Jak ułożyć dietę dopasowaną do swoich preferencji i stanu zdrowia?
Słowo „dieta” od lat odmieniana jest przez wszystkie przypadki i najczęściej kojarzy się ją przede wszystkim z odchudzaniem i nierzadko bardzo restrykcyjnymi zakazami. Od jakiegoś czasu zaczyna jednak dominować inne podejście, którego głównym założeniem jest właściwe dobranie sposobu odżywiania pod swoje zdrowie i potrzeby. Jak się za to zabrać i o czym pamiętać?
Czym jest dieta?
Warto zacząć od początku, czyli od wyjaśnienia pojęcia diety, a konkretnie co się za tym słowem kryje. Przede wszystkim wbrew powszechnemu mniemaniu, wyraz ten nie odnosi się do sposobów na odchudzanie, choć obecnie jest tak kojarzony. Dieta to nic innego, jak ogólne pojęcie dotyczące sposobu odżywiania i to każdego. Może więc to dotyczyć tak diety zwyczajowej (czyli to, co jemy na co dzień), alternatywnej (np. dieta eliminacyjna, wegetarianizm), leczniczej (dedykowanej osobom chorym), jak i doświadczalnej (wykorzystywanej do badań naukowych). Jest to, jak widać bardzo szerokie pojęcie, a wybór odpowiedniej formy odżywiania, będzie zależał od nas – naszych preferencji, potrzeb oraz rzecz jasna stanu zdrowia.
Jak prawidłowo ułożyć dietę?
Już wiemy, że diety nie da się ująć w jednym słowie i nie odnosi się tylko do odchudzania. To, co jemy ma jednak bardzo duże znaczenie, ponieważ bezwzględnie wpływa na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Trzeba więc znać podstawowe zasady, by podejść do tematu z rozsądkiem i nie zaszkodzić sobie nieprzemyślanymi działaniami. To, jak ułożyć dietę podpowiadają artykuły na https://szczuplejsza.pl, wiele jest podobnych poradników i jak zostało już wspomniane, zaczyna się też zmieniać podejście do tematu. Zamiast bezwzględnego dążenia do idealnej sylwetki nieważne jakim kosztem, zaczyna dominować rozsądek. Żeby jednak prawidłowo się za to zabrać, należy przede wszystkim poznać samego siebie.
Skuteczność diety a podejście do niej
Zazwyczaj decydujemy się na zmianę naszej codziennej diety, bo chcemy w ten sposób coś osiągnąć – odchudzić się, poprawić stan naszej cery, samopoczucie, czy też kierujemy się bardziej praktycznymi kwestiami, jak własne zdrowie. Wprowadzenie modyfikacji do codziennego odżywiania nie jest łatwe i największą bolączką każdej osoby jest właśnie konsekwencja. Staramy się sztywno kierować ustalonymi zasadami i okazuje się to bardzo trudne, po czym rezygnujemy, bo mamy dość. Nie o to powinno tutaj chodzić – to jak podejdziemy do diety i z jakim nastawieniem ma duże znaczenie, ale istotne jest także to, jak się za to zabierzemy.
Jak zaplanować dietę?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, dlaczego chcemy zmienić sposób odżywiania i jaki mamy w tym cel. Po drugie, dobrze będzie rozeznać się w tym różnych rodzajach diet oraz tym, jakie są ich najważniejsze zasady. Po trzecie konieczne będzie rozpisanie przykładowych posiłków, a także dostosowanie ich do swoich możliwości. Nie trzeba się ich tak naprawdę sztywno trzymać, tak samo jak nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Zmiany w odżywianiu należy prowadzać stopniowo, żeby zacząć się do tego przyzwyczajać. Każdy z nas ma swoje żywieniowe przyzwyczajenia, z których ciężko zrezygnować, dlatego zaleca się powolne odstawianie na zasadzie „codziennie mniej” (mniej słodyczy, mniej tłustych potraw, mniej podjadania itp.).
Jak ułożyć dietę do swoich preferencji i stanu zdrowia?
Stworzenie odpowiedniego jadłospisu może nie być łatwe, nawet biorąc pod uwagę to, jak wiele informacji na temat najróżniejszych diet znajdzie się w sieci. Drobne zmiany w odżywianiu, choćby odstawienie słodyczy można dokonać samodzielnie, ale jeżeli planujemy większe modyfikacje, istotne będzie dobre dopasowanie sposobu odżywiania pod nasze preferencje i stan zdrowia. W tym pomóc może dietetyk, który po wykonaniu odpowiednich badań oraz wywiadu będzie mógł stwierdzić, co najbardziej pasuje do nas i naszych potrzeb.