Maść z jonami srebra na rany – czym jest i jak stosować?

Drobne skaleczenia, oparzenia, otarcia i zadrapania nie wymagają specjalistycznego leczenia pod nadzorem lekarza, nie oznacza to, że powinno się je zignorować. Maść z jonami srebra może pomóc. Stosowana jest w leczeniu ran, oparzeń termicznych, chemicznych, a także przy innych zmianach skórnych. Co stoi za właściwościami srebrnych maści i kiedy należy je stosować?

Maść z jonami srebra – czym jest?

Maści z jonami srebra jest rodzajem preparatu, w którym nie znajduje się kruszone srebro lub przygotowywane w inny sposób kawałki tego półszlachetnego metalu. Nazwa tego typu maści odnosi się do jonów srebra połączonych z innymi pierwiastkami chemicznymi – wodorem, tlenem, węglem, sodem, czy tytanem.

Złożone kombinacje na bazie srebra i innych pierwiastków nazywane są sulfadiazyną (C10H10N4O2S; C9H9N3O2S2Ag) srebra. Substancja tego typu zaliczana jest do ogólnej grupy farmakologicznej sulfonamidów – środków przeciwdrobnoustrojowych na bazie amidu kwasu sulfanilowego, które są szeroko stosowane w medycynie praktycznej do leczenia infekcji.

 

Maść z jonami srebra na rany – zalety stosowania

Główną zaletą tego typu maści jest wysoka skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Mowa tutaj o bakteriach Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, drobnoustrojach i grzybach.

Z tego względu stosowana maść z jonami srebra na rany bez recepty dzięki połączeniu pierwiastka z sulfonamidami ma synergistyczne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Znaczy to tyle, iż zapobiega ona infekcjom odleżyn, czy pojawiającemu się ryzyku zakażenia drobnoustrojami w miejscu poparzenia.

Jony srebra hamują wzrost i replikację DNA patogenów, wzmacniając działanie antyseptyczne sulfonamidów. Jednocześnie srebro neutralizuje właściwości alergizujące sulfonamidów, zapewniając neutralną reakcję organizmu pacjenta na stosowanie maści.

Inne pozytywne właściwości maści z jonami srebra to m.in.:

  • Minimalna absorpcja środka w miejscu aplikacji zapewnia niski procent wchłaniania i stałe stężenie w obszarze rany;
  • Powolny rozpad na jony srebra i sulfonamidy po zastosowaniu maści nie uszkadza tkanek.

Dzięki tym właściwościom preparat może być stosowany jako skuteczna maść ze srebrem na oparzenia. Wystarczy jedna aplikacja, aby utrzymać długotrwałe działanie bakteriobójcze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

Maść z jonami srebra – właściwe stosowanie i wskazania

Maść z jonami srebra na rany przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Stosując preparat, można go łączyć z opatrunkiem aseptycznym, jak i w sposób otwarty.

Aplikacja na uszkodzony obszar powinna być przeprowadzona w delikatny sposób, rozprowadzając nałożoną na palce maść równą warstwą na 2-4 mm grubości. Procedurę można powtarzać od 1 do 3 razy dziennie.

Wskazania do stosowania maści z jonami srebra to m.in.:

  • Oparzenia termiczne, chemiczne – maść powinna być stosowana do 3 razy dziennie w celu dokładnej ochrony poparzonych tkanek;
  • Odmrożenia – maść należy nakładać do 3 razy dziennie;
  • Wrzody, odleżyny – maść na odleżyny ze srebrem musi być należycie nakładana do 3 razy dziennie, rozprowadzając grubą na 3-5 mm warstwę. Zastosowanie dodatkowych opatrunków ze srebrem jest wskazane;
  • Rany skaleczenia, otarcia i inne naruszenia integralności skóry – do dwóch razy dziennie;
  • Zakaźne i kontaktowe zapalenie skóry – do 3 razy dziennie w celu przeciwdziałania drobnoustrojom i grzybom;
  • Szwy pooperacyjne w okresie gojenia, w tym po przeszczepieniu skóry – zależnie od zaleceń lekarza. Standardowo od 1 do 3 razy dziennie.

Maść z jonami srebra nie powinna być stosowana u osób podatnych na sulfonamidy, kobiet w ciąży i laktacji, dzieci do lat dwóch, pacjentów z chorobami nerek, dysfunkcją wątroby, czy niedokrwistością hemolityczną.

Maść z jonami srebra – skuteczny środek do gojenia ran

Maści zrealizowane na bazie jonów srebra dostępne są bez recepty na stronie chlonne24.pl. Są one skutecznymi środkami antyseptycznymi, które zapobiegają rozmnażaniu się patologicznych mikroorganizmów i przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek, chociażby w wyniku odleżyn, poparzeń, czy innych patologii skórnych. Połączenie maści z jonami srebra wraz z innymi preparatami i prawidłowym stosowaniem jest w stanie zapewnić odpowiednią eliminację procesów ropnych i wrzodziejących.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij