Profilaktyka po porodzie – jak zadbać o swoje zdrowie i ciało?

Profilaktyka po porodzie – jak zadbać o swoje zdrowie i ciało?

Jesteś już na końcówce ciąży. Przeczytałaś zapewne mnóstwo książek na temat jak zachowywać i odżywiać się w tym magicznym okresie. Na pewno masz już też wiedzę (choćby teoretyczną) na temat jak zadbać o swoje maleństwo, kiedy tylko pojawi się ono na świecie.

Wiesz już też jak przebiega poród i jak się do niego przygotować – albo z opowieści koleżanek albo z blogów czy filmików w Internecie. A czy wiesz jak zadbać o swoje zdrowie i ciało po porodzie? Jeśli nie, to teraz się dowiesz!

Poród – i co dalej?

Zapamiętaj – najważniejsze, byś zadbała o siebie od pierwszych chwil po porodzie pod względem odpoczynku psychicznego – i tak targa Tobą wiele różnych emocji, dodatkowe atrakcje nie są Tobie potrzebne. Jeśli masz możliwość, to korzystaj z pomocy najbliższych – niech mama ugotuje obiad, teściowa wypierze pranie, a ojciec dziecka zajmie się kąpielą Waszego maleństwa. Nie bierz wszystkiego na swoje barki – deleguj zadania.

A przede wszystkim nie pozwól sobie wejść na głowę – jesteś mamą i Twój instynkt podpowie Tobie wiele rzeczy, o których pojęcia nawet na ten moment nie masz. Będziesz wiedziała kiedy Twoje maleństwo jest głodne, jest mu zimno czy chce spać albo trzeba zmienić pieluszkę.

A jeśli będziesz miała wątpliwości – zapytaj swoją położną środowiskową lub pediatrę. Babcie maleństwa mają często przestarzałą wiedzę na temat zajmowania się noworodkami i mogą źle doradzić, dlatego warto dla swojego zdrowia psychicznego konsultować się ze specjalistami.

Profilaktyka po porodzie naturalnym

Jeśli już zadbaliśmy o zdrowie psychiczne, to przejdźmy teraz do profilaktyki po porodzie naturalnym. Przy tego typu rozwiązaniach ciąży bardzo często się zdarza, że kobiety mają nacinane krocze, aby ułatwić maleństwu przyjście na ten świat. Zabieg ten wiąże się oczywiście z szyciem, które następuje po urodzeniu łożyska.

Pamiętać trzeba o tym, że jest to rana i może powodować dyskomfort. Kobiety, które mają za sobą poród siłami natury często skarżą się na problemy z oddawaniem moczu czy też zwykłym siedzeniem – dolegliwości te mijają zwykle po kilkunastu dniach.

W tym okresie należy pamiętać o wzmożonej pielęgnacji krocza, by nie doszło do zakażenia rany. W miarę możliwości należy często się podmywać oraz delikatnie wycierać ręcznikiem – mocniejsze ruchy mogą spowodować rozerwanie szycia.

Warto też używać przewiewnych siateczkowych majtek oraz często wymieniać podkłady porodowe. Stan krocza po szyciu oceni położna środowiskowa na drugiej lub trzeciej wizycie – w zależności od częstotliwości jej wizyt. Jeśli będzie ją coś niepokoiło to na pewno da znać i powie co dalej robić.

Profilaktyka po cięciu cesarskim

Mówi się, że kobiety po cesarskim cięciu o wiele dłużej dochodzą do siebie niż kobiety, które urodziły siłami natury. Nie jest to prawdą – wszystko zależy od organizmu kobiety. Jak zatem dbać o siebie po takim porodzie?

Przede wszystkim na początku musisz się oszczędzać – pamiętaj bowiem, że cesarskie cięcie to operacja, która wiąże się z przecięciem wielu warstw brzucha. Nie podnoś zatem ciężkich zakupów, nie wnoś wózka z maleństwem na drugie piętro – w takiej sytuacji zawsze poproś kogoś o pomoc, bo możesz doprowadzić do rozerwania rany brzucha i wylądować z powrotem w szpitalu.

Musisz dbać o swoją ranę – przemywać ją ciepłą wodą z delikatnym mydłem, a następnie dokładnie i delikatnie wysuszyć ręcznikiem – najlepiej papierowym. Następnie warto ranę spryskać Octeniseptem – jeszcze w szpitalu w ten sposób położne będą dezynfekowały twoją ranę. Przy cesarskim cięciu należy również w pewnym momencie wyciągnąć końcówki szwów – zajmie się tym położna środowiskowa podczas wizyty patronażowej.

Ginekolog – kiedy go odwiedzić?

Po porodzie wiele kobiet zastanawia się kiedy odwiedzić swojego ginekologa. Zalecane jest, by odwiedzić lekarza prowadzącego ciążę po okresie połogu, czyli po około sześciu tygodniach po urodzeniu dziecka. Na wizycie poporodowej ginekolog wypyta Ciebie o przebieg porodu oraz poprosi o wypis ze szpitala, by dokładnie zaznajomić się ze wszystkimi szczegółami. Następnie pobierze Tobie cytologię i przeprowadzi badanie piersi.

W razie konieczności skieruje Ciebie na dalsze badania, a jeśli wszystko będzie w porządku – wyrazi zgodę na współżycie. Pamiętać bowiem należy, że zalecane jest by po porodzie wstrzymać się właśnie z aktywnością seksualną właśnie na czas trwania połogu – najlepiej seks uprawiać po wizycie u ginekologa, kiedy będziemy mieć pewność, że wszystko po porodzie doszło już do normy i zminimalizowane jest ryzyko zakażenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij