Jak zrobić zakwas z buraków?
O tym, że buraki posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, wie chyba każdy. Tylko jednocześnie wprowadzenie ich do codziennej diety wydaję się trudne. A wystarczyłoby regularnie pić zakwas z buraków. Przedstawiamy, jak go przygotować i dlaczego warto.
Zakwas z buraków – właściwości
Na zachętę mamy informację, że w 100 g zakwasu z buraków jest ok. 12 kcal. A oprócz tego, cała masa witamin oraz składników mineralnych. Buraki to bogate źródło błonnika, kwasu foliowego, żelaza, magnezu oraz wapnia. Znajdziesz w nich witaminę A, E, C, K, B1 B2 oraz B6. Swój kolor zawdzięczają betainie, która jest barwnikiem wykazującym silnie właściwości antyutleniające.
Natomiast kiszenie, podczas którego powstaje zakwas z buraków, sprawia, że w tym cennym napoju tworzy się kwas mlekowy, będący naturalnym probiotykiem. Co ciekawe, proces kiszenia sprawia także, że ilość witaminy C oraz kwasu foliowego wzrasta prawie dwukrotnie.
Zakwas z buraków uznawany jest za naturalny antybiotyk, które podnosi odporność organizmu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Obniża poziom złego cholesterolu, wykazuje silne działanie krwiotwórcze. Co ciekawe, działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, a także wspomaga pamięć. Niejednego ucieszy informacja, że jest dobrym sposobem na… kaca.
Jak zrobić zakwas z buraków?
Przygotowanie zakwasu z buraka nie jest wymagającym, pracochłonnym zajęciem, przez większość czasu robi się „sam”, o czym zaraz się przekonasz. Aczkolwiek, ostrzegamy, że jeśli nie zastosujesz się precyzyjnie do naszych wskazówek, może się nie udać. Jednocześnie mamy prostsze rozwiązanie. Zakwas z buraków możesz też kupić gotowy m.in. na spichlerz-zdrowia.pl, dzięki czemu będziesz mógł od razu rozpocząć jego picie.
A jeśli masz trochę czasu, zabierz się do dzieła. Potrzebujesz ok. 2 kg buraków, najlepiej ekologicznych lub ze sprawdzonego źródła. Przygotuj 4 l przegotowanej wody, 4 łyżki soli, 4-5 ziarenek ziela angielskiego, 5 liści laurowych oraz 6-8 ząbków czosnku.
Buraki obierz i pokrój na grubsze plastry. Układaj warstwami w dużym słoiku, przekładając przyprawami. W wodzie rozpuść sól, zalej nią buraki tak, aby nie wystawały ponad powierzchnię. Jeśli wypłyną, konieczne jest ich dociśnięcie. Szczelnie zakręć słój i odstaw go w ciepłe miejsce.
Kiszenie trwa najczęściej od 5 do 7 dni. W pierwszych dniach pojawi się biała piana, należy ją zebrać, ponieważ inaczej może spleśnieć, a gdy tak się stanie, całość trzeba będzie wyrzucić.
Gdy zakwas jest gotowy, przecedź napar do wyparzonego słoika i przechowuj go w lodówce.
Jak wykorzystać zakwas z buraków?
Najlepszy sposób to picie codziennie rano szklanki zakwasu z buraków. To świetna metoda na pobudzenie, dla wielu osób będzie to dobry zamiennik kawy. Taki zakwas posłuży też jako baza do barszczu.
Co istotne, nie wyrzucaj kiszonych buraków. Możesz zblendować je z bulionem na gładką zupę krem, wykorzystać do gulaszu lub zrobić z nich pyszną surówkę.