In vitro – na jakie finansowanie można liczyć?
Procedura zapłodnienia in vitro jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Jest jednak dość kosztowna. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, jednak należy się liczyć z wydatkiem od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Nic więc dziwnego, że pary borykające się z problemem niepłodności chętnie korzystają z możliwości uzyskania finansowania leczenia in vitro. Warszawa pod tym względem zadbała o swoich mieszkańców. Po tym, jak w 2016 roku wygaszono pierwszy rządowy program leczenia in vitro, samorząd wziął na siebie część kosztów, tworząc miejski program dofinansowania. Ułatwił tym samym mieszkańcom miasta dostęp do procedury. Prawdziwy przełom nastąpił w czerwcu tego roku, gdy już nie tylko Warszawa, ale cała Polska została objęta ponownie programem in vitro na poziomie rządowym.
Program daje duże możliwości i finansuje całą procedurę. O ile miejskie programy wsparcia in vitro z góry określały kwotę dofinansowania, najczęściej było to ok. 5 tys. zł., to obecnie działający ogólnopolski program nie przewiduje konkretnego limitu. Z założenia sfinansowany przez państwo, a więc bezpłatny dla par z niego korzystających, ma być każdy etap procedury – od kwalifikacji aż po transfer. Tym samym dla jednej pary dofinansowanie może wynieść kilka tysięcy złotych, dla innej kilkanaście – wszystko zależy od potrzeb w danym konkretnym przypadku.
Jakie programy finansowania in vitro Warszawa?
Warszawa obecnie ma więc dwa programy finansowania in vitro: miejski i rządowy, przy czym para może korzystać tylko z jednego na raz. Nie wiadomo jak długo będzie jeszcze działał program miejski, od czasu wejścia w życie finansowania z budżetu państwa, programy stworzone przez samorządy cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Część miast już zapowiedziała wygaszanie lokalnych programów i przekierowanie zaoszczędzonych środków na inne cele – najczęściej także związane ze zdrowiem np. leczeniem endometriozy.
Na szczęście dla par, które chcą skorzystać z finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, powszechny program in vitro, jest nie tylko bardziej hojny i kompleksowy niż programy miejskie, ale ma także tak ustalone kryteria, że w wielu przypadkach obejmuje także osoby, które nie mogły liczyć na dofinansowanie z miasta.
Przykładowo Warszawa jako jedno z kryteriów ustaliła co najmniej dwa lata, jakie para musiała mieszkań w stolicy, w rządowym programie miejsce zamieszkania nie ma żadnego znaczenia.
Maksymalny wiek kobiety, by starać się o dofinansowanie in vitro z warszawskiej kasy to 40 lat. W rządowym programie to 42, a nawet 45 lat w przypadku adopcji zarodka lub korzystania z dawstwa komórek jajowych. Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie w Warszawie to trzy niezależnie od liczby urodzonych dzieci w poprzednich próbach – rządowy program finansuje nawet aż sześć procedur.
Nic więc dziwnego, że to właśnie program zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia cieszy się obecnie największym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy.
Dla kogo wsparcie finansowe in vitro Warszawa
To, co jest wspólne dla wszystkich programów in vitro, to warunek finansowania procedury tylko dla par. Może być to małżeństwo, może być też para nieformalna pozostająca we wspólnym pożyciu. To ograniczenie wynika wprost z ustawy.
O ile wiele miast, m.in. Warszawa, w swoim programie zapisała kryterium wieku dotyczące jedynie kobiet, w programie ogólnopolskim ograniczenie wieku dotyczy także partnera. By para mogła starać się o finansowanie, mężczyzna nie może ukończyć 55 roku życia. Nie ma tu znaczenia czy partnerzy będą korzystali z zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem własnych gamet, czy zdecydują się na dawstwo bądź adopcję zarodka.
Finansowanie leczenia in vitro mogą otrzymać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub była ona nieskutecznie leczona – przez rok przed zgłoszeniem do programu.
Sformułowanie to oznacza, że pary mogą ubiegać się o dofinansowanie procedury in vitro, jeśli spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- Bezwzględna przyczyna niepłodności – oznacza to, że procedurę zapłodnienia pozaustrojowego można podjąć bez wyczerpania innych metod leczenia niepłodności i w terminie krótszym niż 12 miesięcy od rozpoczęcia leczenia niepłodności, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie jest możliwe uzyskanie ciąży w wyniku zastosowania innych metod niż in vitro.
- Nieskuteczne leczenie niepłodności – Para mogła podejmować inne próby leczenia niepłodności (np. inseminacje, leczenie hormonalne itp.), które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Warunek ten dotyczy leczenia odbywającego się przez ostatnie 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu.
Zebranie dokumentacji medycznej jest więc niezbędne, aby móc zakwalifikować się do programu. To na ośrodkach leczenia niepłodności, do którego zgłosi się para, ciąży obowiązek przeanalizowania, czy zostały wyczerpane wszystkie inne, dostępne metody leczenia niepłodności, które mogłyby być zastosowane w odniesieniu do problemu zdrowotnego tej konkretnej pary.
Jakie elementy procedury pokrywa dofinansowanie in vitro Warszawa?
Założeniem rządowego programu jest finansowanie całej procedury in vitro. To oznacza, że darmowa jest także kwalifikacja do programu. W pierwszej kolejności para powinna wybrać ośrodek, do którego chce się zgłosić. Lista wszystkich ośrodków jest dostępna na stronach Ministerstwa Zdrowia. Są na niej kliniki z wielu miast, takich jak Warszawa, Katowice Wrocław czy Lublin. Para może wybrać dowolną klinikę z listy w wybranym przez siebie mieście np. jeden z trzech ośrodków Gyncentrum.
Jeśli kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, para będzie mogła przystąpić do procedury.
Kolejność przystąpienia do leczenia jest zależna od kolejności zgłoszeń i od kolejności kwalifikacji. Na termin rozpoczęcia leczenia będą miały wpływ przede wszystkim względy medyczne – leczenie niepłodności musi być zsynchronizowane z cyklem menstruacyjnym pacjentki.
Z budżetu państwa finansowane będą wszystkie obowiązkowe badania oraz poszczególne etapy procedury in vitro, które są niezbędne do jej skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia. Pacjentki mogą także liczyć na bezpłatne leki w ramach programu.
Wsparcie psychologiczne in vitro Warszawa
Bardzo ważnym, choć często niedocenianym elementem programu, są także bezpłatne konsultacje psychologiczne. Jeśli para zamierza skorzystać z adopcji zarodka lub dawstwa gamet, są one obowiązkowe. Para musi uzyskać opinię psychologa potwierdzającą gotowość obojga partnerów do rodzicielstwa niegenetycznego.
Niezależnie od tego obowiązku, wszystkie pary mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego przez cały okres leczenia. Wizyty są nielimitowane, o ich liczbie decydują wspólnie psycholog i para, którą wspiera. In vitro to proces pełen emocjonalnych wyzwań. Dlatego wsparci e specjalisty, który pomaga pacjentom radzić sobie z lękiem, stresem i frustracją, które mogą pojawić się na każdym etapie leczenia, jest niezwykle istotne.