję”. Układy płciowe różnią się u kobiet i mężczyzn. Na przykład kobieta posiada odpowiednią ilość gamet i do czasu przekwitania jest płodna, natomiast mężczyzna przez cały czas ma produkowane komórki płciowe.
Dbajmy o układy w organizmie
Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie te układy poprawnie działają w naszym organizmie, to dobrze. Natomiast nie zapominajmy o regularnych badaniach, które będą mogły to potwierdzić. Zadbajmy o to, a życie okaże się dla nas o wiele zdrowsze i szczęśliwsze.