Jak poradzić sobie ze spuchniętymi dziąsłami? Oto odpowiedź

Jak poradzić sobie ze spuchniętymi dziąsłami? Oto odpowiedź

Opuchnięte dziąsła mogą powodować dyskomfort i utrudniać normalne funkcjonowanie. Są one objawem różnych problemów w obrębie jamy ustnej. Jak poradzić sobie z opuchniętymi dziąsłami? Czy można zapobiegać takim dolegliwościom?

Przyczyny opuchniętych dziąseł

Opuchnięte dziąsła często wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Niekiedy problem pojawia się też podczas korzystania ze zbyt twardej szczoteczki do zębów, która podrażnia delikatne tkanki. Zdarza się jednak, że opuchnięte dziąsła są objawem poważniejszych chorób przyzębia, w tym zapalenia.

Opuchlizna w jamie ustnej może świadczyć o wystąpieniu chorób ogólnoustrojowych. Taki problem pojawia się także u osób, które spożywają nadmierne ilości słodkich napojów, palą papierosy lub przyjmują zbyt wiele węglowodanów w swojej diecie. Obrzęk w obrębie dziąseł występuje również w sytuacji, gdy na zębach gromadzi się płytka nazębna.

Jak leczyć opuchnięte dziąsła?

Gdy zauważysz u siebie spuchnięte dziąsło, niezwłocznie udaj się do stomatologa. Lekarz wdroży odpowiednie leczenie – najczęściej są to specjalistyczne środki zwalczające stany zapalne. Często konieczne jest też przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia dentystycznego, które pozwala na usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej. 

Opuchnięte dziąsła a higiena

Opuchlizna dziąseł jest problemem nawracającym, zwłaszcza gdy pacjent nie przestrzega zaleceń dentysty dotyczących prawidłowej higieny. Jeśli często borykasz się z takimi dolegliwościami, może być to sygnałem do zmiany szczoteczki oraz sposobu pielęgnacji jamy ustnej.

Szczoteczka do zębów nie może być za twarda. Nie powinna ona bowiem drażnić tkanek, które mają tendencję do występowania obrzęków. Zaleca się szczotkowanie pod kątem około 45 stopni, wykonując ruchy obrotowe – wyjaśnia specjalista z firmy SUNSTAR, oferującej profesjonalne akcesoria do higieny jamy ustnej.

Pasta na opuchnięte dziąsła

Kobieta nitkująca zęby

Sposobem na opuchnięte dziąsła może być stosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Dobrym wyborem są preparaty z substancjami ściągającymi i obkurczającymi naczynia krwionośne. Dzięki temu można zminimalizować krwawienia i ograniczyć ból. W przypadku osób z tendencją do obrzęków dziąseł sprawdzi się np. pasta GUM® PAROEX® z witaminą E, witaminą B5, fluorem i aloesem – https://www.sunstargum.com/pl-pl/kategorie.html?solution=88.

Oprócz stosowania odpowiedniej pasty warto zadbać o regularne nitkowanie i płukanie jamy ustnej, co pozwoli pozbyć się resztek jedzenia gromadzących się w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Wiele osób stosuje domowe sposoby na opuchnięte dziąsła. Nie zastąpią one konsultacji z lekarzem i odpowiedniej higieny, ale mogą pomóc w walce z już istniejącymi dolegliwościami. Wśród takich metod można wyróżnić płukanki z szałwii czy rumianku. Popularnym wyborem jest też olejek z goździków czy żel aloesowy. Niektóre osoby decydują się także na stosowanie witaminy C i płukanek z osolonej wody.

Jeśli borykasz się z nawracającymi obrzękami dziąseł, dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Warto również zmienić swoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Niekiedy opuchlizna wynika także z chorób ogólnoustrojowych. Z tego powodu, gdy wspomniane metody zawodzą, konieczne może być wykonanie kompleksowych badań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij