Jak poprawić funkcjonowanie górnych dróg oddechowych?

Utrzymując drogi oddechowe w dobrej kondycji, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych infekcji. Podrażniona śluzówka nosa czy zatok sprawia, że wirusom i bakteriom znacznie łatwiej przebić się przez bariery ochronne naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o drogi oddechowe oraz dowiesz się, jak walczyć z ewentualną infekcją.

Nawilżaj powietrze w domu

Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach sprawia, że drogi oddechowe są przesuszone i podrażnione. Budzisz się rano z zaschniętym, drapiącym gardłem? A może często wydmuchujesz katar podbarwiony krwią? To pierwsze sygnały, że warto zadbać o nawilżenie powietrza.

Problem ten nasila się zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie dodatkowo je wysusza. Prawidłowa wilgotność powietrza powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Jeśli utrzymanie takiej wartości sprawia Ci problem, rozważ zakup specjalnego nawilżacza.

Unikaj czynników drażniących

Wiele substancji zawieszonych w powietrzu może podrażniać śluzówkę nosa i zatok. Należą do nich np.:

  • smog,
  • dym papierosowy,
  • pyły i gazy w miejscu pracy,
  • alergeny.

Kontakt z nimi również osłabia funkcjonowanie dróg oddechowych, dlatego w miarę możliwości warto go unikać. W jaki sposób? Jeśli mieszkasz w miejscu o dużym zanieczyszczeniu, przed zaplanowaniem aktywności na zewnątrz sprawdź jakość powietrza. Podobnie w sezonie alergicznym – jeśli wiesz, które alergeny Cię uczulają, dostosuj swoje plany do kalendarza pylenia[1].

Możesz też rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. To urządzenie przydatne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie problem ze smogiem jest poważny. Jest ono niezastąpione dla osób, u których zanieczyszczenia mogą znacznie wpłynąć na zdrowie, np. wywołać atak astmy.

Zadbaj o higienę nosa i zatok

Warto zaopatrzyć się w izotoniczną wodę morską i używać jej profilaktycznie. W ten sposób oczyścisz śluzówkę nosa i nawilżysz ją. Żeby tak samo zająć się zatokami, możesz wykonać ich płukanie przy pomocy specjalnej butelki oraz roztworu sporządzonego z dołączonych do niej saszetek.

Na pracę dróg oddechowych dobrze wpływają też inhalacje. Wykorzystaj do nich sól fizjologiczną, czyli roztwór NaCl w stężeniu 0,9%. Jeśli chcesz oczyścić i nawilżyć górne drogi oddechowe, podczas inhalacji oddychaj przez nos.

Jak wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych?

Czasem infekcje takie jak zapalenie zatok przytrafiają się mimo naszych najlepszych starań. Na szczęście większość z nich możesz leczyć samodzielnie. W przypadku górnych dróg oddechowych największy problem stanowi gęsta wydzielina, która zalega w zatokach i utrudnia ich prawidłowe działanie. Wywołuje objawy takie jak ból głowy, upośledzenie węchu czy obrzęk i tkliwość twarzy, a ponadto stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii, co może przedłużyć chorobę.

Lek na zatoki powinien upłynniać śluz i ułatwiać jego usunięcie. Tak działają leki zawierajace  olejki eteryczne , np.: eukaliptusowy, mirtowy, cytrynowy i pomarańczowy. Nasilają one produkcję wodnistej wydzieliny, która rozrzedza gęsty śluz. Wzmacniają też ruchy rzęsek na nabłonku dróg oddechowych, które transportują go na zewnątrz. Ponadto powyższe olejki eteryczne wykazują również właściwości przeciwzapalne i przeciwirusowe, przez co mogą skrócić czas trwania choroby[2].

 

Zdrowe drogi oddechowe są jednym z ważniejszych elementów obrony organizmu przed infekcjami. Zadbaj o nie, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię, astmę czy inne przewlekłe schorzenia. Warto dbać o drogi oddechowe nie tylko w sezonie chorobowym, ale przez cały rok.

[1] Arcimowicz M., Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce, Otolaryngologia Polska 2021, 75(4): 40-50.

[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij