Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?
Refrakcyjna wymiana soczewki, zwana także RLE stanowi skuteczną alternatywę dla laserowej korekcji wad wzroku. Taki zabieg stosuje się u pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do leczenia laserem, czego powodem może być zbyt duża wady wzroku, występowanie zespołu suchego oka czy za cienka rogówka. Od kilku lat metoda ta cieszy się niebywałą popularnością. Swoje zastosowanie znajduje szczególnie podczas korekcji wad wzorku u pacjentów powyżej 40 r.ż. Dedykowana jest ona osobom, które zmagają się z nadwzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, a jednocześnie mają do czynienia ze starczowzrocznością oraz problemem okularów do czytania. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki oka, którą zastępuje najwyższej jakości implant. Wszczepienie soczewki trójogniskowej powoduje, że pacjenci mogą zapomnieć o okularach!
Jak wygląda zabieg?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. Dzięki temu, podczas całego zabiegu pacjent posiada pełną świadomość. Kolejnym etapem jest wykonane niewielkiego nacięcia na krawędzi oka. Taki ruch umożliwia specjaliście rozproszenie oraz odessanie naturalnej soczewki. Wszystko odbywa się przy pomocy innowacyjnego oraz niezwykle precyzyjnego narzędzia. Następnie, specjalista wprowadza nową sztuczną soczewkę. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jest ona dopasowana do indywidualnych wymagań pacjenta – jego oka oraz wymaganej ostrości widzenia. Ostatnim etapem zabiegu jest zabezpieczenie operowanego oka przy pomocy specjalnego płatka, pozwalającego na ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud oraz kurz. Cały zabieg trwa około 15 minut, a po jego zakończeniu nie jest wymagana hospitalizacja.
W Cito Care istnieje możliwość wykonania RLE obojga oczu podczas jednego zabiegu. W takim przypadku, po zakończeniu zabiegu, na oczy zakładane są przeźroczyste opatrunki ułatwiające widzenie. Dzięki temu poprawa wzroku widoczna jest od razu po zabiegu.
Co po zabiegu?
Po zabiegu, tak jak po każdym innym, pacjent przechodzi okres rekonwalescencji. Czas, jaki musi upłynąć, aby zacząć wyraźnie widzieć, uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań. W czasie rekonwalescencji pacjenci powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Przede wszystkim musimy działać zgodnie z zaleceniami lekarza oraz przyjmować krople. Przez okres 4 tygodni wskazane jest także unikanie wysiłku fizycznego, w tym noszenia ciężkich przedmiotów. Nie powinniśmy wówczas schylać się czy wykonywać gwałtownych ruchów głową w górę i do dołu. Oczu nie należy mrużyć, zaciskać ani pocierać. Przez 2 tygodnie od zabiegu nie powinniśmy także samodzielnie myć głowy – istnieje wówczas niemałe prawdopodobieństwo, że woda dostanie się do naszych oczu. Wychodząc z domu warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które ochronią nas przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz UV.
Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki
Największą zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki jest niewątpliwie fakt, iż efekty odczuwalne są tuż po przeprowadzonym zabiegu. Co więcej, utrzymują się one do końca życia i stanowią swoistą ochronę przed rozwojem zaćmy. Biorąc pod uwagę fakt, że naturalna soczewka starzeje się wraz z wiekiem, sztuczna pozostaje bez zmian. Zjawisko zostaje bowiem zatrzymane, a wada wzroku całkowicie skorygowana. Dla pacjentów oznacza to, że mogą pożegnać się z soczewkami lub okularami. Wiąże się to również ze znaczną poprawą jakości życia. Co więcej, zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest całkowicie bezpieczny. Czas jego trwania jest naprawdę krótki, dzięki czemu nie ma konieczności hospitalizacji, a pacjenci mogą wrócić do domu od razu po zabiegu.