Manometria przełyku – na czym polega badanie i kiedy warto je wykonać?

Manometria przełyku to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne stosowane do pomiaru ciśnienia na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku, a także w obszarze mięśniówki przełyku. Pomaga ono dojść do przyczyny zaburzeń motoryki przełyku oraz ocenić ich charakter. Manometria wykonywana jest m.in. w chorobie refluksowej żołądka czy bólach zamostkowych. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się przygotować.

Co to jest manometria przełyku?

Manometria przełyku to badanie diagnostyczne stosowane w gastroenterologii, czyli obszarze medycyny zajmującym się przewodem układu pokarmowego. Metoda ta służy do oceny kurczliwości błony mięśniowej przełyku. Dzięki badaniu lekarz może:

  • ocenić ciśnienie spoczynkowe dolnego oraz górnego zwieracza przełyku,
  • ocenić rozluźnienie zwieracza przełyku w spoczynku po przełknięciu,
  • potwierdzić lub wykluczyć refluks żołądka.

Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznej aparatury medycznej wyposażonej w wielonawowy cewnik. Cewnik umieszcza się w żołądku przez nos pacjenta. Poza ww. parametrami manometria przełyku umożliwia również określenie długości odcinka brzusznego przełyku, a także opisanie parametrów, które mogą mieć wpływ na powstanie zaburzeń połykania.

Wskazania do wykonania manometrii przełyku

Lekarz może zlecić wykonanie manometrii przełyku przy podejrzeniu lub ocenie:

  • choroby refluksowej żołądka,
  • achalazji, czyli choroby charakteryzującej się zaburzeniami motoryki przełyku,
  • nieswoistych zaburzeń motoryki przełyku,
  • skrobawicy,
  • twardzinie układowej,
  • niedoczynności tarczycy,
  • rozlanym lub bolesnym skurczu przełyku,
  • stanie po leczeniu raka przełyku laserem,
  • bólów zamostkowych (NCCP – Non Cardiac Chest Pain).

Jak się przygotować do manometrii przełyku?

Przed planowanym badaniem należy wstrzymać się od przyjmowania pokarmów oraz napojów na minimum 6 godzin. Podczas badania lekarz wprowadza do żołądka przez nos pacjenta niewielki, elastyczny cewnik. Warto podkreślić, że manometria przełyku trwa krótko i jest bezbolesna. Ocena kurczliwości następuje w czasie połykania przez pacjenta niewielkich ilości wody.

Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości – zapisz się już dziś

Zależy Ci na dokładnym i delikatnym badaniu, które pozwoli na precyzyjny pomiar oraz dalszą diagnostykę? Skorzystaj z manometrii przełyku wysokiej rozdzielczości (high-resolution manometry, HRM) dostępnej w gabinecie dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik. Metoda ta jest stosowana w Polsce dopiero od 2018 roku i zapewnia dokładny wgląd w anatomię czynnościową przełyku. Sprawdź szczegóły już dziś – waskoczopnik.pl – i zapisz się na badanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij