Tokofobia to strach przed porodem naturalnym. Jak się przed nim obronić?

Mimo, że jesteś w chcianej i planowanej ciąży, to paraliżuje Cię strach przed naturalnym porodem? Nie jesteś sama, na tokofobię cierpi od 6 do 10% przyszłych mam. Co może być czynnikiem zapalnym dla pojawienia się fobii i jakie masz prawa jako pacjentka, aby poradzić sobie z lękiem? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest tokofobia?

Toko z języka greckiego oznacza poród, fobia to lęk, strach. Tokofobia jest zatem lękiem przed porodem fizjologicznym, czyli tzw. porodem siłami natury.

Tokofobia, inaczej nazywana parturifobią w 2000 roku została uznana przez lekarzy psychiatrów za jednostkę chorobową. Jest to fobia specyficzna, czyli lęk wywołany przez konkretny czynnik bądź sytuację. Ze względu na swój charakter dzieli się na:

  • tokofobię pierwotną – zazwyczaj ma charakter nerwicowy, może pojawić się nawet w wieku nastoletnim, u kobiet i dziewczynek, które jeszcze nie rodziły i nie mają osobistych doświadczeń związanych z procedurami porodu,
  • tokofobię wtórną – pojawia się u kobiet, które przeżyły poród i mają z nim związane traumatyczne wspomnienia. Mogą one dotyczyć zarówno objawów fizjologicznych – na przykład bólu podczas porodu, jak i czynników psychologicznych – np. złego traktowania przez personel szpitala.

Tokofobia – jakie są objawy?

Warto zaznaczyć, że o rozpoznaniu tokofobii decyduje lekarz psychiatra, dlatego jeśli ciężarna lub kobieta, która dopiero planuje zajście w ciążę odczuwa silny lęk przed porodem – powinna udać się na konsultację psychiatryczną. Objawy tego zaburzenia to m.in.:

  • koszmary senne,
  • problemy ze snem i wybudzanie w nocy,
  • niepokój oraz drażliwość,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • natrętne myśli,
  • zaburzenia łaknienia,
  • psychosomatyczne bóle brzucha i głowy.

Ekstremalny, paniczny strach przed porodem to silna reakcja organizmu, która może wpływać na jego całościowe funkcjonowanie. U kobiet cierpiących na tokofobię obserwuje się aktywację osi stresu HPA, czyli podwzgórze–przysadka–nadnercza. Nadmierna aktywacja tej osi może prowadzić do depresji psychogennej.

Stan wysokiego pobudzenia organizmu może również powodować objawy wegetatywne, w tym tachykardię, nazywaną również częstoskurczem, czyli zaburzenie rytmu pracy serca.

Tokofobia jako wskazanie do cięcia cesarskiego

W przypadku wystąpienia silnego lęku przed porodem, lekarz psychiatra wystawia zaświadczenie o rozpoznaniu tokofobii. Warto podkreślić, że jest ono podstawą do ubiegania się o cesarskie cięcie. Paniczny strach mógłby bowiem narażać ciężarną na niebezpieczeństwo podczas porodu, na przykład związane z niezamierzonym brakiem współpracy z personelem medycznym w trakcie akcji porodowej.

Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje ginekolog-położnik, na podstawie zaświadczenia od psychiatry. W przypadku odmowy, warto domagać się jej na piśmie, które może być podstawą ewentualnych roszczeń ciężarnej.

Potrzebujesz porady z zakresu prawa medycznego?

Interesują Cię inne zagadnienia dotyczące autonomii pacjentki w gabinecie ginekologicznym? Sprawdź bloga adwokat Luizy Słychan (kancelaria adwokacka ZS Adwokaci z Bolesławca), specjalistki od prawa medycznego, a w szczególności praw pacjentek i kobiet w ciąży.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij