Tokofobia to strach przed porodem naturalnym. Jak się przed nim obronić?

Mimo, że jesteś w chcianej i planowanej ciąży, to paraliżuje Cię strach przed naturalnym porodem? Nie jesteś sama, na tokofobię cierpi od 6 do 10% przyszłych mam. Co może być czynnikiem zapalnym dla pojawienia się fobii i jakie masz prawa jako pacjentka, aby poradzić sobie z lękiem? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest tokofobia?

Toko z języka greckiego oznacza poród, fobia to lęk, strach. Tokofobia jest zatem lękiem przed porodem fizjologicznym, czyli tzw. porodem siłami natury.

Tokofobia, inaczej nazywana parturifobią w 2000 roku została uznana przez lekarzy psychiatrów za jednostkę chorobową. Jest to fobia specyficzna, czyli lęk wywołany przez konkretny czynnik bądź sytuację. Ze względu na swój charakter dzieli się na:

  • tokofobię pierwotną – zazwyczaj ma charakter nerwicowy, może pojawić się nawet w wieku nastoletnim, u kobiet i dziewczynek, które jeszcze nie rodziły i nie mają osobistych doświadczeń związanych z procedurami porodu,
  • tokofobię wtórną – pojawia się u kobiet, które przeżyły poród i mają z nim związane traumatyczne wspomnienia. Mogą one dotyczyć zarówno objawów fizjologicznych – na przykład bólu podczas porodu, jak i czynników psychologicznych – np. złego traktowania przez personel szpitala.

Tokofobia – jakie są objawy?

Warto zaznaczyć, że o rozpoznaniu tokofobii decyduje lekarz psychiatra, dlatego jeśli ciężarna lub kobieta, która dopiero planuje zajście w ciążę odczuwa silny lęk przed porodem – powinna udać się na konsultację psychiatryczną. Objawy tego zaburzenia to m.in.:

  • koszmary senne,
  • problemy ze snem i wybudzanie w nocy,
  • niepokój oraz drażliwość,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • natrętne myśli,
  • zaburzenia łaknienia,
  • psychosomatyczne bóle brzucha i głowy.

Ekstremalny, paniczny strach przed porodem to silna reakcja organizmu, która może wpływać na jego całościowe funkcjonowanie. U kobiet cierpiących na tokofobię obserwuje się aktywację osi stresu HPA, czyli podwzgórze–przysadka–nadnercza. Nadmierna aktywacja tej osi może prowadzić do depresji psychogennej.

SPRAWDŹ:  Jak skorygować krzywy nos przy pomocy plastyki nosa lub kwasu hialuronowego?

Stan wysokiego pobudzenia organizmu może również powodować objawy wegetatywne, w tym tachykardię, nazywaną również częstoskurczem, czyli zaburzenie rytmu pracy serca.

Tokofobia jako wskazanie do cięcia cesarskiego

W przypadku wystąpienia silnego lęku przed porodem, lekarz psychiatra wystawia zaświadczenie o rozpoznaniu tokofobii. Warto podkreślić, że jest ono podstawą do ubiegania się o cesarskie cięcie. Paniczny strach mógłby bowiem narażać ciężarną na niebezpieczeństwo podczas porodu, na przykład związane z niezamierzonym brakiem współpracy z personelem medycznym w trakcie akcji porodowej.

Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje ginekolog-położnik, na podstawie zaświadczenia od psychiatry. W przypadku odmowy, warto domagać się jej na piśmie, które może być podstawą ewentualnych roszczeń ciężarnej.

Potrzebujesz porady z zakresu prawa medycznego?

Interesują Cię inne zagadnienia dotyczące autonomii pacjentki w gabinecie ginekologicznym? Sprawdź bloga adwokat Luizy Słychan (kancelaria adwokacka ZS Adwokaci z Bolesławca), specjalistki od prawa medycznego, a w szczególności praw pacjentek i kobiet w ciąży.

Katarzyna Malinowska

Katarzyna Malinowska

Dietetyczka kliniczna z doświadczeniem w pracy z pacjentami o różnych schorzeniach. Autorka artykułów na temat zdrowego odżywiania i suplementacji. Wolny czas spędza na eksperymentowaniu z nowymi przepisami kulinarnymi.

Artykuły: 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *