Jak poprawić funkcjonowanie górnych dróg oddechowych?

Utrzymując drogi oddechowe w dobrej kondycji, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych infekcji. Podrażniona śluzówka nosa czy zatok sprawia, że wirusom i bakteriom znacznie łatwiej przebić się przez bariery ochronne naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o drogi oddechowe oraz dowiesz się, jak walczyć z ewentualną infekcją.

Nawilżaj powietrze w domu

Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach sprawia, że drogi oddechowe są przesuszone i podrażnione. Budzisz się rano z zaschniętym, drapiącym gardłem? A może często wydmuchujesz katar podbarwiony krwią? To pierwsze sygnały, że warto zadbać o nawilżenie powietrza.

Problem ten nasila się zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie dodatkowo je wysusza. Prawidłowa wilgotność powietrza powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Jeśli utrzymanie takiej wartości sprawia Ci problem, rozważ zakup specjalnego nawilżacza.

Unikaj czynników drażniących

Wiele substancji zawieszonych w powietrzu może podrażniać śluzówkę nosa i zatok. Należą do nich np.:

  • smog,
  • dym papierosowy,
  • pyły i gazy w miejscu pracy,
  • alergeny.

Kontakt z nimi również osłabia funkcjonowanie dróg oddechowych, dlatego w miarę możliwości warto go unikać. W jaki sposób? Jeśli mieszkasz w miejscu o dużym zanieczyszczeniu, przed zaplanowaniem aktywności na zewnątrz sprawdź jakość powietrza. Podobnie w sezonie alergicznym – jeśli wiesz, które alergeny Cię uczulają, dostosuj swoje plany do kalendarza pylenia[1].

Możesz też rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. To urządzenie przydatne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie problem ze smogiem jest poważny. Jest ono niezastąpione dla osób, u których zanieczyszczenia mogą znacznie wpłynąć na zdrowie, np. wywołać atak astmy.

Zadbaj o higienę nosa i zatok

Warto zaopatrzyć się w izotoniczną wodę morską i używać jej profilaktycznie. W ten sposób oczyścisz śluzówkę nosa i nawilżysz ją. Żeby tak samo zająć się zatokami, możesz wykonać ich płukanie przy pomocy specjalnej butelki oraz roztworu sporządzonego z dołączonych do niej saszetek.

SPRAWDŹ:  Jak poradzić sobie ze spuchniętymi dziąsłami? Oto odpowiedź

Na pracę dróg oddechowych dobrze wpływają też inhalacje. Wykorzystaj do nich sól fizjologiczną, czyli roztwór NaCl w stężeniu 0,9%. Jeśli chcesz oczyścić i nawilżyć górne drogi oddechowe, podczas inhalacji oddychaj przez nos.

Jak wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych?

Czasem infekcje takie jak zapalenie zatok przytrafiają się mimo naszych najlepszych starań. Na szczęście większość z nich możesz leczyć samodzielnie. W przypadku górnych dróg oddechowych największy problem stanowi gęsta wydzielina, która zalega w zatokach i utrudnia ich prawidłowe działanie. Wywołuje objawy takie jak ból głowy, upośledzenie węchu czy obrzęk i tkliwość twarzy, a ponadto stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii, co może przedłużyć chorobę.

Lek na zatoki powinien upłynniać śluz i ułatwiać jego usunięcie. Tak działają leki zawierajace  olejki eteryczne , np.: eukaliptusowy, mirtowy, cytrynowy i pomarańczowy. Nasilają one produkcję wodnistej wydzieliny, która rozrzedza gęsty śluz. Wzmacniają też ruchy rzęsek na nabłonku dróg oddechowych, które transportują go na zewnątrz. Ponadto powyższe olejki eteryczne wykazują również właściwości przeciwzapalne i przeciwirusowe, przez co mogą skrócić czas trwania choroby[2].

 

Zdrowe drogi oddechowe są jednym z ważniejszych elementów obrony organizmu przed infekcjami. Zadbaj o nie, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię, astmę czy inne przewlekłe schorzenia. Warto dbać o drogi oddechowe nie tylko w sezonie chorobowym, ale przez cały rok.

[1] Arcimowicz M., Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce, Otolaryngologia Polska 2021, 75(4): 40-50.

[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

Paweł Domański

Paweł Domański

Redaktor medyczny z doświadczeniem w tworzeniu treści edukacyjnych dla pacjentów. Odpowiada za aktualizację i weryfikację informacji na stronie, dbając o ich rzetelność i przystępność. Interesuje się e-zdrowiem i telemedycyną.

Artykuły: 12

8 komentarzy

  1. Bardzo przydatne informacje! Na pewno spróbuję nawilżać powietrze w domu. Zima zawsze była trudna dla moich zatok. Dzięki za pomoc!

  2. Super artykuł! Dzięki tym wskazówkom będę mógł lepiej dbać o swoje drogi oddechowe. Zawsze myślałem, że to nie jest ważne, ale teraz wiem, że to kluczowe dla zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *