Ile wynosi prawidłowa waga niemowlaka? Jak ważyć niemowlę?
Waga noworodka to jedna z podstawowych informacji, którą podaje się wraz informacją o narodzinach swojego dziecka. Informacja ta jest istotna ze względu na to, że odpowiednia waga jest jednym z wyznaczników prawidłowego rozwoju dziecka. Później pomiar wagi powtarzany jest wielokrotnie, dokonuje go zarówno położna środowiskowa, lekarz pediatra, jak i rodzice. Ile powinna wynosić waga dziecka zaraz po urodzeniu?
Ile wynosi prawidłowa waga niemowlaka?
Większość, bo aż 90% noworodków tuż po urodzeniu waży od 2800g do 3800g. Takie wartości podawane są przez siatki centylowe, które ustala się dla konkretnej płci przy uwzględnieniu tego, czy ciąża była donoszona. Niska waga urodzeniowa to taka, która wynosi mniej niż 2,5 kg w przypadku dzieci donoszonych, a więc urodzonych po 37 tygodniu ciąży.
W pierwszych dniach życia dziecka niezwykle ważne jest również to, ile przybiera ono na wadze. Początkowo noworodek traci na wadze i jest to zupełnie normalne. W przypadku dzieci karmionych piersią spadek ten może wynosić nawet 10% masy ciała, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym tracą na wadze około 5%. Bardzo dużą uwagę zwraca się jednak na to, czy dziecko szybko wraca do wagi urodzeniowej, a następnie czy odpowiednio dużo przybiera. Zakłada się, że optymalny przyrost wagi noworodka to 200g na tydzień, ile powinno tyć niemowlę doczytasz też na beebaby.pl.
Co wpływa na wagę urodzeniową dziecka?
Wiele czynników odpowiada za to, ile waży dziecko w momencie narodzin. Bez wątpienia ogromna rolę odgrywają tutaj geny, jednak pod uwagę należy brać również czas trwania ciąży, gdyż wcześniaki zwykle są mniejsze, a z kolei dzieci urodzone po terminie mogą być większe. Duże znaczenia ma oczywiście płeć dziecka oraz to, czy ciąża była pojedyncza czy mnoga. W przypadku ciąż mnogich, noworodki są z reguły znacznie mniejsze. Istotne są również takie czynniki, jak stan zdrowia matki oraz to, jak o siebie dbała w czasie ciąży. W przypadku cukrzycy ciążowej dzieci zwykle mają większą wagę urodzeniową, z kolei matki, które paliły w czasie ciąży rodzą mniejsze niemowlęta.
Jak ważyć niemowlę?
Wbrew pozorom ważenie niemowląt nie jest tak prostym i oczywistym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Niewłaściwy sposób ważenia może być powodem wielu niepotrzebnych niepokojów. Przede wszystkim dziecko powinno być ważone na wadze niemowlęcej, gdyż zarówno waga kuchenna, jak i łazienkowa nie są dostatecznie dokładne i mogą podać przekłamany wynik. Po drugie za każdym razem powinno się używać dokładnie tej samej wagi, gdyż różnice w pomiarach między dwoma różnymi wagami mogą wynosić nawet 13%, a to bardzo dużo w przypadku niemowląt. Ponadto dziecko powinno być ważone nago, bez pieluchy i bez jakichkolwiek ubranek. Waga powinna być wytarowana, a samo ważenie powinno mieć miejsce o podobnych porach dnia. Najlepiej, jeśli dziecko w czasie ważenia leży nieruchomo, jednak ten warunek jest najtrudniejszy do spełnienia.
Warto pamiętać, że nie ma sensu ważenie dziecka codziennie, ze względu na to, że dzieci przybierają skokowo.