Najczęstsze błędy przy planowaniu ciąży. Przekonaj się czy ich nie popełniasz!
Są takie czynniki, które sprawiają, że zajście w ciąże staje się trudniejsze. Nie należy przede wszystkim nakładać na siebie zbyt dużej presji. Jeśli się tym nie przejmujesz i cieszysz się życiem, również tym intymnym masz większe szanse na szybsze zajście w ciążę. Oczywiście musisz pamiętać, że szansa na zajście w ciążę w każdym cyklu wynosi nie więcej niż 20%. Jak pokazują badania przy pierwszym staraniu zaledwie 20% 25-latek może zajść w ciążę. Odsetek 30-latek, którym się to udaje za pierwszym razem spada już do 10-15%, a w przypadku 40-latek spada do ok. 5%. Warto zatem znać najczęstsze błędy, by ich nie popełniać. Już teraz zdradzimy, że powinnaś sięgnąć po suplement diety Femibion.
Po pierwsze: zacznij od wizyty u ginekologa
Czy wiesz, że przygotowania do starania o dziecko powinnaś rozpocząć przynajmniej rok wcześniej? Wtedy powinnaś udać się na wizytę u ginekologa, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat chorób występujących w rodzinie. Wykona USG, a także może poprosić Cię o dodatkowe badania, jeśli jakieś problemy występowały w najbliższej rodzinie. Chodzi tu głównie o problemy hormonalne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jeśli wykluczone zostaną problemy z owulacją czy tarczycą, możesz przejść do kolejnych przygotowań. Lekarz może Ci również te kwestie zasugerować. Zatem nim zaczniesz starać się o dziecko, musisz wiedzieć czy w Twój organizm funkcjonuje prawidłowo.
Po drugie: walka z nadwagą i niedowagą, czyli zadbanie o prawidłową dietę
Problem niepłodności nie jest tożsamy z problemem bezpłodności i dotyczy coraz większej ilości par. Przejściowe problemy z zajściem w ciąże mogą być związane z nadwagą. Dlatego powiedzeniu: „kochanego ciała nigdy dosyć” mówimy nie. Podobnie rzecz ma się z niedowagą, czyli restrykcyjnymi dietami. Jak wiadomo zbyt niska waga może prowadzić do zaburzenia cyklu miesiączkowego. Z kolei zbyt dużo tkanki tłuszczowej wpływa na większe wydzielanie estrogenu, co nie ma korzystnego wpływu na zajście w ciąże. Poziom estrogenów nie powinien być zbyt niski ani zbyt wysoki. Głodzenie się wpływa z kolei na niski poziom estrogenów. Zbilansowana dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Bardzo ważne są witaminy z grupy B. Trzeba spożywać produkty bogate w kwas foliowy. Bardzo ważna jest także witamina D3, C oraz E. Istotna jest również podaż żelaza i magnezu. Ten ostatni wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, a pierwszy krwionośnego. Warto sięgać po suplementy, które pomagają zajść w ciąże, gdyż zawierają zoptymalizowane dawki kwasu foliowego i witamin. Świetnie sprawdzi się choćby Femibion dla kobiet. Zatem dbanie o linie, ale unikanie głodzenia się jest bardzo istotne.
Po trzecie: współżycie najlepiej przez cały okres owulacji
Już wiesz, że Twoje problemy mogą wynikać z nieprawidłowego odżywiania. Jednak to nie wszystko. Powinnaś współżyć w każdym, a przynajmniej co drugim dniu owulacji. Ponieważ przypada na nią 5 dni w cyklu miesięcznym jest to odpowiedni czas na staranie o dziecko. Oczywiście wiele kobiet ma problem z nieregularnym cyklem miesięcznym, kiedy trudno jest stwierdzić, kiedy dokładnie wypadnie cykl owulacyjny, dlatego w takich sytuacjach zaleca się współżycie między 12, a 19 dniem cyklu miesięcznego. Przede wszystkim powinnaś wykonać test owulacyjny i z wynikiem udać się do lekarza. Test ten wykaże czy wzrasta poziom hormonu luteinizującego LH. Jeśli nie mamy z tym do czynienia oznacza to, że nie każdy cykl jest owulacyjny. Brak wzrostu tego hormonu może wskazywać na problemy z tarczycą czy chorobę jajników.
Po czwarte: ograniczenie poziomu stresu, który negatywnie wpływa na płodność
Stres jest wrogiem szybkiego zajścia w ciąże. Dlatego nie powinnaś nakładać presji na siebie i partnera, że to musi się stać w określonym czasie. Trzeba zadbać o brak negatywnych bodźców. Długotrwałe zamartwianie się, stresująca praca, czy inne problemy wywołujące stres negatywnie wpływają na poczęcie. Wszelkie sposoby ograniczania stresu będą zatem wskazane.
Teraz już wiesz co może wpływać na niepłodność i jakich błędów nie powinnaś popełniać. Stosowanie się do tych wskazówek może pomóc rozwiązać problem.